0

Nokia – firma, która przez wiele lat uważana była za najbardziej innowacyjną, nowoczesną firmę. To właśnie jej produkty przez kilka lat z rzędu najlepiej sprzedawały się na praktycznie każdym znaczącym rynku. Nokia Corporation powstała już w 1967 roku z połączenia Nokii (fabryki drewna) z Fińską Fabryką Kabli oraz Fińskimi Zakładami gumowymi. To w Skandynawii powstała pierwsza sieć telefoniczna (GSM) oraz tam wykonano pierwszą rozmowę telefoniczną w tym systemie cyfrowym.

nokia-808-pureview_2

Dzięki inicjatywie Finów powstał system operacyjny dla bardziej zaawansowanych urządzeń – Symbian. Miał on już wyjątkowo trudnego przeciwnika jakim wtedy był Windows Mobile, którego umieszczano w mimo wszystko większych telefonach z dotykowym ekranem. Jednak kolejne lata wytknęły błędy systemowi Microsoftu. Symbian oferował dużo prostszy interfejs, intuicyjność z jednoczesnym zachowaniem bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak wielozadaniowość (multitasking) oraz możliwość rozbudowy oprogramowania dzięki aplikacjom o formacie SIS i SISX. Do tego dzięki bibliotekom SDK była możliwość tworzenia przez programistów w niemal dowolnym języku (najczęściej Java i C++) aplikacji i gier wykorzystujących praktycznie wszystkie interfejsy API (żyroskop, akcelerometr, czujnik światła i zbliżeniowy itp.). Smartfon z systemem Symbian był więc praktycznie nieograniczony funkcjonalnie. Przez te lata oprogramowanie systemowe zdobyło uznanie oraz skrajnych przeciwników. Jedni koniecznie chcieli mieć telefon Nokii, a drudzy ją nienawidzili, choć tych pierwszych było znacznie więcej, dzięki czemu na kilka lat stała się liderem wśród rynku smartfonów oraz prostych telefonów.

Powstanie pierwszego iPhone’a zmieniło kierunek tworzenia inteligentnych urządzeń. Dopiero wtedy po raz pierwszy usłyszano o czymś takim jak smartfon. Już od samego początku, gdy na rynek wlazł produkt Apple’a, pojawiło się mnóstwo zwolenników. Dużo ludzi znalazło w nim niedociągnięcia, jak chociażby brak obsługi wiadomości MMS, zamknięte oprogramowanie, obsługa tylko 2G. A i tak ludzie chcieli używać pierwszego telefonu Apple’a. Nokia przez ten ruch stopniowo zaczęła tracić zwolenników, ciągle jednak utrzymując wysoką sprzedaż urządzeń prostych. Możliwe, że chodziło o niezwykłą płynność działania, dość dużą funkcjonalność, a wysoka cena podkreślała ekskluzywność marki. Ja uważam że była to (i jest nadal) tylko strata pieniędzy. Najlepiej oddaje to chyba ten dowcip:

images

– Fan Apple wchodzi do baru. Co zamawia?

– To samo co wczoraj – tylko płaci więcej…

W odpowiedzi na iPhone’a Google zaczęło tworzyć własny system operacyjny (po zakupie Android Inc.) i około rok później ukazał się ich system (w co niewiele osób wierzyło z początku). I wtedy to zaczęła się rewolucja, gdyż na rynku iOS oraz Android były praktycznie różnymi systemami operacyjnymi dla urządzeń mobilnych. Jeden z nich dostępny praktycznie dla wszystkich, a drugi zamknięty tylko w produktach własnej firmy, tworzących swego rodzaju exclusive. I to właśnie ogólna dostępność systemu Google’a, okazała się zaletą, która rozpoczęła ekspansję na wszystkie rynki świata. Symbian w jednej chwili zaczął tracić użytkowników na rzecz Androida i (rzadziej) iOSa. Zmiany w zarządzie Nokii również miały swoje odzwierciedlenie na dzisiejszą sytuację, gdyż to właśnie były pracownik Microsoftu stał się twarzą fińskiej marki. I to z kolei jego decyzja spowodowała przejście z “przestarzałego” Symbiana na system Microsoftu, który przeszedł po latach wielkie przeobrażenie zmieniając kompletnie swój wizerunek.

WP8

System Microsoftu zmienił nazwę z Windows Mobile (kojarzonym z ogromną funkcjonalnością, ale i natłokiem opcji oraz trudnym interfejsem) na Windows Phone, kontynuując jednak jego numerację. Siódemka stała się prosta, przejrzysta i intuicyjna, tracąc jednak to zaawansowanie i multum opcji, z którego znana była poprzednia wersja. Windows Phone 8 również nie zmieniła zbyt wiele, gdyż brak wciąż bardziej rozbudowanej wielozadaniowości, czy personalizacji pod siebie, co mnie trochę odpycha od używania tego systemu na co dzień, gdyż sam używam smartfona jako odpowiednika PC. Nawet Windows 8 nie przemawia do mnie, jako pełnoprawnego systemu z powodu występowania dwóch kompletnie innych interfejsów i mieszania idei “okienkowej”. Ciągle mobilna wersja nie jest tak popularna jakby chcieli tego jej twórcy, nawet pociągając się do zakupu marki Nokia. Firma nie ma pomysłu na rozwój, a co z tego będzie pokaże czas.

200761214_ef794a3fe8

Ja po dziś dzień uważam system Finów jako naprawdę świetne oprogramowanie dla smartfonów. Symbian OS 3 odmłodził mocno ten “przestarzały” system. Faktem jest że odpowiednie kroki podjęto za późno i dziś praktycznie już o nim nie słychać. Jednak to właśnie dzięki niemu udało zaprezentować aparat 41 megapikseli, w smartfonie. Jego interfejs również z “ikonniał” z czasem upraszczając obsługę i robiąc miejsce na przyciski. Doszedł w nim nawet pasek powiadomień z przyciskami najczęściej używanych opcji, jak to ma miejsce w systemie Androida od początku oraz w iOS 7 ostatnio zaprezentowanym. I pomyśleć, że wystarczyło słowo jednego człowieka, bym musiał pozbyć się Symbiana. Jeszcze posiadając Nokię 5800, będąc kurierem listowym, używałem w niej nawigacji Nokia Maps, która po dziś dzień jest uważana za jedną z najlepszych z powodu bardzo wysokiego pokrycia. Ale być może, że to dzięki Elopowi spotkałem się z Androidem znanym dziś i choć nie jestem aż tak w nim zakochany jak byłem w Symbianie to mam teraz naprawdę świetną alternatywę, chociaż i ja widzę w niej braki. Ale to może zostawię na jakiś inny artykuł.

Źródła: wikipedia.org, własne

Acer Iconia W4-820 wkrótce zadebiutuje na rynku

Wcześniejszy wpis

ZTE Blade III Pro

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki