0

 

Konferencja WWDC została zaplanowana na 10-14 Czerwca 2013 roku. Pierwszego dnia dostaliśmy już istotną masę informacji. Nowy iOS, OS X, nowe air booki i mac pro. Niektóre pokazane rzeczy, zmiany w działaniu systemów mogą wydawać się zbyt radykalne ale z pewnością znacznie odświeżą monotonny wizerunek portfolio kalifornijskiej firmy.

Wszystko zaczęło się o godzinie 19. Najpierw oczom zebranych ukazuje się prezentacja dotycząca filozofii firmy, o tym jak ważne jest dążenie do perfekcji. Potem na scenie pojawia się CEO Apple Tim Cook. Przedstawia kilka ciekawostek chociażby : bilety na konferencje rozeszły się w 71 sekund, Apple ma 407 sklepów w 14 krajach, AppStore kończy 5 lat, 900 tys aplikacji i 50 mld pobrań, deweloperzy zarobili na aplikacjach 10 mld. Później uwaga zostaje skupiona na Macach. Sprzedano 28 mln kopii systemu OS X.  Nowy system nie będzie miał już lwa w nazwie, teraz brzmi ona OS X Mavericks. Kilka nowych zmian, min. usprawniona safari z bocznym paskiem zakładek, webowy iwork, nowy kalendarz, ibooks.. Później następuje prezentacja nowych Airbooków. Co zwraca przede wszystkim uwagę mają one pracować nawet 12 godzin na baterii (wersja 13 calowa 12 godzin, 11 calowa 9 godzin). Ich cena zaczyna się od 999$ za 11 cali z pamięcią 128 GB.

Największe wrażenia pozostawiła po sobie prezentacja nowej wersji systemu mobilnego na urządzenia mobilne. iOS7 został kompleksowo odnowiony. Wedle wcześniejszych przecieków interfejs, ikony dostały efekt ‘spłaszczenia’ a całym projektem kierował nikt inny jak Sir Jony Ive.

ios1

Zmiany są dość kontrowersyjne, przyniosą splendor i nową jakość albo spadek popularności i kubeł zimnej wody na głowę. Dla mnie te nowe ikony, odświeżony interfejs wygląda zbyt słodko i cukierkowo, gdzie tu harmonijny minimalizm znany z poprzednich wersji? Chyba ktoś powinien zerknąć na MeeGo. Kolejna nowość to ożywiona tapeta w tle która się przesuwa za ikonami, pozbyto się kultowego suwaka ‘slide to unlock’ teraz wystarczy ruch palcem w dowolnym kierunku. Podoba mi się odświeżona aplikacja pogodowa.

ios3

Tło programu będzie się zmieniać w zależności od warunków pogodowych (podobne rozwiązanie stosowało już wcześniej htc). Zauważyć też można delikatną inspirację systemem Android. iOS zyskał  coś co w Androidzie byśmy nazwali belką powiadomień ale ten pasek wysuwany jest od dołu i nosi nazwę Control Center.

ios2

Multitasking natomiast jest niezmiernie podobny do tego na Windows Phone. Następną korzystną nowością jest obsługa gestami przeglądarki Safari. Warte wzmianki też jest powstanie iTunes Radio, odświeżone i wzbogacone o nowe języki Siri, funkcja kwadratowych zdjęć w aparacie (z myślą o Instagramie) i usługa AirDrop pozwalająca dzielić się, wymieniać plikami z innym użytkownikami sprzętów sygnowanych znakiem nadgryzionego jabłka.

Źródło:theVerge, Apple

Contra: Evolution – Recenzja

Wcześniejszy wpis

Kolejne akcesorium na polskim rynku

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w iOS