Microsoft przejmuje Nokię za 7.2 mld dolarów

Stało się, Microsoft wykupił dział produkcji telefonów komórkowych Nokii. Dla niektórych nie jest to zaskoczeniem ponieważ współpraca Microsoftu i Nokii była bardzo bliska, a sama Nokia prawdopodobnie nie poradziłaby sobie z takimi konkurentami jak Apple, Google czy Samsung. Dla innych jest to zapewne spora niespodzianka w tym dla mnie.

Dział produkcji który przejął Microsoft to Devices & Services wart 5 mld dolarów, ponad to w posiadaniu amerykańskiego giganta są także patenty Nokii w liczbie około 8,5 tysiąca o wartości 2.18 mld dolarów.

Co dalej z Nokią? CEO fińskiej firmy – Stephen Elop, zrezygnował z posady w Finlandii i zmierza do Stanów, gdzie będzie na razie pełnił rolę wiceprezesa ds. urządzeń i usług. Jednak mówi się, że w najbliższym czasie może zastąpić Steve’a Ballmera w roli prezesa Microsoftu. Jak wiadomo sam Steve Ballmer kilka dni temu zrezygnował z posady CEO Microsoftu. Natomiast Stephena Elopa zastąpić ma Risto Siilasmaa.

Amerykański gigant swoją decyzję argumentuje tym, że nie chce aby Google i Apple dyktowały kierunek rozwoju urządzeń mobilnych oraz aplikacji. Mimo to gigant z Redmond nie zamierza opuszczać pozostałych firm które korzystają z Windows Phone.

Odpowiedź konkurencji poznamy najprawdopodobniej już za kilka miesięcy, a na razie można śmiało twierdzić, że Google nie przejdzie obok tego milowego kroku Microsoftu i Nokii obojętnie i może ograniczyć dostęp użytkownikom Windows Phone’a do swoich usług.

Dla niektórych Nokia z dniem dzisiejszym mogła się skończyć. Marka kojarzona z wytrzymałością, designem i funkcjonalnością a co najważniejsze darzona wielkim sentymentem przez wielu użytkowników, Nokia będzie teraz należeć do giganta na glinianych nogach. Jednak moim zdaniem taki krok może uratować Nokię, gdyż jak widać po ostatnich wydarzeniach Microsoft powoli reformuje się. Podobnie było z Motorolą, którą niedawno przejęło Google.

Przypomnijmy jeszcze, że w czasach swojej świetności Nokia miała aż 49,4% udziału w rynku smartphone’ów, był to rok 2007. Już pod koniec 2012 jej udział wynosił zaledwie 4,3%. Czy to wina współpracy z Microsoftem? Na pewno nie, Nokia po prostu przespała pewien okres czasu i teraz musi szukać wsparcia u swoich partnerów.

Źródło: www.allthingsD.com, www.pocketnow.com

More Stories
PocketBook z pomocą dyslektykom