1

Acer początkowo gdy wchodził na rynek tabletów był znany z urządzeń, które można zaliczyć raczej do tej górnej półki cenowej jak i też cechowały się najwyższą jakością wykonania. Modele z serii Iconia mocno konkurowały z tabletami chociażby Asusa. Batalia ta była dosyć wyrównana. Dzisiaj zarówno Acer jak i Asus tworzą także nieco tańsze rozwiązania, które przeznaczone są dla osób z mniej zasobnym portfelem. Jednym z pierwszych tego typu tabletów w portfolio tajwańskiego producenta był model B1, dzisiaj przyszła kolej na A1-810, którego aktualnie gościmy w redakcji.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Od dłuższego czasu gdy tablety sprzedają się jak świeże bułeczki producenci tychże urządzeń mocno oszczędzają na dodatkowym „ekwipunku”, który możemy znaleźć wraz z pudełkiem.  Tak też niestety jest również w przypadku  Acer Iconia A1-810, wraz z którym tak właściwie prócz samego urządzenia otrzymujemy jedynie standardową ładowarkę sieciową, bez żadnych słuchawek czy etui. Powoli trzeba się przyzwyczaić do tego typu podejścia do dodatków dawanych wraz z urządzeniem. Same opakowanie natomiast z imituje niewielką drewnianą skrzynię na której umieszczone są zdjęcia, jakieś inne elementy, oczywiście tekstura drewna jest nadrukowana jest na sztywny karton. Pudełko jak pudełko jest dosyć przeciętne tak i sama zawartość.

Jeśli chodzi natomiast o technikalia tutaj nie otrzymujemy czegoś co szczególnie wyróżniałoby się spośród tłumu innych sprzętów, sercem Acer Iconia A1-810 jest czterordzeniowy układ o taktowaniu 1,2 Ghz, do tego dochodzi 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 8 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Specyfikację uzupełnia bateria o pojemności 4960 mAh oraz wyświetlacz 7,9 cala, który pracuje w maksymalnej rozdzielczości 1074×768, który został wykonany w technologii LCD TFT. Pełną specyfikację urządzenia znajdziecie w tabelce poniżej.

iconia a810- tabelka specyfikacja

Jakość wykonania

Tablety Acera zawsze były bardzo dobrze wykonane i przy okazji cechowały się ciekawym, acz prostym designem. Seria budżetowa tabletów tajwańskiego producenta została nieco zmodyfikowana i zdecydowano się na plastikowe wykończenie, które samo w sobie nie jest złym pomysłem i jego jakość jest jak nabardziej ok, ale jego spasowanie zdecydowanie obiega od dobrego rozwiązania. Przede wszystkim przy mocniejszym naciśnięciu tylnej części obudowy mocno się ugina, co nie powinno mieć miejsca, tym bardziej, że przecież w tabletach bateria nie jest wyjmowalna. Po drugie ogólnie jeśli o design nie szczególnie podoba mi się taka koncepcja tabletu, przód z czarną ramką wokół ekranu, krawędzie wykonane matowego posrebrzanego plastiku, a tylna część urządzenia jest cała biała co dla mnie osobiście się gryzie i nie wygląda najlepiej. Z drugiej strony przez to, że jest to dosyć gruby sprzęt potęguje ten nie najlepszy efekt. Jak wspominałem wcześniej ekran mamy tutaj o przekątnej blisko 8 cali i dosyć dużej ramce wokół wyświetlacza przez co tablet dosyć niewygodnie trzyma się w jednej ręce bo jest po prostu za szeroki, i nawet przy stosunkowo długich palcach nie jest to ergonomiczne.

Tablet od frontu oferuje nam 7,9 calowy wyświetlacz,  nad nim znajduje się centralnie ustawiona przednia kamera aparatu. Standardowo najwięcej elementów znajdziemy na krawędzi urządzenia. I tak na górnej znajdziemy chociażby przycisk power. Na lewej nie ma żadnych wejść natomiast na prawej mamy całą gamę przycisków i wyjść. Idąc od góry przycisk służący do regulacji głośności, slot na kartę micro SD , niewielki otwór w którym znajduje się mikrofon oraz na samym końcu wyjście micro HDMI. Dolna ostatnia krawędź to dla odmiany wyjście dedykowane do ładowania tabletu a także wyjście już nieco bardziej standardowe czyli micro USB, dzięki któremu również możemy ładować tablet a przy tym połączyć tablet z komputerem.

Reasumując jeśli chodzi  o tablet i jego wykonanie to z jednej strony mamy całkiem niezłej jakości plastiki, które czujemy po prostu że naprawdę są dobre, a z drugiej strony dosyć nieprzemyślany design, który osobiście  mnie odpycha od Acer Iconia A1-810, jednak ten ostatni element to szczególnie sprawa bardziej osobista.

Ekran

Wyświetlacz w jednym z najnowszych tabletów tajwańskiego producenta został zaimplementowany o wielkości 7,9 cala, który pracuje z maksymalną rozdzielczością 1024×768 pikseli. Jest on wykonany w technologii LCD IPS. Co do wyświetlanego obrazu, przyzwyczajony ostatnimi czasy do wyświetlacza Full HD w najnowszym HTC One mam spory niedosyt, po pierwsze mimo, iż rozdzielczość nie należy do najniższych to obraz nie jest idealnie ostry, wynika to może to z nieco większej przekątnej ekranu urządzenia, niż standardowe 7 cali, ale mimo wszystko szczególnie gdy czytamy jakiś tekst braki są zauważalne, drugim problemem jest nieco przeciętne odwzorowanie barw, oczywiście zapewne większości użytkownikom nie będzie to robiło różnicy, bo mimo wszystko jest to element ekranu który działa przyzwoicie tak jak już przy Super LCD 3 różnica jest bardzo duża. Co do samej reakcji na dotyk, do niej nie mam zastrzeżeń i naprawdę całość działa bez większych problemów. Acer dodał kilka różnych gestów, dzięki którym np. za pomocą przesunięcia pięcioma palcami po ekranie mamy możliwość bezpośredniego odblokowania ekranu przez naciśnięcie 5 palcami, więc sam multitouch działa bez większych zastrzeżeń.  Cóż mogę powiedzieć więcej o samym ekranie? Ten sprawdza się całkiem nieźle, choć jak wspominałem wcześniej nie jest najmocniejszym punktem całego urządzenia.

Bateria

Bateria, to słowo wielu użytkownikom urządzeń mobilnych spędza sen z powiek, bo mimo iż technologia ta rozwija się bardzo szybko to trudno jest znaleźć urządzenie, które będzie działało na jednym ładowaniu więcej niż kilka dni, co dla większości nie jest wystarczającym  czasem. Owszem na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości, ale jak na razie wszystkie one nie dają aż tak dobrych rezultatów by opłacało się producentom przenosić na nową technologię. Acer Iconia A1-810 to tablet, który szczególnie nie wyróżnia się pod względem długości działania  na jednym ładowaniu i mamy tutaj zupełny standard czyli jakieś 9 godzin działania, oczywiście mówimy o przeciętnym użytkowaniu z urządzenia czyli podłączenie do sieci Wi-Fi i surfowanie w internecie, bo gdy zaczniemy grać w jakieś tytuły to zdecydowanie poziom naładowania baterii bardzo szybko spada. Nadmienię jeszcze na sam koniec to, iż tablet można ładować zarówno za pomocą standardowego dla smartfonów wyjścia micro USB, ale także dedykowanemu wyjściu, które zostało przygotowane specjalnie dla tabletu.

Aparat

Jak to bywa w smartfonach tak tutaj producenci sprzętu mocno  nie wychylają  się jeśli chodzi o wszelkie rodzaju dodatki do smartfonów czy tabletów. Najlepszym tego przykładem są implementowane dwa obiektywy aparatu przedni  w sumie więcej się nie da napisać niż to iż nadaje się jedynie do przeprowadzania konferencji, chociaż użytkownicy urządzeń mobilnych raczej rzadko używają tej opcji. Drugim obiektywem aparatu jest ten tylny, który zdecydowanie ma większą „moc i siłę” od poprzedniego rozwiązania. Tutaj mamy do czynienia z matrycą 5 Mpx, której niestety nie wspomaga jak to bywał w podobnych urządzeniach lampa doświetlająca LED przez co cykanie zdjęć w zmroku czy po ciemku jest awykonalne. Co do samych zdjęć? Cóż tutaj również jest bardzo przeciętnie i głównie aparat ten nadawać się będzie do tworzenia nagrań czy filmów na szybko, a nie do zdjęć, które później chcielibyśmy wydrukować. Natomiast jeśli chodzi o samą aplikację obsługującą zdjęcia to jest tą znaną przede wszystkim użytkownikom głównej wersji systemu sygnowanego zielonym robocikiem.

Oprogramowanie

Interfejs

Acer niestety jak to bywa wśród producentów, którzy tworzą urządzenia z myślą o system sygnowanym zielonym robocikiem nie aktualizuje zbyt szybko swojego sprzętu, przez co czasem trzeba naprawdę sporo czasu czekać do odpowiedniej łatki. Acer Iconia A1-810 działa pod kontrolą Androida Jelly Bean oznaczonego numerem 4.2.2, co ogólnie rzecz ujmując jest całkiem niezłym wynikiem i choć nie jest to najnowsza wersja systemu sygnowanego zielonym robocikiem to jedna z najnowszych. Tajwański producent nie zdecydował się na implementację pełnej autorskiej nakładki systemowej, lecz otrzymujemy zestaw preinstalowanych programów z których możemy korzystać zaraz po uruchomieniu urządzenia. Wśród nich znajdziemy między innymi:

– 7digital jest to program, dzięki któremu możemy zaopatrzyć się legalnie w najnowsze utwory muzyczne w formie cyfrowej, choć jak to bywa w tego typu usługach ceny są zachodnie przez co trudno je przełknąć przez polskiego użytkownika

– AccuWeather – dobrze znany program pogodowy, który zaoferuje nam w naszej lokalizacji zawsze świeżą prognozę pogody

– AcerCloud – jest to autorska chmura Acera, która umożliwa łatwe I bezproblemowe przechowywanie plików w chmurze

-FileMenager – jest to nic innego niż standardowy menadżer plików, bardzo przydatny program na Androida

-Games katalog gier na Androida, które możemy ściągnąć na swój tablet

– Life Image – program, dzięki któremu nasza biblioteka zdjęć czy filmów może stać się zdecydowanie bardziej oryginalna i ciekawa dla przeglądających

– McAfee Security – program zabezpieczający przed atakami hakerskimi na naszym tablecie przydatna aplikacja, choć w przypadku systemu sygnowanego zielonym robocikiem nie jest wykorzystywany potencjał w 100%

Internet

Surfowanie w internecie za pomocą tabletu z reguły jest to bardzo dobrze wykonana rzecz, tym bardziej, że producenci wiedzą, że taki sprzęt w dużej mierze został stworzony do tego typu zadań, przez co musi spełniać swoje zadanie po prostu bardzo dobrze. W przypadku Acera Iconia A1-810 nie mam większych zastrzeżeń, do naszej dyspozycji oddano w sumie dwie przeglądarki. Tę najbardziej podstawową, która nazwana jest w tablecie jako internet, która właściwie prócz samego przeglądania stron www nie oferuje nic więcej. Natomiast druga Google Chrome oferuje zdecydowanie więcej opcji jak chociażby tryb pełnoekranowy czy inny dodatkowe bajery. Jednak zarówno jeśli chodzi o samo przeglądanie stron czy to za pomocą tej zwykłej jak i Chrome jest to po prostu przyjemne i nie ma większych zgrzytów, przeglądarki działają stabilnie i szybko, od czasu do czasu zdarzy się krótszy zastój jednak nie powinien on jakoś szczególnie być odczuwalny przez użytkownika.

Multimedia

W przypadku multimediów Acer nie szczególnie się pokazał, bo z preinstalowanych odtwarzaczy mamy jedynie te, standardowo zaimplementowane do systemu sygnowanego zielonym robocikiem, na szczęście w Google Play możemy szybko i bez większych problemów znaleźć odpowiednie zamienniki. Na plus dla Acera zdecydowanie można zaliczyć wyjście micro HDMI, dzięki któremu bez większych przeszkód będziemy mogli podłączyć nasz tablet chociażby do telewizora, co jest przydatne np. gdy chcemy pochwalić się nowymi zdjęciami z podróży z naszym przyjaciołom czy znajomym.

acer iconia a810 - multimedia

Wydajność oraz gry

Acer Iconia Tab A810 to nie jest tablet, który należy do najwyższej półki wydajnościowej, bo mimo iż wszystko czterordzeniowy układ, 1 GB pamięci operacyjnej RAM, to odstaje od możliwości chociażby Nexusa 7 (2013) czy świeżo zapowiedzianych urządzeń LG G2 . Acer oczywiście bez większych problemów uruchamia wszystkie najnowsze gry, lecz w dużej mierze nie działają one  na najwyższych detalach. Jeśli chodzi natomiast o szybkość działania samego systemu, to działa on bez większych zastrzeżeń , choć od czasu do czasu pojawiają się niewielkie przestoje, choć nie jest to uciążliwe, ale zauważalne.

acer a810 wyniki benchmarki

Łączność

Jeśli chodzi o łączność to tutaj nie otrzymujemy zbyt wielu możliwości, bo tak właściwie tylko najbardziej podstawowe moduły łączności bezprzewodowej czyli  jedynie Bluetooth oraz moduł Wi-Fi, co do większości zastosowań w zupełności wystarczy, jednak najnowsze tablety są jeszcze dodatkowe uzupełnione w moduł DLNA czy NFC. Moduły działają bez większych zastrzeżeń,  stabilnie i dostęp do nich mamy z poziomu paska powiadomień.

Podsumowanie

Acer Iconia Tab A1-810 to urządzenie, które wypełnia lukę pomiędzy tabletami 7 a 10 calowymi i tak właściwie aktualnie na rynku nie ma dużo urządzeń o przekątnej 7,9 czy 8 cali, przez co konkurencja nie jest znacząca, ale jeśli faktycznie chcecie urządzenie o dokładnej tej przekątnej to będzie dobry wybór, lecz jeśli nie zależy Wam na takiej wielkości ekranu warto się rozejrzeć wśród 7 calowych modeli, których wybór jest zdecydowanie większy.

Zalety:

– dobre wykonanie

Wady

– przeciętny design

– w erze ekranów Full HD, niska rozdzielczość

– przeciętny aparat

Odświeżony Chrome dla naszych smartfonów

Wcześniejszy wpis

Microsoft i HTC stworzą smartphone działający pod kontrolą zarówno Androida jak i Windows Phone’a?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Tablety