0

Jeszcze tylko przetrwanie dnia dzisiejszego, a następnie piątku i będziemy mogli cieszyć się wyczekiwanym od poniedziałku weekendem. Aby umilić Wam ten okres, niecierpliwego wyczekiwania na piątkowe popołudnie publikujemy kolejną część naszych ciekawostek. Mamy nadzieję, że choć na chwile pozwolą Wam odetchnąć od wciąż goniących terminów, zapraszam.

Sony – Od woltomierzy do Playstation 4

pobrane

Tydzień temu mogliście przeczytać skróconą historię największego producenta smartfonów na świecie, czyli koreańskiego Samsunga, dzisiaj kilka słów o konkurencji z kraju kwitnącej wiśni – Sony.

Firma ta, a obecnie korporacja początkowo nazywała się Tokyo Telecommunications Engineering Company i została założona 7 maja 1946 roku w Tokio przez Masaru Ibukę i Akio Moritę. W pierwszych latach działalności firma zajmowała się produkcją między innymi elektrycznych garnków do… ryżu, poduszek grzewczych czy megafonów. Dopiero potem rozpoczęto sprzedaż woltomierzy i sprzętu telekomunikacyjnego.

W 1955 roku przedsiębiorstwo zadebiutowało na giełdzie Tokyo Stock Exchange pod nazwą Sony. Pięć lat później rozpoczęto sprzedaż na rynkach zagranicznych między innymi w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Kolejne lata to wynalezienie formatu kaset wideo do magnetowidów o nazwie Betamax. Po mimo większego zaawansowania technologicznego, format ten ostatecznie przegrał rywalizację z popularnym kilka lat później formatem VHS, przez zbyt wysoką cenę i brak wystarczającej promocji.

Rok 1979 można powiedzieć, że był historyczny dla Japończyków. W tym właśnie roku pojawił się pierwszy Walkman, który w ciągu dwóch lata znalazł  półtora miliona nabywców. W latach 80 ubiegłego wieku przenośny odtwarzacz kaset był tak popularny, że powstała na jego temat piosenka. Jego następca, czyli discman powstał w 1982 roku. 7 lat później właściciele Sony postanowili przejąć studio filmowe Columbia Pictures, za kwotę 3,4 mld dolarów. Studio jest własnością Sony do dnia dzisiejszego.

Lata 90 XX wieku to sukces kolejnego urządzenia z logiem Sony o nazwie Playstation. Konsola powstała w 1994 roku, a 6 lat później zaprezentowano kolejną jej generację. Natomiast XXI wiek to pierwsza lustrzanka i telewizor plazmowy japońskiego producenta, a kilka dni temu premierę miała długo wyczekiwana czwarta odsłona japońskiej konsoli.

Jeżeli chodzi o logo firmy to to które obecnie widnieje na urządzeniach firmy powstało w 1973 roku, a poszczególne zmiany i ich daty pokazuje poniższa grafika.

Sony

Jak obejść system szyfrowania w Androidzie?

android-snowman1

Dzisiejsze smartfony zabezpieczane są na najróżniejsze sposoby przed atakami hakerskimi czy dostaniem się w niepowołane ręce. Ponad dwa miesiące temu Apple zaprezentował iPhone’a 5S z czytnikiem linii papilarnych, w jego ślady poszli projektanci z HTC i zaprezentowali światu model One Max także wyposażony w taki czytnik . To i inne zabezpieczenia jak różnego rodzaju kody, hasła czy wzory mają uchronić nasz smartfon przed tym, aby nikt oprócz nas nie miał dostępu do urządzenia.

Jednak niemieckim naukowcom udało się obejść niektóre z zabezpieczeń w niecodzienny sposób. Piszę niektóre, ponieważ chodzi o urządzenia działające pod kontrolą systemy Google Android Ice Cream Sandwich 4.0, gdyż to właśnie na nich przeprowadzany był eksperyment. Polegał ona na umieszczeniu na czas 1 godziny urządzenia w… zamrażalce, gdzie temperatura wynosiła mniej niż -10 stopni Celsjusza. Następnie należało kilkukrotnie wyjąć i z powrotem włożyć baterię do urządzenia. Po tych czynnościach, według naukowców można było odczytać kontakty czy historię przeglądarek oraz przejrzeć zdjęcia dzięki przełączeniu się smartfona w specjalny tryb.

Nie wiadomo jak wygląda sprawa z odpornością na tego typu ataki w nowszym oprogramowaniu Google, lecz tryb, który umożliwił dostęp do urządzenia został wprowadzony wraz z aktualizacją Ice Cream Sandwich.

Czy piorun naładuje baterię w naszym smartfonie?

piorun_9

Takie pytanie zadali sobie naukowcy z University of Southampton, a przeprowadzenie badania ułatwiła im fińska Nokia. W doświadczeniu wykorzystano transformator, dzięki któremu odtworzono wyładowania atmosferyczne o napięciu 200 000 woltów. Obwód elektryczny w urządzeniu Nokii wychwycił ten sygnał i naładował baterię.

W takim razie czy faktycznie piorun naładuje w drodze do pracy nasz smartfon. Na chwilę obecną oczywiście nie. Napięcie zastosowane przez naukowców w Southampton było wielokrotnie mniejsze niż to z jakim mamy do czynienia podczas burzy. Jednak jest to pewien krok naprzód, który udowodnił to, iż może już niedługo będziemy mogli ładować nie tylko smartfony, ale także inne urządzenia elektryczne przy użyciu prądów płynących w powietrzu.

Na koniec jeszcze ciekawostka dotycząca nazw firm w branży telekomunikacyjnej i producentów urządzeń mobilnych. Na pierwszy ogień idzie opisane dzisiaj Sony.

Słowo Sony pochodzi od łacińskiego słowa sonus, które oznacza dźwięk, a także od amerykańskiego słowa sonny oznaczającego młodzieńca. Wybór tej nazwy opierał się także na tym, iż słowo Sony wypowiada się tak samo lub bardzo podobnie w wielu językach na świecie.

W tym tygodniu to już wszystko, mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego. Na koniec jeszcze ważna uwaga. Dla własnego bezpieczeństwa nie próbujcie przeprowadzać opisanych doświadczeń we własnym zakresie ;).

CyanogenMod Installer znika z Google Play

Wcześniejszy wpis

HTC Desire 500

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki