Najważniejsi projektanci w HTC aresztowaniu za kradzież tajemnic handlowych

Dwa dni temu kilku wysoko postawionych projektantów urządzeń zostało aresztowanych pod podejrzeniem fałszowania raportów wydatków oraz kradzieżą tajemnic handlowych, żeby uruchomić nowe firmy designerskie urządzeń mobilnych, jedną w Tajwanie, drugą w Chinach kontynentalnych. 5 osób zostało przesłuchanych, za jedne z ważniejszych uchodzą: wiceprezes projektowania produktów Thomas Chien, prezes R&D Wu Chien Hung i starszy manager projektowania Justin Huang, który osobiście stworzył szkic HTC One. Chien i Wu są obecnie w areszcie, a reszta z wymienionych zostali zwolnieni za kaucją.

Według raportów, przewodnicząca HTC, Cher Wang, osobiście wniosła oskarżenie do tajwańskiego biura śledczego, gdy dowiedziała się że Chien, Wu i Huang planują stworzyć nową firmę projektancją, która już nawet jest zarejestrowana, pod nazwą Xiaoyu. Dodadkowo odkryto, że Chien potajemnie pobrał pliki dotyczące przyszłego Sense UI 6.0 i udostępnił je mailem osobom spoza firmy.

Trio jest również oskarżone o składanie fałszywych zeznań na temat prowizji od projektu obudowy aluminiowej. Chociaż projekt wykonali samodzielnie, trzech mężczyzn stwierdziło, że wykorzystało do tego zewnętrzną firmę projektancką żeby wyłudzić 334.000 dolarów, a potem podzielić pieniądze między sobą.

HTC ogłosiło już własne oświadczenie na ten temat:

„Firma oczekuje od pracowników przestrzegania uczciwości i etyki na wysokim poziomie. Ochrona intelektualnej własności spółki, prywatność i bezpieczeństwo są podstawowym obowiązkiem każdego pracownika. Firma nie toleruje jakiejkolwiek niesubordynacji i działalności niezgodnej z prawem. Ponieważ sprawa ta jest obecnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez właściwe organy, HTC powstrzyma się od dalszych komentarzy. Ponadto sytuacja ta nie wpłynie w żaden sposób na plany, działalność ani wydajność spółki.”

Co sądzicie o tym wydarzeniu? Z jednej strony włączanie się w struktury firmy żeby zdobyć jej osobiste informacje i odejście w celu wykorzystania ich jest nieuczciwe, ale czy nie można już zwolnić się z pracy na rzecz własnej działalności? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

More Stories
Asus Eee Pad Slider z poślizgiem