Wojny aplikacji #1 – Launchery

Witam w kolejnym cyklu, który tym razem niekoniecznie będzie prowadzony regularnie. Będę tu testował, porównywał i opisywał różne aplikacje mające takie samo przeznaczenie, np. launchery, wirtualne klawiatury czy eksploratory plików. Mam nadzieję, że zainteresuję tym czytelników, dodatkowo bardzo się ucieszę, jak dostanę od Was propozycję na kolejne porównania w komentarzach, a tym czasem zapraszam do lektury pierwszej części.

Wraz z telefonami i ich systemem Android dostajemy również interfejs. Jest to w skrócie wszystko co widzimy na ekranie, co pozwala nam komunikować się z telefonem. Producenci tacy jak HTC, Samsung czy Sony modyfikują czysty interfejs Androida, a najważniejszą zmianą w tych modyfikacjach są launchery.

Czym jest launcher?

To nakładka na system, zastępująca pulpit i szufladę aplikacji. W Google Play można znaleźć wiele takich nakładek, problem pojawia się wtedy, gdy nie wiemy jaki launcher wybrać. W tym artykule postanowiłem ocenić te najpopularniejsze. I napisać o każdym z nich parę słów. Przygotowałem również tabelkę, która wspólnie pomoże nam obiektywnie ocenić każdy z testowanych programów do zmiany pulpitu.

Widżet zegara z pogodą, ukazany na niektórych screenach to Sense flip clock & weather.

1. GO Launcher EX
Launcher który całkowicie miażdży konkurencję. Nakładka ta od pierwszego spojrzenia zaskakuje prostotą i elegancją, co krok pojawia się tutorial jak używać funkcję którą się właśnie włączyło. GO Launcher posiada bogaty zestaw widżetów specjalnie do niego przeznaczonych, oraz wstępnie skonfigurowany dock ze stylowymi ikonkami. Po kliknięciu listy aplikacji w oczy rzucają się 3 kategorie: Wszystkie, ostatnio użyte i działające w tle. Spodobała mi się szczególnie ta trzecia. Pozwala zamknąć wszystkie aplikacje jednym kliknięciem, w dodatku można wybrać, które programy zachować przed wyłączeniem.
go
2. ADW Launcher
Drugie miejsce przypadło ADW Launcherowi. Chwali mu się szybkość działania i małe zapotrzebowanie na zasoby telefonu. Dzięki temu działa on płynnie nawet na starszysz/słabszych telefonach z Andkiem. Podoba mi się dock, efekt przejścia z pulpitu do app drawera i dostępność wielu opcji z pulpitu (np. zmiana nazwy/ikony skrótu, odinstalowanie aplikacji do której ten skrót prowadzi.). W trzech słowach ADW Launcher można opisać jako ładny, skromny i funkcjonalny. Jego zalety zostały docenione przez twórców CyanogenMod, którzy w wersjach Androida starszych niż ICS stosowali tę nakładkę w swoich autorskich ROMach zamiast systemowego Launchera.
adw
3. Nova Launcher
Od wersji ICS system Android stał się naprawdę elegancki. Niektórzy twierdzą, że producenci stosujący nakładki na swoje urządzenia wręcz psują oryginalny, nowoczesny styl Androida. To właśnie dla nich przeznaczony jest Nova Launcher. Doskonale imituje on wygląd czystego Androida (oczywiście tylko pulpit i listę aplikacji, np. pasek powiadomień zostaje bez zmian). Można nawet stwierdzić, że jest od niego lepszy, dzięki większej możliwości personalizacji. Mamy do dyspozycji sporo efektów przejść między pulpitami, obsługę kilku docków, a w wersji płatnej również obsługę gestów i inne.
nova

4. Launcher7

Interfejs Windows Phone całkowicie odbiega od tego co znamy z Androida, nie przeszkadza mu to jednak w pojawieniu się na systemie z zielonym robocikiem. Z pozoru wydaje się, że ten launcher jest prosty i ogranicza się jedynie do kafelków ze skrótami i listą aplikacji. W rzeczywistości znalazłem w nim więcej możliwości, m.in. kafelek sprawdzający pocztę. Być może ktoś docenia minimalizm i płynność tej nakładki, moim zdaniem jest ona jednak niepraktyczna i mało funkcjonalna, a największymi jej wadami  są reklamy i brak obsługi bardziej zaawansowanych widżetów.

launcher7

5. Zeam Launcher
Zeam Launcher najbardziej wyróżnia się swoim dockiem aplikacji. Jest on jeden, przewijany, o dużej pojemności (upchnąłem do niego ok. 20 ikonek, po czym sobie odpuściłem. Niestety, jest w nim bardzo wiele niedociągnięć i braków nad którymi twórcy muszą jeszcze popracować, chociażby nad zmianą rozmiaru widżetu.
zeam

6. LauncherPro

Jest podobny do ADW, jednak ma mniej funkcji i mniej elegancji (chociaż to tylko kwestia gustu). Sprostowanie: płatna wersja nie jest taka uboga. Darmowa na każdym kroku proponuje zakup jej pełnego odpowiednika, np. żeby zmienić rozmiar widżetu. Launchera Pro z pozostałych launcherów wyróżnia to, że lista aplikacji przewijana jest w dół, a nie w bok.

lpro

7. Regina Launcher

Od pierwszego dotknięcia ekranu wiedziałem, że ten launcher nie umożliwia szybkiej pracy. Jest przeładowany efektami, które, być może są miłe dla oka, jednak trwają stosunkowo długo, chociażby przejście na sąsiedni ekran. Regina nie posiada wielu podstawowych funkcji, za to ma różne nieporzebne, przykładowo ikony można rozmieścić bardzo szczegółowo co do piksela, a nie po siatce, jak w każdym innym. Można w nim też ukrywać niektóre pulpity, tworzyć foldery i podczas wchodzenia do nich obserwować niesamity efekt spadania tapety i pojawiania się na scenie ikonek umieszczonych w folderze. Stwierdzenie, że twórcy tego launchera się nie postarali byłoby błędem. Wykonali kawał roboty, jednak ich praca nie poszła w dobrym kierunku.

Podsumowanie

Launcherów jest znacznie więcej niż te, które tu umieściłem. Wybór takiego zależy od indywidualnych preferencji i gustu użytkownika, a to, że w rankingu wygrał GO Launcher EX wcale nie znaczy, że jest on moim zdaniem najlepszy. Z jakiego launchera korzystacie? Jaki jest według Was najlepszy? Zapraszam do dyskusji w komentarzach, a tymczasem zamieszczam tabelkę w której zamieściłem poszczególne wyniki dla każdej nakładki (zalecam powiększenie zdjęcia).

test

More Stories
HTC Era 42 to w rzeczywistości HTC One X+?