2

Cześć. Dziś chciałem wam zaprezentować rom Paranoid Android.

Co to jest ParanoidAndroid?

Jeśli nie słyszałeś o naszym projekcie, to jest to jedyny i prawdziwy hybrydowy ROM na Androida.
Jest to jedyny ROM pozwalający Ci na odkrywanie możliwości Twoich aplikacji bez “demolowania” Twojego urządzenia.

W przeszłości “kucharze” zmieniali wartości DPI w pliku build.prop aby wymusić na aplikacjach wyświetlanie ich w, często lepszym, trybie tabletowym. Powodowało to, że elementy aplikacji były skurczone, niestabilne, crashowały, aplikacje były nieczytelne, Play Store odmawiał współpracy, itp. PA przedstawia Hybrid Engine, który umożliwia wybranie konkretnego trybu działania na podstawie danej aplikacji, indywidualnie dla każdej z nich. Pozwala to na ustawienie rozmiaru i innych elementów tych aplikacji, tak aby idealnie pasowały do Twojego ekranu.

“Silnik” ten jest sercem i duszą tego ROMu i pozwala na wiele ciekawych rzeczy, na które żaden inny ROM nie pozwala (osobny kolor dla każdej aplikacji, gdzie kolory zmieniają sie przy przechodzeniu miedzy nimi, pełny ekran dla każdej z nich, itp., itd.). Napisaliśmy wiele ciekawych funkcjonalności dla PA i oczywiście dodamy te które możesz znaleźć w innych ROMach (skórki, przyciski, skróty to ustawień, itp.)

HYBRID ENGINE

Najważniejszą rzeczą jaką musisz wiedzieć jest to, że PA nie jest jedynie trybem tabletu. Tryb tabletu jest tylko terminem umownym, który narodził się kiedy developerzy zorientowali się, że mogą wymusić wyświetlanie aplikacji w trybie tabletu, przez zmianę DPI systemu. Jest to naprawdę “brudny” hack. Niestety zostało to w głowach ludzi, że w jakiś sposób zmienia się tryb wyświetlania aplikacji poprzez zmianę jej DPI. Niektórzy także oczekują, że wszystkie aplikacje zmienią się w interfejs tabletu, tylko dlatego, że statusbar i navbar zostały połączone. Jest to także błędne myślenie.

W zasadzie jest to bardzo, bardzo proste. Wszystko w Androidzie jest aplikacją. Gry, programy, klawiatury, komponenty systemu czy nawet statusbary i navbary. Hybrid engine może zmieniać ich układ i rozmiar. Pamiętaj, że zmiana DPI zmienia tylko rozmiar, nic więcej. Tryby są umowne, nie ma trybu tabletu, aplikacje mogą dostarczać setki układów (trybów) dla różnych rozmiarów wyświetlaczy. Na przykład Sklep Play ma ich 5, dla pięciu rożnych rozmiarów ekranów. Każdy z nich powoduje zmianę układu (layoutu). Hybrid engine wyciąga te układy i pozwala Ci na wybranie jednego. Możesz użyć Hybrid Engine do wymuszenia na wszystkich swoich aplikacjach określony układ/rozmiar przez zmianę opcji w ustawieniach. Systemowe ustawienia układu jak i te od innych aplikacji użytkownika są dostępne w tych ustawieniach. Jeśli ustawisz pojedyncze aplikacje będą one zawsze nadpisywać ustawienia domyślne. Oznacza to, że jeśli ustawisz tryb tablet dla danej aplikacji to ustawienia zostaną dla niej zachowane, nawet jeśli użyjesz ogólnego trybu „telefonicznego”

W obecnych czasach custon rom-y czyli nieoficjalne modyfikacje Androida stworzone przez społeczność, cieszą się wielką  popularnością. Są one szybkie, bogate w możliwość modyfikacji pod własne potrzeby i co najlepsze nie mają “śmieci producentów” Jest wiele romów  które zasłynęły na wielu urządzeniach. Jeden z najpopularniejszych romów to właśnie Paranoid Android bądź inaczej AOSPA. Zasłynął dzięki  opcji HALO oraz PIE, które  uzupełniły skromne funkcje AOSP(oprogramowania od Google). Najnowsza odsłona tego systemu (PA wersja4) daje nam do przetestowania kilka niezłych funkcji. Już na samym starcie wita nas nowa animacja. paranoidandroid-bootanimation

Pierwszą zmianą jest możliwość modyfikowania kafelków szybkich ustawień  w belce statusów. Od teraz można zmieniać kolejność, dodawać nowe oraz przechodzić między kilkoma trybami np. transmisji danych przeciągając palcem po kafelku. AOSPA 4.0 daje nam również usprawnienie związane z Immersive Mode, polegającym na zmaksymalizowaniu powierzchni roboczej poprzez ukrycie belek statusu oraz nawigacji.  Autorzy dają nam też możliwość ustalenia która belka będzie się chowała automatycznie. Mnie najbardziej cieszy  fakt ,że zabezpieczenia oraz prywatność  mają możliwość wprowadzenia niezależnych haseł do zablokowania danych czy też blokady ekranu. Mój telefon często ląduje w rękach innych osób a wiadomo nie wszystko jest dla wszystkich.  Może to i nie najsławniejszy CyanogenMod, jednak mi pomysły zastosowane w PA się podobają. Konstruktorzy  projektu sprawili ,że jest innowacyjny. I na to kładą duży nacisk. Nieoficjalne  porty można znaleźć na forum XDA. A jeśli ktoś posiada Nexusa jak ja zapraszam do przetestowania romu. http://paranoidandroid.co/

Źródło i pomoc w artykule : Diwad

Smartfon czy tablet? A co to za różnica!

Wcześniejszy wpis

Przegląd launcherów

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki