0

Od niedawna po internecie krążyła plotka, że przyszłe wersje Androida miałyby wspierać wykonywanie zdjęć w formacie RAW. Dzisiaj plotka stała się faktem, ponieważ rzecznik prasowy Google, Gina Scigliano, oficjalnie ją potwierdziła i wzbogaciła o kilka dodatkowych szczegółów.

Według niej obsługa formatu RAW oraz wykonywanie zdjęć seryjnych zostały już zaimplementowane do systemu Android w wersji 4.4, jednak programiści wciąż pracują nad API, które mogłoby to wykorzystać. Co to dla nas oznacza? Nie możemy być tego pewni, jednak operowanie formatem RAW mogłoby przyczynić się do znacznej poprawy zdjęć wykonywanych smartfonem. W tym formacie zapisuje się dokładnie taki obraz, jaki matryca aparatu przekazuje do innych podzespołów urządzenia, dzięki czemu zdjęcie nie jest przetworzone przez jakiekolwiek oprogramowanie. Na pliku RAW można operować używając specjalistycznego oprogramowania, takiego jak Adobe LightRoom, po czym wysokiej jakości zdjęcie eksportuje się do zwykłych formatów, takich jak .jpg.

W skład zmian wejść ma również robienie zdjęć seryjnych, które już dostępne jest w wielu smartfonach, jednak w urządzeniach niemających zbyt mocnych parametrów funkcja ta nie działa płynnie, co poprawić mogłoby Google implementując ją w API przyszłej wersji Androida.

Moim zdaniem obsługa formatu RAW nie będzie wadą, ale mało komu się przyda. Smartfony nigdy nie dorównają lustrzankom, więc dobry fotograf zawsze wybierze to drugie, a przeciętny użytkownik pragnący zrobić zwykłe zdjęcie nie będzie chciał się bawić w przerabianie go potem w zaawansowanych aplikacjach na komputerze, tylko od razu je mieć i np. wrzucić do sieci społecznościowej.

Na podstawie: androidcentral.com

Wersje deweloperskie Samsunga Galaxy S4 i HTC One dostają KitKata

Wcześniejszy wpis

Rockstar zapowiada kolejną część Grand Theft Auto na urządzenia mobilne

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android