1

Niedawno Android 4.3 miał swoją premierę, niektóre urządzenia już dostały aktualizację tego systemu, większość jeszcze nie. Niektórzy mieli nadzieję, że na konferencji prezentującej nowego Jelly Beana dowiemy się czegoś o planowanym przełomie – Androidzie 5, Key Lime Pie. Oficjalnie na jego temat wzmianki nie było, ale wiele możemy odczytać z obecnego nowego Androida.

Obsługa multi-kont z ograniczeniami

Jeżeli masz tablet z Androidem (4.1 lub nowszym), prawdopodobnie masz na nim możliwość tworzenia wielu kont. (Jeżeli zastanawiasz się dlaczego Twój telefon nie obsługuje tej funkcji, zajrzyj tutaj.)

multi-user

Obsługa multi-kont w starszym androidzie nie należała do dopracowanych, ale zmieniło się to w Androidzie 4.3. Od teraz można ustalić jakie aplikacje i treści są dla danego użytkownika dostępne (w aplikacjach wspierających tę funkcję). Przykładowo ojciec może być głównym użytkownikiem tabletu, ustawić profile dla wszystkich członków rodziny z oddzielnym ustalaniem ograniczeń dla każdego z nich.

Android dąży w kierunku bycia przyjaznym systemem, który mógłby być  narzędziem dla grupki współużytkowników jednego urządzenia, każdy z własnym profilem, powiązanym z kontem Google. Wraz z Androidem 5.0 spodziewamy się kompletnego, przyjaznego, funkcjonalnego  i łatwego w użyciu narzędzia do zarządzania wieloma kontami użytkowników.

Usprawnienia w zarządzaniu Bluetooth

Niektóre androidowe urządzenia (np. Nexus4) obsługują Bluetooth 4.0, które otwiera przed nami multum funkcji, prawdopodobnie o większości z nich nawet nie słyszeliście. Przed androidem 4.3, to producenci sprzętu musieli dostarczyć sterowniki i aplikacje wzbogacające możliwości Bluetootha. Teraz wystarczy że masz odpowiedni moduł i Androida 4.3, a możesz cieszyć się dodatkowymi funkcjami, łączyć się telefonem z czujnikami  do ćwiczeń sportowych, pulsometrami, krokomierzami, a nawet glukometrami; domowymi stacjami pogodowymi z termometrami, higrometrami, barometrami itd.

bluetooth_logo

Ale to nie są jedyne udoskonalenia Bluetootha w nowym Androidzie. Jelly Bean może teraz dzielić utwory i dane o nich z urządzeniami stereo oraz wysyłać do innych przyrządów dodatkowe informacje, np do komputerów pokładowych samochodów.

Bez wątpienia Key Lime przyniesie nowe poprawki czyniąc z Twojego tabletu czy telefonu bazą dla pozostałych nowoczesnych urządzeń wokół i dzielić z nimi dane.

Multimedia

Obserwując rozwój urządzeń mobilnych nie mamy wątpliwości, że stają się naszymi osobistymi centrami rozrywki. Android 4.3 wspomaga virtualny dźwięk przestrzenny (na kompatybilnych urządzeniach), żeby muzyka, gry i filmy brzmiały jak prawdziwe.

google-play-music

Gry i pozostałe aplikacje powinny być zauważalnie bardziej realistyczne oraz mniej zasobożerne, dzięki wprowadzeniu OpenGL 3.0.

Nowy Android otrzymał mechanizm ochrony treści DRM, więc będzie można oglądać treści np z serwisów VOD takich jak Netflix czy Hulu (oba niedostępne w Polsce) w wysokiej rozdzielczości. To kolejny przykład jak Google pozycjonuje swój system jako centrum domowej i mobilnej rozrywki, gier, filmów i muzyki w Twojej dłoni.

Usprawnienia aplikacji aparatu

Niektórym nie podobają się zmiany w obsłudze aparatu, jakie zaszły w poprzedniej wersji Androida. To nie wszystko – w nowym Jelly Bean są kolejne poprawki, funkjonalniejszy interfejs, który wydaje się być szybszy, zwłaszcza przy przejściu z trybu pionowego na poziomy i odwrotnie.

photosphere

Poprawiono również fotosferę, nową funkcję umożliwiającą robienia zdjęcia całego obszaru wokół, jak “bańki” z Google StreetView. Wykonywanie fotosfer powinno być szybsze, a same zdjęcia powinny być bardziej spójne z całą trójwymiarową bańką połączonych obrazów.

W Androidzie 5.0 na pewno Google skupi się na usprawnieniu aparatu, Android ma ułatwić nam uchwycenie chwil z naszego życia i interakcji z przyjaciółmi oraz rodziną.

Interfejs bazujący na kartach

Wyraźnie widać, jak w Androidzie wprowadzane są “karty”, odpowiednik płytek w nowych edycjach Windows. Spodziewamy się, że Nowy Android będzie miał bardziej spójny interfejs, opierający się na kartach.

google-glass-card

Poprawki zabezpieczeń

Google mocno rozbudowało system zabezpieczeń w Androidzie 4.3. Wlicza się w to załatanie wielu luk, lepsza ochrona przed szkodliwymi aplikacjami, a dodatkowo możemy kontrolować uprawnienia nadawane aplikacjom. Key Lime Pie będzie najbezpieczniejszą wersją Androida jaką dotąd wydano.

Źródło: pocketnow.com

Kindle Fire w nowej odsłonie

Wcześniejszy wpis

Samsung też chce mieć procesor wykorzystujący wszystkie osiem rdzeni.

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android