Jaki smartfon na święta? Najciekawsze modele do 500 zł

Gdy wejdziemy do jakiegokolwiek marketu, przekonamy się, że już niedługo święta. Trzeba udekorować dom, przygotować potrawy, przezenty i wiele innych. No właśnie, prezenty – ciekawym pomysłem mogącym sprawić bliskiej osobie dużo radości może być funkcjonalny smartfon. Ale co kupić, skoro rynek telefonów komórkowych zalany jest masą modeli? W tym cyklu artykułów postaram się dokładnie doradzić i pomóc Wam w znalezieniu idealnego telefonu.

Tanie smarfony są zazwyczaj małe i nie grzeszą wydajnością. Rzadko kiedy natrafimy tu na ekran większy niż 4 cale, a maksymalna rozdzielczość jaką otrzymamy za tę cenę to 480×800, co szału nie robi, ale też nie jest złe. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z dwurdzeniowymi, ale niezbyt mocnymi układami CPU. Proste gry zadziałają bez problemu, bardziej wymagające (np. Temple Run) będą nam przycinać, a o zaawansowanych grach 3D, takich jak Reckless Racing możemy zapomnieć. Systemowe aplikacje będą działały przyzwoicie, jednak większość programów z Google Play może nie działać płynnie. Nie oznacza to, że smartfon straci na funkcjonalności, bo nawet najsłabszy smartfon z Androidem wciąż ma Androida, czym miażdży tradycyjne komórki w kwestii funkcjonalności. Co ciekawe spośród najtańszych smartfonów zobaczymy tylko te działające pod kontrolą Androida. Nie będzie tu Windows Phone, a tym bardziej iOS.

Do zestawienia wybrałem urządzenia kosztujące do 500 zł (wg. ceneo.pl) na podstawie ich specyfikacji i funkcjonalności. Istotne elementy specyfikacji oceniłem w skali od 1 do 5, dzięki czemu można realnie ocenić każdy telefon w stosunku do pozostałych. Kryteria oceniania będą różne dla każdej półki cenowej i znajdują się na końcu artykułu

  • Samsung Galaxy Ace 2

1

Pierwszym modelem do 500 zł na który warto zwrócić uwagę jest Samsung Galaxy Ace 2. Posiada on ekran o dosyć dobrej rozdzielczości w stosunku do rozmiaru, więc piksele nie będą zbyt zauważalne. Dzięki w miarę współczesnemu systemowi Android 4.1 Jelly Bean z nakładką Samsunga poruszanie się po systemie będzie wygodne i intuicyjne. Procesor zastosowany w urządzeniu jest jednym ze słabszych z naszego zestawienia. 768 MB pamięci RAM to niemało w tej kategorii cenowej, jednak wciąż niewystarczająco, żeby komfortowo można było korzystać z urządzenia, ale powinno wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi. Akumulator o pojemności 1500 jest najczęściej stosowany w tego typu urządzeniach i wystarczy na 2-3 dni średniego użytkowania, zwłaszcza, że zastosowane w nich podzespoły oprócz niedużej wydajności cechują sie energooszczędnością.

  • Goclever Quantum 4

2

Ten model ma dosyć przyzwoity procesor, jednak reszta parametrów musi być niska, żeby cena 300 zł została osiągnięta. Przede wszystkim widać to po aparacie: 2 MPx to bardzo mało i wartość wyższą od tej tradycyjne telefony osiągnęły już ponad 6 lat temu. Brakować będzie nam też RAMu, za design urządzenia wydaje się być bardzo ciekawy. Quantum 4 działa pod kontrolą nieznacznie zmodyfikowanego Androida 4.2, więc nie ma mowy o zamulającej nakładce producenta, żeby na siłę wyróżnić się z tłumu.

  • LG Swift L5

3

Jednym ze słabszych urządzeń z tym zestawieniu okazuje się LG Swift. Posiada on dosyć słaby procesor, mało RAMu i ekran o niskiej rozdzielczości, przez co korzystanie z niego do komfortowych nie będzie należało. Posiada też Androida Ice Cream Sandwich, który do najstarszych może nie należy, ale nie posiada najnowszych rozwiązań od Google. To, co jednak odróżnia LG Swift L5 od pozostałych smartfonów do 5 stów, to moduł NFC, umożliwiający natychmiastowe parowanie urządzeń przez przyłożenie ich do siebie, szybkie wysyłanie małych plików i płatności mobilne.

  • Samsung Galaxy Young

4

Galaxy Young jest ostatnio dosyć popularnym smartfonem. Głównie ze względu na bardzo małe rozmiary urządzenia i dosyć przyzwoite parametry. Dodatkową zaletą jest bardzo mała waga urządzenia. W każdym z omawianych tu smartfonów dostępnych jest 4 GB pamięci wewnętrzej, którą można rozszerzyć o kartę SD.

  • myPhone Fun

5

myPhone to firma, która zdecydowanie nie podbiła polskiego rynku urządzeń mobilnych. W modelu Fun mamy do dyspozycji dosyć mocny procesor, jednak przełączanie między aplikacjami nie będzie należało do naszych ulubionych czynności ze względu na jedynie pół GB pamięci RAM. Żeby wykonywać dobre zdjęcia zamiast smartfona użyjemy dedykowanego aparatu, ponieważ 3,2 MPx zastosowane w smartfonie raczej nie spełni naszych oczekiwań. myPhone Fun obsługuje dwie karty SIM, czym pozostałe urządzenia z naszego zestawienia nie mogą się pochwalić. Do zalet można też zaliczyć przyzwoite parametry ekranu i większą pojemność akumulatora.

  • Huawei Y300 Ascend

6

Huawei Y300 Ascend to idealny przykład taniego smartfonu. Nie ma ani szczególnie mocnego procesora, ani dużo pamięci operacyjnej, jednak ekran i akumulator są niczego sobie.

  • Pentagram Combo 4-core

7

Hitem smartfonów do 5 stów jest właśnie ten model. Pentagram Combo core posiada wydajny procesor czerordzeniowy, a wraz z 1 GB RAMu spowoduje, że nie będziemy doświadczać tylu opóźnień co u innych smartfonów z tej półki. Oprócz tego możemy spodziewać się, że granie w niezbyt wymagające gry będzie tu komfortowe, o ile pozwoli nam na to bateria, która jak na energożerny procesor nie jest zbyt pojemna.

  • Krüger&Matz Move

8

Nowa na rynku firma, Krüger&Matz przygotowała dla nas urządzenie przyzwoite pod wieloma względami, poza pamięcią RAM. Spośród reszty smartfonów wyróżnia się wyjątkowo małą wagą i oryginalnym designem, z którego producent tego modelu słynie.

  • Sony Xperia Tipo

9

Xperia Tipo jest bardzo małym smartfonem, wskutek czego producent nie był w stanie zmieścić do obudowy mocniejszych podzespołów. Użytkownikom szczególnie przeszkadza jakość aparatu oraz powolne działanie w przypadku powolnych aplikacji. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to najlżejsze urządzenie jakie znalazło się w naszym zestawieniu, posiada też ciekawy design, z dostępną w kilku kolorach obudową.

  • Sony Xperia E

10

Ostatnim urządzeniem na liście jest Xperia E, która, podobnie jak pozycja wyżej, jest mała i posiada słabe parametry. Zadowoleni będziemy jednak z procesora oraz największego wyboru wersji kolorystycznych spośród opisywanych tu urządzeń.

Podsumowanie

Spośród naszego rankingu niekwestionowanym zwycięzcą jest Pentagram Combo 4-core. Dzięki czterordzeniowemu procesorowi i 1 GB pamięci operacyjnej zagwarantuje on dosyć dobrą wydajność zarówno podczas korzystania ze zwykłych aplikacji, jak i z gier.

Już wkrótce opublikujemy kolejne zestawienie, w którym ocenimy najciekawsze urządzenia (ja – smartfony, Maciek – tablety) w kategorii cenowej do tysiąca złotych. Spodziewać się możecie również zestawień: do 1500 zł i flagowców przekraczających tę cenę. Jednocześnie dla każdej z półek cenowych kryteria oceniania będą inne, oczywiście im drożej, tym ostrzej, bo skoro płacimy, to wymagamy. Poniżej wstawiam obiecaną tabelkę.

kryteria

More Stories
oneplus logo
Pierwsza beta Androida Oreo dla OnePlus 3 i OnePlus 3T