2

Wczoraj o północy (11 grudnia) zakończyła się zbiórka dotacji na jeden z wielu crowdfundingowych projektów prezentowanych w serwisie Indiegogo. Kampanię zdecydowanie należy zaliczyć do udanych, bowiem założony cel – 40 tys. USD – został wielokrotnie przekroczony (nieco ponad 300 tys.). Na marginesie: crowdfunding stale się rozwija i zyskuje na popularności, może nadszedł czas aby zagościł w polskim języku w bardziej swojskiej i łatwiejszej do wymówienia postaci (inwestycja społeczna?).

Pomysł inteligentnego pierścienia nie jest całkiem nowy. Plotki na temat podobnego urządzenia, przygotowywanego przez Apple, krążą już od dłuższego czasu. Ponadto zakres funkcji przez niego oferowanych nie odbiega zbytnio od tego, co proponują obecne już na rynku inteligentne zegarki. Czego możemy spodziewać się po elektronicznej biżuterii za 275 USD (dla fundatorów – 175), która ma ujrzeć światło dzienne w kwietniu przyszłego roku? Smarty Ring powiadomi nas o połączeniach przychodzących i wychodzących (?), o SMS-ach i e-mailach oraz o aktywności popularnych komunikatorów (Facebook, Twitter, Hangouts, Skype). Umożliwi odrzucanie lub odbieranie przychodzących połączeń (to drugie ma sens jedynie w parze ze słuchawkami lub zestawem głośnomówiącym), nawiązywanie połączeń ze zdefiniowanej wcześniej grupy, wyzwalanie migawki w aparacie smartfonu i sterowanie odtwarzaniem muzyki. Ponadto ma mieć zaimplementowane proste funkcje namierzania telefonu: przy odległości mniejszej od 30 metrów może uruchomić w nim sygnał dźwiękowy, a przy większych – sam zaczyna piszczeć. No i naturalnie, last but not least, pierścień będzie pokazywał aktualny czas (wybierany spośród jednej z pięciu wcześniej określonych stref).

Smarty Ring będzie wykonany z wysokiej jakości stali, ma też być całkowicie wodoodporny. Szerokość – 13 mm i grubość – 4 mm będą stałe, do wyboru pozostanie średnica – od 15,7 mm do 23,83 mm, w jedenastu wariantach. Na razie planowane są dwa kolory wyświetlacza – niebieski i zielony. Bateria będzie ładowana indukcyjnie (co na to stalowa obudowa?) i ma zapewnić do 24 godzin pracy. Pierścień ma komunikować się z telefonem za pośrednictwem energooszczędnego interfejsu Bluetooth 4.0. Do jego konfiguracji ma służyć specjalna aplikacja, w planach chwilowo przewidziano dwa systemy – iOS i Android.

Inteligentne zegarki nie zostały przyjęte przez rynek z nadmiernym entuzjazmem. Czy mogą zostać pokonane przez mniejszego rywala? Trudno wróżyć na podstawie niewątpliwego sukcesu kampanii na Indiegogo, bowiem uzbierane 300 tys. USD pochodzi od raptem półtora tysiąca fundatorów. Jeden i drugi gadżet cechuje się podobną funkcjonalnością. Za Smarty Ringiem przemawia mniejszy rozmiar i zapewne większa odporność na uszkodzenia. Cena – już niekoniecznie.

Źródło: Indiegogo

#5 Czy wiesz…? – Czyli geekowskie ciekawostki technologiczne – Baterie

Wcześniejszy wpis

Jaki tablet na święta? Najciekawsze modele w cenie 1000-1500 zł

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki