0

Zapewne wielu z Was spotkało się już nie raz ze skrótem ARM, czy to kupując nowy smartfon lub tablet. Jednak co tak naprawdę stoi za tymi trzema literami i jaki ma to związek z urządzeniami mobilnymi oprócz przewijania się w specyfikacjach różnorakich urządzeń mobilnych?

Za literami ARM kryją się dwie rzeczy. Pierwsza z nich to brytyjskie przedsiębiorstwo ARM Holdings odpowiedzialne za projektowanie mikroprocesorów, druga to natomiast architektura procesorów typu RISC (Reduced Instruction Set Computer) stosowanych między innymi w urządzeniach mobilnych jakimi są smartfony oraz tablety.

Najprawdopodobniej przy tworzeniu Waszego telefonu pośredni udział miała właśnie brytyjska firma ARM.

Kim dokładnie w takim razie jest ARM Holdings?

Firma założona w 1990 roku z inicjatywy Hermanna Hausera, zarejestrowana jako Advance RISC Machines Ltd. była początkowo zależna od Acorn RISC Machine, Apple Computers i VLSI Technology. Miała na celu rozwinięcie technologii procesorów stworzonych przez Acorn RISC Machine. W przeciągu kilku lat udział Apple w firmie Hermanna Hausera spadł do około 14,7%, natomiast drugi z największych udziałowców, czyli Acorn zakończył działalność w 2000 roku.

Do dzisiaj już jako oddzielna firma, ARM Holdings stała się liderem na rynku mikroprocesorów przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Projektuje ona procesory ARM, których licencje następnie sprzedaje takim firmą jak Qualcomm, Samsung, NVidia czy Texas Instruments.

Pozostaje nam jeszcze wyjaśnienie skrótu ARM jako architektury mikroprocesorów.

Jej początek sięga 1983 roku, wtedy to została opracowana pierwsza jej genracja przez pracowników firmy Acorn Computers. Jednak dopiero dwa lata później została pokazany pierwsza wersja procesora ARM, którego rdzenie nosiły nazwę ARM1 i wyposażone były w 25 tysięcy tranzystorów. Dopiero kolejna wersja oznaczona ARM2 trafiła do masowej produkcji, posiadała ona 30 tysięcy tranzystorów. Procesor zawierający rdzenie ARM charakteryzował się małym zapotrzebowaniem na energię, a także większą wydajnością niż Intelowski procesor 80286 z tamtego okresu.

Kolejne generacje rdzeni ARM były oczywiście coraz to wydajniejsze, a zaprezentowana w 2002 roku wersja ARM11 jeszcze do niedawna stosowana była w low-endowych smartfonach. Na tę chwilę jednak w urządzeniach mobilnych najczęściej spotkamy rdzenie Cortex-A. W zbliżającym się 2014 roku światło dzienne ujrzą nowe rdzenie z oznaczeniem Cortex-A12. Nie będą to jednak najwydajniejsze jednostki w portfolio brytyjskiej firmy. Na ten moment miano najlepszych rdzeni opartych na architekturze ARM dzierżą rdzenie Cortex-A57, które to obsługują 64-bitowe aplikacje.

W kolejnym wpisie postaram się przybliżyć Wam poszczególne rdzenie Cortex-A i ich specyfikacje, aby przypadkiem nie pogubić się przy wyborze nowego urządzenia 🙂

Jaki gadżet na święta. Część 3.

Wcześniejszy wpis

WTF tygodnia

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Inne