6

Witam w kolejnym odcinku Czy wiesz…? – Czyli geekowskie ciekawostki technologiczne tym razem przyjrzałem się jednem konkretnemu zagadnieniu, którym są akumulatory w urządzeniach mobilnych. Pomysł na ten temat wpadł mi podczas publikowania wpisu o płonącym Samsungu Galaxy S IV, o którym przeczytać mogliście kilka dni temu na naszym portalu. Na samym początku zaznaczyć muszę, że wpis dotyczy głównie ogniw litowo-jonowych(Li-Ion), ponieważ są obecnie najczęściej stosowanymi akumulatorami w urządzeniach mobilnych. To zaczynamy!

Jak działa bateria w smartfonie?

lithium-ion-battery-6

No właśnie jak to wszytko w ogóle utrzymuje przy ”życiu” urządzenia mobilne. Ogólnie mówiąc akumulator  podczas ładowania się zamienia energię elektryczną na chemiczną, a następnie w czasie kiedy nie jest podłączony do prądu zamienia zgromadzoną energię chemiczną w elektryczną. We wnętrzu akumulatorów litowo-jonowych znajduje się ciecz(elektrolit) w postaci mieszaniny rozpuszczalników i soli litu. Oczywiście w takich ogniwach znajdziemy jeszcze elektrody, tutaj są nimi – porowaty węgiel oraz tlenki metali. Jony litu natomiast poruszają się pomiędzy obiema elektrodami.

Napięcie nominalne na ogniwach litowo-jonowych wynosi około 3,7 V w porównaniu do napięcia na tradycyjnych ”paluszkach” wynoszącego 1,5 V, jest to wartość dosyć spora. Minimalna wartość napięcia w opisywanych ogniwach wynosi 2,4 V, a maksymalna 4,2 V. Nie powinno się przekraczać żadnego z tych dwóch napięć, dlatego akumulatory są specjalnie zabezpieczane przed całkowitym rozładowaniem oraz przeładowaniem. Nie zaleca się także korzystania z urządzenia, aż do momentu jego samoczynnego wyłączenia z powodu braku energii, gdyż może to spowodować uszkodzenie naszej baterii.

Zalety akumulatorów Li-Ion to między innymi długa żywotność oraz brak efektu pamięciowego, dlatego nie musimy formować tego typu ogniw. Kolejną przewagą technologii Li-Ion jest to, że mogą zgromadzić więcej energii w tej samej objętości co akumulatory typu NiMH(niklowo-metalowo-wodorkowy).

Jak dbać o baterię w smartfonie/tablecie?

images

Opisując działanie akumulatorów wspomniałem, że nie musimy ich formować. Proces ten przez niektórych mylnie nazywany formatowaniem polega na kilkukrotnym, całkowitym rozładowaniu i naładowaniu do pełna baterii. Ma to na celu zapobiec utracie pojemności akumulatora(efekt pamięciowy). Jednak jak twierdzą producenci akumulatorów, ogniwa Li-Ion nie charakteryzują się efektem pamięciowym, więc formowanie ich jest zbędne, a co warte uwagi może nawet zaszkodzić akumulatorowi. Poniżej znajdziecie jeszcze kila ważnych faktów o akumulatorach Li-Ion:

– Akumulatory Li-Ion ”lubią” być ładowane często,

– Należy uważać na wysokie i niskie temperatury,

– Jeżeli nie będziemy używać  przez dłuższy czas urządzenia należy pozostawić je z akumulatorem naładowanym do około 40%,

– Nie rozładowuj akumulatorów Li-Ion całkowicie,

– Największą żywotność akumulatory Li-Ion mają przy 70% naładowania,

– Akumulatory Li-Ion wytrzymują około 1000 cykli ładowań.

Jak prezentuje się przyszłość akumulatorów? 

grafen-bateria-ladowanie-chip-660

Ładowanie smartfona w niecałe pół minuty? Kto by tak nie chciał. Co ciekawe jest to możliwe i miejmy nadzieję, że już niedługo tyle właśnie czasu potrzebować będziemy na naładowanie naszego urządzenia mobilnego do pełna. Za takim wynalazkiem stoi nie jaka Eesha Khare, studentka z Kalifornii. Wpadła ona na pomysł, aby wykorzystać superkondensator do szybkiego ładowania urządzeń elektrycznych. Taki kondensator jest na tyle mały, że spokojnie mieściłby się w obudowie smartfonów. Superkondensatory charakteryzują się tym, iż mogą gromadzić spore ilości energii oraz ładować się w bardzo szybkim tempie. Są one także trwalsze niż dzisiejsze akumulatory, ponieważ mogą wytrzymać aż 10 000 cykli ładowań.

Było 30 sekund, a co powiecie na ładowanie w 5 sekund?

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles stworzyli baterię z grafenu, która według nich naładuje typowego iPhone’a w 5 sekund. Także zastosowano tutaj superkondensator, jednak dzięki grafenowi akumulatory te są biodegradowalne i nie zawierają metali ciężkich.

To tyle jeśli chodzi o baterie w naszych smartfonach i tabletach, miejmy nadzieję, że opisane wyżej technologie prędko wejdą do masowej produkcji i już niedługo nie będziemy musieli martwić się o to, że nasz telefon rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Na koniec pozostaje nam wziąć pod lupę nazwy firm, tym razem tym razem będzie to operator komórkowy – Virgin Mobile.

Virgin Mobile skąd wzięła się ta nazwa operatora, który nie dawno zawitał do naszego kraju? Virgin po angielsku oznacza dziewicę. Skąd więc taki pomysł przyszedł do głowy miliarderowi Richardowi Branson? Ponoć jedna z jego współpracowniczek powiedziała – „A może Virgin? W tym interesie jesteśmy kompletnymi dziewicami” i tak oto mamy dzisiaj Virgin Mobile.

To tyle na dzisiaj, zachęcam do komentowania, a za tydzień mam nadzieję znowu uda mi się znaleźć coś ciekawego ;).

PS: Wcześniejsze części cyklu znajdziecie tutaj => 1, 2, 3, 4

GTA San Andreas – spóźniony prezent na mikołajki

Wcześniejszy wpis

Smarty Ring – władca w pierścieniu

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki