8

Jaką darmową chmurę wybrać posiadając smartfona? Wielu z was zapewne do dziś nie korzysta z żadnej, a one naprawdę są przydatne bo mamy do nich dostęp niezależnie od tego gdzie się znajdujemy i jakie urządzenie mamy pod ręką. Omówimy dzisiaj kilka najbardziej popularnych aby pomóc wam wybrać tą jedyną.

dropbox-logo

Jedna z najpopularniejszych chmur. Dostępna na wiele platform – w tym BlackBerry oraz Linuxa. Na starcie otrzymujemy zaledwie 2GB wolnej przestrzeni, jednak możemy ją bardzo szybko powiększyć do 18GB korzystając z bonusów za polecenie usługi znajomym. Posiada automatyczny upload zdjęć zrobionych na telefonie komórkowym i co ważne możemy zdecydować, czy mają zostać wysłane na chmurę wykorzystując wifi czy pakiet danych z sieci komórkowej. Jej minusem jest brak jakiejkolwiek możliwości edycji dokumentów\zdjęć online. Jeżeli chcielibyśmy zdecydować się na zakup dodatkowego miejsca to czeka nas spory wydatek – opłata roczna za 100GB wynosi 99 dolarów.

Google-Drive-logo

Zyskała wielu zwolenników z powodu integracji z pozostałymi usługami Google takimi jak Gmail, Keep czy Google Docs. Na starcie otrzymujemy 5GB i nie ma możliwości powiększenia dysku przez polecenie usługi innym. Rekompensatą jest możliwość edycji dokumentów online. Brak jednak możliwości automatycznego uploadu zdjęć ze smartfona. Jest to możliwe dopiero po doinstalowaniu aplikacji Picasa. Dodatkowe i jednocześnie płatne 100GB kosztuje 4,99 dolara miesięcznie – o wiele taniej niż w przypadku Dropboxa. Można mieć zastrzeżenia do prywatności naszych danych w świetle ostatnich doniesień ale w dzisiejszych czasach w zasadzie nigdy nasze dane nie są bezpieczne 😉

skydrive-logo

Świetne rozwiązanie dla osób dużo pracujących z dokumentami. Mankamentem jest oczywiście to, że z aplikacji mobilnej skorzystają jedynie posiadacze systemu Windows Phone. Konkurencja może pozazdrościć integracja z Windowsem 8 oraz Officem 2013. 7GB darmowego miejsca powinno na początek wystarczyć każdemu a w przypadku chęci wykupienia dodatkowego\płatnego miejsca jesteśmy narażeni na mniejsze koszty w porównaniu z dwoma poprzednimi chmurami – 100GB kosztuje 50 dolarów rocznie. Nic nie jest idealne i także w przypadku SkyDrive brak automatycznego uploadu zdjęć ze smartfona może zniechęcić.

copy-cloud-logo

Mój faworyt. 15GB na starcie i możliwość darmowego rozszerzenia (wykonując kilka prostych kroków) do 20GB. Posiada automatyczny upload zdjęć zrobionych smartfonem. Obsługa jest bardzo intuicyjna nawet przez przeglądarkę. Aplikacja przeznaczona dla Linuxa także działa wyśmienicie. Z testowanych przez mnie chmur to właśnie z tą pracowało mi się najwygodniej a prędkością bije na głowę konkurencyjne rozwiązania.

Podsumowanie

Chmur jest o wiele, wiele więcej – opisałem krótko zaledwie kilka z nich. Każda z nich ma swoje plusy i minusy – nie ma idealnej. Sam przetestowałem kilka najpopularniejszych zanim zdecydowałem się na jedną. Albo aplikacja mobilna działała tragicznie, zrobione zdjęcia nie chciały się synchronizować albo brakowało mi miejsca na dane. Warto jednak poświęcić trochę czasu na testowanie i wybrać dla siebie przynajmniej jedną chmurkę. Teraz każdy boi się o bezpieczeństwo swoich danych ale nie należy bać się trzymania danych poza dyskiem swojego komputera – przydaje się podczas pracy z dokumentami i sprawdza się wyśmienicie jako miejsce na backup ustawień ulubionych aplikacji, zdjęć czy nawet prostych notatek itd. Nikt nie zmusza was do trzymania tam danych bankowych, czy intymnych zdjęć. Korzystajcie z chmur – tylko z umiarem 😉

OmniSwitch – jedyny w swoim rodzaju “przełącznik”

Wcześniejszy wpis

Pebble appstore – beta wystartowała

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły