0

No tak nowy rok szkolny już niestety dla większości się rozpoczął (jak na razie studenci jeszcze mają pełną labę, no chyba że właśnie rozpoczęła się kampania wrześniowa). My natomiast nadal kontynuujemy swój cykl Mobilny mol książkowy i mamy dla Was recenzję kolejnej książki, którą w ostatnim czasie miałem możliwość się zagłębić, a nie jest to tym razem pozycja stricte związana tylko i wyłącznie z programowaniem na system sygnowany zielony robocikiem, lecz zdecydowanie wychodzi poza to co mieliśmy możliwość wcześniej opisywać na łamach tego cyklu. Mianowicie tym razem na ruszt wziąłem książkę autorstwa Mike Riley’a pod tytułem „Inteligentny dom Automatyzacja mieszkania za pomocą platformy Arduino, systemu Android i zwykłego komputera”. Tytuł pozycji stosunkowo długi, ale tłumaczący w dużym stopniu z tym czym mamy do czynienia.

Informatyka Inteligentny dom. Automatyzacja mieszkania za pomocą platformy Arduino, systemu Android...

Po pierwsze książka nie jest już tak sztampowa jak pozostałe, które miałem okazję czytać. Wychodzi poza standardowe ramy programowania  i pokazuje ona jak w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób można w dużym stopniu zautomatyzować nasz dom, by żyło nam się łatwiej. Autor na szczęście dla nas przez cały czas prowadzi nas przez rączkę i mimo iż nie jestem specem szczególnie od platformy Arduino łatwo połapałem się o co w tym wszystkim chodzi. Autor poświęcił sporą część książki właśnie na samo wprowadzenie. Uwzględniając chociażby listę niezbędnych elementów to, które są nam potrzebne, a wbrew pozorom liczba ich jest całkiem spora. Po wstępie przychodzi pora na właściwe projekty. W sumie mamy ich 7 i każdy to zupełnie inna bajka. Oczywiście nie wszystkie korzystają z dobrodziejstw systemu sygnowanego zielonym robocikiem, lecz w głównej mierze opierają się na platformie Arduino, co może być nieco bardziej kłopotliwe. W praktyce nie taki diabeł straszny jak go malują. Przyznam szczerze, że same projekty, które zostały przedstawione są ciekawe i niemal w każdym domu możemy je zastosować. Dodatkowo zostały one wytłumaczone w przejrzysty sposób, dzięki czemu możemy je w większości przypadkach sami wprowadzić w życie. Co ważne sama książka podrzuca nam jeszcze sporo samych pomysłów, dzięki dodatkowej własnej inwencji twórczej możemy je rozwinąć i tworzyć własne podobne zautomatyzowane projekty. W sumie miedzy innymi stworzymy zamek do drzwi sterowany za pomocą smartfona czy zbudujemy karmik, który będzie informować  o przylatujących ptakach. Widać, że twórca wiedział od razu co chciał zawrzeć w samej książce, dlatego jest ona spójna i nie widziałem w niej jakiś błędów.

„Inteligentny dom Automatyzacja mieszkania za pomocą platformy Arduino, systemu Android i zwykłego komputera” to pozycja, którą warto się zaopatrzyć, nawet Ci którzy nie zamierzają tworzyć inteligentnego domu, ale daje kilka naprawdę ciekawych projektów, które może wykorzystać chociażby w programowaniu na system sygnowany zielonym robocikiem. Jak to bywa w przypadku takich profesjonalnych książek, cena nie należy do najniższych i za tytuł niespełna 300 stronicowy przyjdzie nam zapłacić 49 zł, co i tak myślę akurat w przypadku tej książki nie jest jakąś szczególnie wygórowaną kwotą.

Lookout dla urządzeń Samsunga.

Wcześniejszy wpis

Modyfikacje w HTC – cz. 3 – możliwości roota, obsługa TWRP – potęga i prawa ręka

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android