Powstanie smartfon oparty na rozwiązaniach Nokii, ale z… Androidem

Nokia z systemem od Google, połączenie prawie idealne? Chyba większość z nas czekała na moment w którym fiński producent wprowadziłby do swojej oferty słuchawkę z zielonym robocikiem na pokładzie. Wydawałoby się, że to już nie nastąpi. Nokia została w sporej części przejęta przez Microsoft, który nie pozwoli na użycie innego systemu w swoich urządzeniach niż Windows. Jednak znaleźli się na świecie dobrzy ludzie, którzy chcą stworzyć coś co zainteresuje fanów Nokii i systemu Google Android.

W dniu w którym Microsoft za 7,2 mld dolarów kupił dział Nokii(Device & Service) oraz jej patenty wydarzyło się coś jeszcze bardzo ważnego dla fanów fińskiej marki. Jeden z jej pracowników –  Thomas Zilliacus, który był dyrektorem generalnym oddziału Nokii w Azji i na Pacyfiku założył przedsiębiorstwo o nazwie Newkia i nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie jego plany.

Thomas Zilliacus zamierza stworzyć telefon oparty w głównej mierze na rozwiązaniach Nokii, lecz działający pod kontrolą systemu Android. Chce on zatrudnić byłych pracowników fińskiego producenta, którzy byliby zainteresowani tworzeniem takiego urządzenia, obecnie znalazł już kilku chętnych.

Sam Zilliacus próbował już w tamtym roku kupić udziały Nokii i skupić się na współpracy z Google, jednakże nie dysponował wystarczającą ilością pieniędzy. Twierdzi, że użytkownicy nie chcą systemu takiego jak Windows Phone, ponieważ nie oferuje on tak dużej ilości aplikacji oraz gier jak konkurencja, uważa również, że udział Microsoftu w rynku smartphone’ów jest zbyt mały, aby przyciągnąć dużą rzeszę developerów.

Najważniejsze pytanie: Kiedy możemy spodziewać się pierwszej prawie Nokii z Androidem?

Najprawdopodobniej w ciągu najbliższego roku, lecz sporo zależy od zebranych przez firmę funduszy. Na razie wiemy, że Newkia nie zamierza otwarcie konkurować z takim gigantem jak koreański Samsung, lecz chce dać użytkownikom wszystko to co nowe, ekscytujące oraz inne w swoich urządzeniach jak twierdzi sam Zilliacus.

Co z tego wyniknie zobaczymy w ciągu najbliższych kilku lat. Według mnie produkt oparty na wiedzy Nokii i systemie od Google może być naprawdę udany. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest i to widać po użytkownikach telefonów komórkowych. Znajdzie się mnóstwo osób, które z chęcią zaczęłyby korzystać z  wytrzymałego, eleganckiego smartfona z Androidem i kawałkiem historii Nokii.

Źródło: zdnet.com

More Stories
Aktualizacja do Androida 4.3 Jelly Bean – już wiemy