Ubuntu Touch już 17 pażdziernika

Od kilku dni robi się coraz głośniej o ”świeżych” systemach operacyjnych przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Na początku Jolla ogłosiła, iż ich produkt – Sailfish OS jest kompatybilny z aplikacjami ze sklepu Google Play, dzisiaj do internetu trafił teaser pierwszego smartphone’a z CyanogenMod(co prawda jest to przerobiona wersja Androida, jednakże będzie ona pre-instalowana na urządzeniu). Wielkimi krokami zbliża się również Tizen nad którym pracuje koreański Samsung, a teraz firma Canonical odpowiedzialna za dystrybucję GNU/Linux zapowiedziała, że premiera ich mobilnego systemu będzie miała miejsce 17 października bieżącego roku wraz z zaprezentowaniem Ubuntu 13.10 w wersji desktopowej. System dostosowany na urządzenia mobilne nosi nazwę Ubuntu Touch i jest tak naprawdę dostosowaną wersją znaną z pecetów na smartphone’y. i jest tak naprawdę przystosowaną wersją systemu Ubuntu znanego z komputerów stacjonarnych na smartphone’y.

Początkowo Ubuntu Touch miał miał znaleźć się na smartfonie o nazwie Ubuntu Edge, jednakże firmie nie udało się zebrać wystarczających funduszy więc w dniu premiery dostępny będzie dla urządzeń z rodziny Nexus. Kolejnych słuchawek opartych na systemie firmy Canonical spodziewać możemy się dopiero na początku przyszłęgo roku.

Ubuntu w wersji komputerowej ma spore grono zwolenników, którzy za żadne skarby nie przesiedliby się na system Microsoftu, czy podobnie będzie z wersją mobilną? Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem okaże się to już 17 października, jednak wciąż trwają prace nad Ubuntu Touch więc premiera może się lekko opóźnić.

Źródło: www.ubergizmo.com