1

Dwa dni temu kilku wysoko postawionych projektantów urządzeń zostało aresztowanych pod podejrzeniem fałszowania raportów wydatków oraz kradzieżą tajemnic handlowych, żeby uruchomić nowe firmy designerskie urządzeń mobilnych, jedną w Tajwanie, drugą w Chinach kontynentalnych. 5 osób zostało przesłuchanych, za jedne z ważniejszych uchodzą: wiceprezes projektowania produktów Thomas Chien, prezes R&D Wu Chien Hung i starszy manager projektowania Justin Huang, który osobiście stworzył szkic HTC One. Chien i Wu są obecnie w areszcie, a reszta z wymienionych zostali zwolnieni za kaucją.

Według raportów, przewodnicząca HTC, Cher Wang, osobiście wniosła oskarżenie do tajwańskiego biura śledczego, gdy dowiedziała się że Chien, Wu i Huang planują stworzyć nową firmę projektancją, która już nawet jest zarejestrowana, pod nazwą Xiaoyu. Dodadkowo odkryto, że Chien potajemnie pobrał pliki dotyczące przyszłego Sense UI 6.0 i udostępnił je mailem osobom spoza firmy.

Trio jest również oskarżone o składanie fałszywych zeznań na temat prowizji od projektu obudowy aluminiowej. Chociaż projekt wykonali samodzielnie, trzech mężczyzn stwierdziło, że wykorzystało do tego zewnętrzną firmę projektancką żeby wyłudzić 334.000 dolarów, a potem podzielić pieniądze między sobą.

HTC ogłosiło już własne oświadczenie na ten temat:

“Firma oczekuje od pracowników przestrzegania uczciwości i etyki na wysokim poziomie. Ochrona intelektualnej własności spółki, prywatność i bezpieczeństwo są podstawowym obowiązkiem każdego pracownika. Firma nie toleruje jakiejkolwiek niesubordynacji i działalności niezgodnej z prawem. Ponieważ sprawa ta jest obecnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez właściwe organy, HTC powstrzyma się od dalszych komentarzy. Ponadto sytuacja ta nie wpłynie w żaden sposób na plany, działalność ani wydajność spółki.”

Co sądzicie o tym wydarzeniu? Z jednej strony włączanie się w struktury firmy żeby zdobyć jej osobiste informacje i odejście w celu wykorzystania ich jest nieuczciwe, ale czy nie można już zwolnić się z pracy na rzecz własnej działalności? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Piper – kolejny crowdfundingowy projekt

Wcześniejszy wpis

Samsung ujawnia nam pierwszy teaser.

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android