Procesory mobilne o taktowaniu 3GHz już w 2014 roku

Obecna architektura procesorów oparta na technologii 28nm już w przyszłym roku ma pójść w niepamięć za sprawą dwóch firm: TSMC oraz GlobalFoundries. Ogłosiły bowiem one, iż w 2014 rozpoczną produkcję układów o rozmiarze półprzewodników na poziomie 20nm!

W związku z tym należy się parę słów wyjaśnienia odnośnie obecnego stanu rzeczy. Na dzień dzisiejszy szczytem możliwości jest częstotliwość 2,3GHz – taką częstotliwość osiągają Snapdragon 800 i Tegra 4i – układy które i tak jeszcze nie zdążyły się rozpowszechnić. Nowa architektura ma przynieść zupełny przełom w dziedzinie szybkości układów mobilnych które teraz mają dorównywać taktowaniem procesorom stosowanym w notebookach czy komputerach PC.

Co zatem ujrzymy w smartfonach i tabletach? Według szacunków nowa konstrukcja zaoferuje użytkownikom 30% wzrost zegara (do 3GHz), a to wszystko przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu rzędu 25%. A skoro zmniejszenie zużycia prądu to i zmniejszone wydzielanie ciepła i lepsza żywotność baterii, co może rozwiązać problem zwiększania pojemności ogniw, który to proces idzie jak dotąd bardzo opornie.

Wszystko wygląda cudownie lecz niemal natychmiast nasuwa się pytanie czy rzeczywiście taka moc jest potrzebna w telefonach, czyli urządzeniach które pierwotnie miały służyć jedynie do komunikacji głosowej. To jednak sprawa jaką będzie roztrząsać niewielu użytkowników, reszta, a w szczególności zapaleni gracze już z pewnością zaciera ręce i z niecierpliwością czeka nie pierwsze modele telefonów.

Źródło: gsmarena.com