0

Programowanie na system sygnowany zielonym robocikiem wbrew pozorom nie jest, aż takie trudne jak mogłoby się początkowo wydawać. Oczywiście wymaga podstawowej wiedzy informatycznej, lecz coraz częściej jesteśmy w stanie sami nauczyć się on-line jak napisać swoją pierwszą aplikację na Androida. Do tej pory w języku polskim mogliśmy znaleźć głównie pozycje książkowe, które niestety jak to bywa w przypadku tłumaczenia nie należały do najświeższych i przez co wiele elementów się zdewaluowało, a on-line nawet jeśli coś się zmieniło można szybko dodać odpowiednie poprawki, dzięki czemu możemy być cały czas na bieżąco.

Z ciekawym projektem wyszli twórcy platformy Educativo, którzy przygotowali zestawy wideo kursów z programowania na różne systemy mobilne. Aktualnie w ofercie możemy znaleźć cztery szkolenia po dwa na Androida jak i Windows Phone. My dziś specjalnie dla Was przygotowaliśmy recenzję chyba jednego z pierwszych kursów, które można zakupić na Educativo. Na początek kilka słów o samej platformie. Ta jest dostępna on-line, po zarejestrowaniu się na stronie możemy zakupić wybrane kursy wideo. Ich ceny wahają się od 80 do 150 zł w zależności od jego długości, a także stopnia zaawansowania. Jeśli chodzi o czas trwania kursu to w większości przypadków jest to od 15 do 18 godzin. Kupując dane szkolenie mamy do niego dostęp on-line dokładnie przez rok od daty zakupu i jest on dostępny tylko i wyłącznie on-line. Szkoda, że twórcy nie zdecydowali się na dodanie możliwości zakupu chociażby wersji na płycie DVD albo po prostu na pobranie na swój własny twardy dysk i odtworzenie go nawet wówczas gdy np. jesteśmy w podróży, a nie mamy dostępu do na tyle szybkiego internetu, który umożliwia bezproblemowe odtwarzanie filmów. Kolejnym mankamentem jest sprawa jakości samych filmów, ta standardowa jest jak najbardziej wystarczająca , lecz brakuje mi możliwości zmiany ich jakości, bo mimo wszystko nie wszyscy mają dostęp do szerokopasmowego internetu, a czasem się zdarza że nie najlepiej działa, wówczas by nieco zmniejszenie jakości odciążyłoby takie łącze. Co do samej platformy więcej uwag nie mam. Przede wszystkim materiały odtwarzają się bez problemów, mamy łatwy dostęp do spisu wszystkich lekcji, a na jednym koncie mamy wszystkie materiały. Do plusów na pewno można zaliczyć fakt, że przed zakupem mamy dostęp do spisu wszystkich lekcji, możemy również zobaczyć demo, dzięki któremu sprawdzimy jak prezentują się faktycznie dane szkolenia. Dzięki tym kilku szczegółom wiemy co kupujemy i użytkownik, potencjalny klient zdecydowanie bardziej jest przekonany do zakupu, a przede wszystkim nie kupuje kota w worku.

Przejdźmy do konkretu czyli samego szkolenia. Android od podstaw to trwający w sumie niecałe 15 godzin materiał wideo, który sumarycznie został podzielony na 21 lekcji. Po obejrzeniu każdej części mamy dostęp do krótkiego testu, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę na temat konkretnego działu. Jak wygląda zawartość merytoryczna całego kursu? Dzięki niemu faktycznie niemal każdy laik, będzie mógł bez problemu rozpocząć swoją przygodę z programowaniem na system sygnowany zielonym robocikiem. Zostajemy prowadzeni za rączkę od samego początku począwszy od historii Androida, jego struktury skończywszy na właściwym programowaniu. Wiedza zawarta w tych 15 godzinach szkolenia to są bardzo dobre podwaliny do dalszej edukacji w tym kierunku.  Co równie ważne prowadzący Adam Mencwal jest doświadczoną osobą w tej branży, dzięki czemu mamy pewność, że jego materiał jest pozbawiony błędów merytorycznych.

Reasumując szkolenie Educativo Android od podstaw został szczególnie napisany dla ludzi, którzy nie wiedzą dokładnie jak zabrać się za programowanie na system sygnowany zielonym robocikiem. Zawiera wszystkie niezbędne elementy, dzięki którym niemal każdy będzie mógł rozpocząć swoją przygodę z programowaniem na tę platformą mobilną, a przy tym znacząco się nie wykosztuje, gdyż kurs, który miałem okazję się zagłębić kosztował 79 zł. Warto nadmienić, że obszerniejsza książka na ten temat będzie jeszcze droższa, a mimo wszystko forma wideo jest zdecydowanie przystępniejsza od standardowego opasłego tomiska szczególnie jeśli chodzi o programowanie samo w sobie.

Etui Aquapac

Wcześniejszy wpis

Android i malware

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android