6

Custom rom-y. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Pomiędzy nimi znajdują się osoby, które nigdy nie próbowały z braku przekonania czy jest im to do czegokolwiek potrzebne i kierują się myślą „przecież mój telefon dzwoni, wysyła smsy, ma przeglądarkę internetową i facebooka – czego chcieć więcej”. Właśnie ten brak otwarcia się na temat powoduje, że ludzie przysłowiowo „olewają” cały temat.

Twój telefon naprawdę może „więcej” – musisz tylko dać mu szansę się wykazać. Spróbuję przybliżyć tym niezdecydowanym najbardziej popularne custom romy, którymi warto się zainteresować. Nawet jeżeli ktoś po przeczytaniu tekstu stwierdzi, że nie chce modyfikować swojego Androida to przynajmniej odrobinę pozna temat. Każdy rom posiada swoje plusy i minusy – nie ma romu idealnego ale powiedzmy sobie szczerze – które oficjalne oprogramowanie wciskane nam w telefon ich nie ma. Poza tym pamiętajcie, że nawet jeżeli wśród masy custom romów nie znajdziecie niczego co was zadowoli możecie bez problemu wrócić do tak zwanego „stockowego” (który był zainstalowany zanim rozpoczęliście przygodę z customami).

CyanogenMod-logo

CyanogenMod – myślę, że nie ma osoby posiadającej telefon z Androidem która nie słyszała\przeczytała gdzieś tej nazwy. To najbardziej popularny custom rom dostępny na większość telefonów. Charakteryzuje się tym, że bazuje na czystej wersji systemu pozbawionej nakładek i dodatków, które dostajemy od producentów telefonów. Samsung oferuje TouchWiz-a, HTC twardo trzyma się i rozwija Sense itd. CyanogenMod jest ich pozbawiony dlatego po instalacji wygląda dość ubogo dla kogoś, kto większość czasu spędził z np. TouchWizem. Nie ma masy kolorowych widżetów a cały system staje się mniej cukierkowy. Ma to jeden wielki plus – szybkość działania. Pozbawienie Androida nakładki oraz dodatków, którymi są często aplikacje działające w tle, bez naszej wiedzy powoduje, że nasz telefon odżywa. Może nie jest to aż tak widoczne na obecnym high-endowych modelach, ale spróbujcie zainstalować CyanogenMod na telefonie sprzed kilku lat – np. HTC Desire albo Galaxy S2 – telefon naprawdę przeżywa wtedy drugą młodość. Kolejnym plusem jest możliwość ingerowania w wygląd samego systemu. Możemy np. zainstalować sobie skórki, dodawać oraz usuwać skróty na pasku notyfikacji czy choćby zmienić ikonę baterii lub umiejscowienie zegarka. Zdziwicie się jak wiele można zmienić za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jakby tego było mało – na stronie projektu można pobrać instaler, który nawet osobom bez minimalnej wiedzy pomoże przebrnąć przez proces instalacji romu. Minusem dla niektórych może być to, że CyanogenMod opiera się na „otwartych” sterownikach dźwięku, które nie są uważane za najlepsze. Ale hej – jeżeli to Ci się nie podoba możesz zainstalować inny rom 😉

aokp-logo

Android Open Kang Project (AOKP) – to kolejna ciekawa modyfikacja opierająca się na czystym androidzie. Posiada o wiele więcej opcji i daje większą swobodę ale trzeba się liczyć z tym, że jeżeli „nie wiemy co robimy” to przyniesie nam to więcej szkód niż pożytku. Główne zalety to „navigation ring” na którym możemy umieścić skróty do pięciu aplikacji, które będziemy mieli później zawsze pod ręką. Wzory wibracji dzięki którym można np. dla każdego kontaktu ustawić inny ich rodzaj, długość oraz siłę tak aby jeszcze przed wyciągnięciem telefonu z kieszeni wiedzieć kto do nas dzwoni\pisze. Kontrola diody LED – jeżeli twój telefon ją posiada, na pewno ucieszy cię możliwość zmiany jej koloru oraz częstotliwości migania. Robbon z kolei jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla ludzi lubiących „swypać” po ekranie. Pozwala bowiem na przyporządkowanie różnych akcji dla gestów, które wykonamy palcami.

miui-logo

MIUI – za tą modyfikację odpowiadają Chińczycy, ale na szczęście w tym wypadku nie można opierać się na stereotypie dotyczącym Chińskich produktów 😉 Jest to dość niezwykła modyfikacja stawiająca na wygląd i intuicyjność zamiast na prędkość i mnogość opcji. Nie znaczy to oczywiście, że nie da się w nim ustawić niczego więcej niż w „stockowym” romie, po prostu nie można tu aż tak wiele jak w innych romach. Cały system cechuje spójność kolorystyczna a niektórzy zarzucają twórcą kopiowanie iphona, moim zdaniem niesłusznie 😉 Główne aplikacje takie jak kalendarz, kalkulator, budzik, wiadomości sms czy dialer tworzą tutaj jedną, wielką, wizualną całość. Niektóre aplikacje, jak na przykład odtwarzacz muzyki są do bólu, co akurat w przypadku tego romu wyszło na dobre.

Przedstawione romy to zaledwie ułamek tego, co możecie zainstalować w swoich telefonach. Modyfikacji jest cała masa a często bywa tak, że jakiś rom powstaje dla telefonów tylko jednego producenta lub też tylko i wyłącznie do jednego modelu telefonu. Jedno jest pewne – jest w czym wybierać i jeżeli tylko postanowicie się „otworzyć” na custom romy, to zapewne już nigdy nie będziecie chcieli wrócić do „stockowego”, bo wyda się wam to krokiem wstecz i pozbawieniem telefonu opcji, które na początku zabawy z modowaniem były tylko „drobnostkami” i „ciekawymi funkcjami” a później mimowolnie stały się opcjami z gatunku tych „must have” bez których ciężko będzie wam komfortowo korzystać z telefonu.

Akcesoria do Nokii Lumii 1020

Wcześniejszy wpis

Takiej hybrydy jeszcze nie było – ASUS Transformer Book Duet TD300

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android