1

Według ostatnich doniesień, Samsung nawiązał kontakt z Mozillą w celu współpracy nad systemem, który łączyłby Tizen i Firefox OS. Na konferencji prasowej, sekretarz zarządu Samsunga, Wonsuk Lee, potwierdził że taka współpraca jest nie tylko możliwa ale technicznie wykonalna.

Oba systemy oparte są o HTML 5 co oznacza, że aplikacje tworzone z myślą o jednym systemie, będą też działać na drugim. Powyższa zgodność daje również szansę na implementację aplikacji dla Chrome, mimo że nie są zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych. To całkiem ciekawe możliwości.

Innym elementem, który przemawia za współpracą jest to, że oba systemy mają i będą mieć problemy ze znalezieniem swojej niszy na rynku zdominowanym przez Android i iOS. Razem mogą mieć większe szanse. Samsung ma urządzenia, Mozilla programistów. Podobna współpraca jest między Nokią i Microsoftem. Póki co, całkiem owocna.

Oprócz podobieństw i wzajemnego zwiększenia sobie szans na rynku, Mozilla będzie mogła spróbować swoich sił na high-endach, których do tej pory nie miała nawet w planie. To zupełnie nowe możliwości i na pewno spory krok naprzód. Samsung tymczasem, wstrzymuje się z wypuszczeniem urządzeń z nowym systemem, co wskazuje na to, że coś jest nie tak i obawiają się porażki, dlatego współpraca nie byłaby tylko jednostronną korzyścią. Jak wiadomo bowiem, siłą każdego z systemów mobilnych jest ilość użytecznych aplikacji i kto ich nie ma, ten przegrywa, bez względu na to jak piękny i stabilny system by nie był.

Póki co, Firefox OS walczy o rynek bezskutecznie a Tizen nie zrobił żadnego wrażenia na tych, którzy mieli okazję go obejrzeć. Przyznam, że produkt Mozilli też nie zrobił na mnie wrażenia. Mamy zatem dwa “nijakie” systemy z dużymi możliwościami, małym zapleczem aplikacji i brakiem producenta, który zaryzykowałby skok na tak mętną wodę. W mojej opinii nawiązanie współpracy jest przysłowiowym “być albo nie być” dla obu platform. Przy czym, jeśli nawiążą współpracę, radziłbym im przeprojektować wygląd systemu od podstaw bo w takiej formie, w jakiej je pokazano, wziąłbym może gdyby dodawali smartfon z tym oprogramowaniem do paczki chipsów.

 

Aplikacje tygodnia (24.11-30.11.2013)

Wcześniejszy wpis

iBox Helios

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Firefox OS