Nowości u polskich operatorów telefonii komórkowej

0

Co słychać u naszych rodzimych operatorów? Wczoraj dużo się działo, Play zorganizował konferencję na której przedstawił kilka nowych ofert dla klientów indywidualnych, a także firm oraz ogłosił uruchomienie sieci 4G LTE pod koniec bieżącego roku. Również pozostali operatorzy zdecydowali się na lekkie odświeżenie swojej oferty.

Zacznijmy od Playa, gdyż to on wprowadził wczoraj największe zmiany. 11 listopada operator P4 uruchomi sieć LTE korzystając z częstotliwości 1800MHz dla 13 polskich miast, a są to Warszawa, Toruń, Trójmiasto, Koszalin, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Wałbrzych, Kraków, Tarnów i Rzeszów. Jednak już teraz mieszkańcy Torunia mogą testować sieć 4 generacji, po rejestracji  w specjalnym serwisie. Warto dodać, że operator postanowił ograniczyć maksymalną prędkość z 75Mb/s do 15Mb/s. Pomimo tego uważam, iż jest to wystarczająca prędkość, a samo uruchomienie LTE wnosi także inne usprawnia. Usługodawca podał do informacji, że do końca 2013 roku zamierza wybudować 1400 stacji bazowych LTE, w 2014 roku powstać ma kolejne 1800 stacji, a za dwa lata tj. 2015r. w zasięgu jego sieci LTE znajdować ma się ponad 70% użytkowników. Całą infrastrukturę dostarczyć ma chiński Huawei.

4glte

Z LTE korzystać będą mogli prawie wszyscy abonenci Play, z wyjątkiem osób korzystających ze starszych taryf.

Odnośnie pozostałej części nowinek od Playa to wprowadził on nową formułę Unlimited na którą składają się takie taryfy jak Play Unlimited, 4.0 Unlimited i Europa Unlimited.

Pierwsza z nich czyli Play Unlimited skierowana jest do najmniej wymagających klientów. Zapłacą oni 9,99zł każdego miesiąca przez okres trwania umowy, czyli 18 miesięcy co pozwoli im na nielimitowany kontakt z wszystkimi abonentami Playa. Natomiast za 29,99zł miesięcznie otrzymają dodatkowo pakiet internetowy o wielkości 2GB.

Taryfa 4.0 Unlimited za kwotę rzędu 29,99 daje nam już nieco więcej, gdyż będziemy mogli dzwonić bez limitu do wszystkich pozostałych operatorów w tym również samego Playa. Droższa taryfa 4.0 kosztuje 49,99 zł i pozwoli nam na korzystanie z internetu 4G LTE w pakiecie internetowym 2GB.

Ceny sms/mms w dwóch pierwszych ofertach wynoszą tyle samo – 19gr.

Ostatnia taryfa, czyli Europa Unlimited w cenie 59,99 zł na miesiąc zaoferuje nam nielimitowane rozmowy oraz sms do sieci Play oraz reszty operatorów. Z kolei płacąc 79,99zł miesięcznie będziemy mogli korzystać dodatkowo z internetu 4G LTE w pakiecie 2GB.

Natomiast tak wygląda oferta Play w umowie z telefonem:

28

Formuła Unlimited dostępna jest również dla firm i tutaj wygląda to następująco:

W taryfie Play Unlimited, aby korzystać z internetu 4G LTE zapłacić będziemy musieli 29,99 każdego miesiąca. Da nam to pakiet internetowy o wielkości 1GB oraz tak jak w przypadku klientów indywidualnych nielimitowane rozmowy z użytkownikami innych sieci w Polsce.

Formuła 4.0 Unlimited z dostępem do sieci LTE kosztuje 39,99 zł na miesiąc, dostajemy tutaj również 1GB pakietu internetowego.

Większy pakiet zapewnia nam dopiero formuła Europa Unlimited. W cenie 59,99, będziemy mogli wykorzystać 2GB pakietu co miesiąc.

Dla klientów firmowych dostępna jest jeszcze jedna taryfa – VIP. W umowie bez telefonu zapłacimy za nią 79,99 miesięcznie, za co dostaniemy aż 5GB pakietu danych oraz nielimitowane rozmowy i sms’y do innych sieci.

Tutaj pełny opis oferty dla firm:

36

Z telefonem formuła Unlimited dla firm prezentuje się tak:

37

Ponadto Play dodał do swojej oferty 2 nowe smartphone’y, którze wyposażone są w moduł LTE. Są to: LG Swift F5 oraz Nokia Lumia 625.

Co na to pozostali operatorzy?

T-Mobile wprowadza nową ofertę pre-paidową, która ma być dostosowywana przez każdego użytkownika indywidualnie. Będziemy mogli wybrać jedną z pośród trzech możliwości. Pierwsza z nich to darmowe rozmowy w sieci T-Mobile oraz Heyah, następna to nielimitowane sms’y do wszystkich sieci, natomiast ostatnia daje nam darmowy dostęp do internetu. Co ciekawe z wybranego udogodnienia możemy korzystać nawet gdy na naszym konie widnieje 0 zł.

Kolejna nowość od różowego operatora trafia do użytkowników laptopów i tabletów, którzy korzystają z mobilnego internetu. Za 2 zł dziennie dostaną oni 250MB pakietu internetowego. Pieniądze pobierane są jednak tylko tego dnia, którego abonent korzysta z internetu. Jeżeli nie chcemy płacić codziennie możemy skorzystać z pakietu na 30 dni. 10 zł daje nam 1GB, 20 zł to 3GB, a 30 zł to aż 6GB pakietu.

Play i T-mobile nie byli jedynymi operatorami, którzy wczoraj odświeżyli swoją ofertę. Za nimi podążyła Heyah,wprowadzając dniówki czyli skracając okres rozliczeniowy do jednego dnia. Za symboliczne 28 groszy dziennie możemy dzwonić do użytkowników sieci Heyah i T-Mobile bez ponoszenia kosztów, wysyłać darmowe sms’y do wszystkich sieci lub korzystać z internetu bez ograniczeń w postaci ilości pobranych danych. Jeżeli jednak zamierzamy wybrać którąś z pierwszych dwóch opcji możemy dokupić pakiet internetowy za 10 zł – 1GB, 20 zł – 3GB, a za 30 zł – 6GB.

Jak widać operatorzy lekko odświeżyli swoją ofertę, jednak największe zmiany poczynił Play wprowadzając sieć 4G LTE. Obecnie sieć czwartej generacji w Polsce oferują jedynie Plus oraz Cyfrowy Polsat co jednak szybko się zmieni, gdyż nie tylko opisywany wyżej Play posiada rezerwację na częstotliwość wymaganą do uruchomienia sieci LTE. Drugim operatorem, który w niedługim czasie może udostępnić nam LTE jest T-Mobile.

Źródło: informacja prasowa