0

W najbliższych dniach\tygodniach postaram się przybliżyć wam kilka najpopularniejszych romów poświęcając każdemu z nich osobny wpis. Dziś jako pierwszy – być może najważniejszy rom jaki kiedykolwiek powstał CyanogenMod.

Jest chyba najbardziej znaną modyfikacją systemu operacyjnego Android. Pierwsze jego wersje pojawiły się w 2009 roku a pierwsze telefony na których udało się go uruchomić to HTC Dream (W Polsce znany jako Era G1) oraz HTC Magic. W “tych czasach” Android miał o wiele mniej do powiedzenia na rynku mobilnym, występował w wersji 1.5 (zwanej Cupcake) i w zasadzie dopiero wtedy nastąpił pewnego rodzaju przełom. Nagle lawinowo prawie każdy producent stworzył przynajmniej jeden model oparty na Androidzie co z kolei spowodowało duże zainteresowanie systemem nie tylko samych użytkowników ale także osób tworzących aplikacje oraz modyfikacje takie jak CyanogenMod. Dziś Androida zna każdy, kto interesuje choćby odrobinę interesuje się smartfonami. Aż ciężko uwierzyć, że towarzyszy nam od stosunkowo niedawna.
Ale dość już historii – skupmy się na tym, czym CyanogenMod jest teraz, czyli jedną z napopularniejszych modyfikacji Androida. Czy zasługuje na to miano? Myślę, że tak i postaram się was do tego przekonać.

cyangenmod-home
CyanogenModa można zainstalować na ponad 60 różnych modelach smartfonów. Na liście znajdują się nie tylko topowe modele ale także te sprzed lat, które nie mogą liczyć już na jakąkolwiek aktualizację od producentów. Dzięki CyanogenModowi możecie odmłodzić swój telefon i korzystać z wersji Androida wyższej niż ta domyślnie zainstalowana. Sercem całego modu jest czysty Android nie zawierający nakładek narzucanych przez producentów (Samsung TouchWiz, HTC Sense itd.), jest także pozbawiony bloatware – apek które nie na darmo są nazywane przez użytkowników aplikacjami śmieciowym lub po prostu “syfem”. Siedzą w naszych telefonach zapełniając cenne miejsce a i tak większość z nas z nich nigdy nie korzysta, a to co one robią bez naszej wiedzy doczekało się wielu, wielu artykułów do których dokopiecie się bez problemu z pomocą wujka Google. CyanogenMod pozbawiony powyższych “dodatków” zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca i działa przy tym o wiele szybciej niż zaśmiecony oryginalny rom zainstalowany w smartfonie, którego posiadaczami jesteśmy.

cyanogen-notification-bar

Na chwilę obecną instalacja Cyana nie wiąże się z posiadaniem jakiejś ogromnej wiedzy. Na forach o tematyce Androida znajdują się poradniki prowadzące nas za rękę przez dosłownie każdy krok instalacji. Jakby tego było mało w listopadzie 2013 roku twórcy udostępnili łatwy w obsłudze instalator, który mimo swojego kilkudniowego pobytu w Google Play ostatecznie został usunięty. Nie znaczy to oczywiście, że nie można z niego skorzystać – wystarczy wejść na cyanogenmod.org i go pobrać. Czym różni się CyanogenMod od zwykłego Androida? Naprawdę masą rzeczy. O jego wadze i prędkości już pisałem, więc zajmijmy się pozostałymi funkcjami, które wcale nie są mniej ważne niż waga i prędkość działania. W wersjach 5.x, 6.x, 7.x po instalacji witał nas Launcher ADW a w kolejnych Trebuchet – ta zmiana wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem. ADW miał zbyt dużo opcji i był ociężały a jeżeli ktoś mimo wszystko chce z niego korzystać może go doinstalować z Google Play. Po utworzeniu w telefonie konta CM możemy zlokalizować zgubiony telefon, bądź zdalnie usunąć wszystkie nasze dane, kiedy telefon wpadnie w niepowołane ręce. Ekran blokady – w “stockowych” (instalowanych przez producentów) romach zwykle nudny zyskuje dzięki CM możliwość dodawania widgetów pogody, kalendarza, skrótów do aplikacji czy też np. aparatu. Nie tylko ekran blokady posiada wiele opcji niedostępnych dla nas wcześniej – także pasek notyfikacji, szuflada aplikacji (drawer) a nawet dialer pozwolają wam na rzeczy o których wcześniej nie mieliście pojęcia nie korzystając z modyfikowanych wersji androida.

cyanogen-settings-2

W CM wchodząc w ustawienia na początku możecie się czuć przytłoczeni mnogością opcji oraz funkcji. Na szczęście wszystko jest dobrze opisane i nie powinno sprawiać problemów nawet początkującym. Jeżeli np. nie znamy się na taktowaniu procesora zostawiamy go w spokoju a i szukamy czegoś innego co nas zainteresuje. Należy także pamiętać, że istnieją inne romy posiadające jeszcze więcej opcji niż CM 😉

cyanogen-settings-1

W tym romie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób, które nie chcą się topić w dużej ilości opcji a chcą jedynie wizualnie odmienić oblicze systemu przygotowano gotowe skórki, które od razu po zaakceptowaniu zmieniają wygląd systemu. CM posiada język PL więc nie marudzić tylko zabierać się za flashowanie 😉

Miui v5 na Nexus 4 czy warto?

Wcześniejszy wpis

Moto G otrzymała KitKata

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android