2

W garści został mi jeszcze kilka ciekawostek, dlatego postanowiłem Wam je zaprezentować w drugiej części “Czy wiesz…? – Czyli geekowskie ciekawostki technologiczne”. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj coś o czym mogliście jeszcze nie wiedzieć i zachęcicie mnie do pisania kolejnych części ;). Zapraszam.

Największy obecnie producent smartfonów zaczynał z 28 dolarami na koncie

samsung_logo

Obecnie największym producentem smartfonów jest niezaprzeczalnie koreański Samsung. Wyprzedził on między innymi poczciwą Nokię, Apple czy Sony, ale również takie marki jak Huawei oraz Lenovo. Mało kto jednak wie, iż podobnie jak fińska Nokia tak również Samsung nie produkował początkowo urządzeń RTV oraz AGD i oczywiście wszechobecnych w dzisiejszych czasach smartfonów i tabletów.

Firma została założona w 1 marca 1938 roku w Korei, czyli na długo przed erą urządzeń mobilnych. Założycielem był niejaki Byung-Chull Lee, który rozpoczął swoją działalność z kwotą 30 000 wonów, czyli około 28 dolarów. Z taką sumą pieniędzy  w tamtych czasach trudno było myśleć o produkcji urządzeń elektrycznych. Początkowo więc Samsung eksportował suszone ryby, warzywa i owoce.

Przełom nastąpił dopiero w 1970 roku, kiedy to Samsung wciąż kierowany przez Byung-Chull Lee rozpoczął produkcję pierwszego swojego czarno-białego telewizora. Następnie w latach 70 przyszedł czas na mikrofalówki, lodówki, pralki, a także produkcję telewizorów kolorowych. W roku 1982, firma mogła pochwalić się wyprodukowaniem milionowego telewizora kolorowego, a 7 lat później produkcje szacowano na aż 20 milionów sztuk tego typu telewizorów. W 1987 roku po śmierci założyciela, prezesem firmy został jego syn – Lee Kun-hee.

Lata 90 i początek XXI wieku to rozpoczęcie produkcji w Chinach oraz prace nad różnego rodzaju pamięciami komputerowymi m.in. DRAM oraz dyskami twardymi. Na olimpiadzie w Sydney w roku 2000 telefon Samsunga został wybrany oficjalnym tego typu urządzeniem igrzysk.

W 2004 roku firma odpowiedzialna była już za 20 milionów telefonów komórkowych na świecie, natomiast rok później zaprezentowano światu pierwszą słuchawkę z aparatem 7 megapikseli. 2009 rok to początek dominacji Samsunga wśród producentów smartfonów. W połowie tego właśnie roku światło dzienne ujrzała pierwsza słuchawka z serii Galaxy działająca pod kontrolą Androida – model i7500.

Tak w wielkim skrócie prezentuje się historia obecnego lidera wśród producentów urządzeń mobilnych do 2009 roku.

Siri naprawdę “żyje” i ma się dobrze

images

Siri, czyli osobisty asystent głosowy użytkowników urządzeń Apple, został zaimpletowany w produktach z logiem nadgryzionego jabłka w 2010 roku. Obecnie podobną aplikację ułatwiającą pracę na smartfonie znajdziemy również, na urządzeniach z systemem Google Android, a Microsoft odpowiedzialny za system Windows Phone, także pracuje nad podobnym rozwiązaniem dla swoich telefonów.

Jednak to właśnie Siri rozpoczęła erę asystentów głosowych w urządzeniach mobilnych. Jak więc wygląda osoba, której głoś jest rozpoznawalny przez miliony osób na całym świecie. Poniżej znajdziecie filmik, w którym występuje 64-letnia kobieta – Susan Bennett. To właśnie jej głos został nagrany w aplikacji Siri.

Susan rozpoczęła pracę w połowie 2005 roku. Codziennie, przez 4 godziny czytała na głos różnego rodzaju zdania i frazy, które następnie zostały przeskanowane i odpowiednio dobrane przez pracowników firmy ScanSoft.

Słowo ”phablet” znajduje się w Oxford English Dictionary

oxford-english-dictionary-590x330

Po sukcesie pierwszej generacji smartfona Galaxy Note, coraz to więcej producentów urządzeń mobilnych decyduje się na stworzenie podobnego urządzenia. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można nie tylko produkt od koreańskiej firmy, lecz także japońskie Sony, oraz tajwańskie HTC posiada w swoim portfolio phablet. No właśnie phablet. Nie wiem czemu, słowo to budzie wielkie oburzenie i poirytowanie co po niektórych osób.

Słowo to znaleźć można od kilku miesięcy w Oxford English Dictionary, czyli jednym z najpopularniejszych angielskich słowników. Według tego źródła oznacza ono smartfony wyposażone w ekran o przekątnej większej niż typowy inteligentny telefon i zarówno mniejszej niż przekątna wyświetlacza w tabletach. Nie podano dokładnych rozmiarów, lecz domyślać się można, że chodzi o przedział pomiędzy 5,3 cala – 7 cala.

Od teraz nazwanie Samsunga Galaxy Note III phabletem przy znajomych nie powinno rozpoczynać prawdziwej walki nie tylko na argumenty ;).

Tym oto miłym akcentem kończę drugą część ciekawostek ze świata nie tylko mobilnego. Jeżeli spodobało się Wam komentujcie, udostępniajcie i lajkujcie :).

Trochę KitKata na starszym Androidzie? Przetestuj Nova Launcher

Wcześniejszy wpis

Przenośna ładowarka? Przenośna pamięć? Tak to Kingston MobileLite Wireless

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki