Acer Iconia B1

Tym razem w moje ręce wpadł niskobudżetowy tablet od Acer’a- Iconia B1. Urządzenie kosztuje niespełna 500 zł, to co można niego wycisnąć i na pytanie czy podoła Waszym wymaganiom, starałem się odpowiedzieć w poniższej recenzji. Miłej lektury.

Zawartość pudełka oraz technikalia
Zawartość pudełka, to standardowy i dobrze nam dotąd znany zestaw, czyli: ładowarka złożona z 3 części w skład których również wchodzi kabel microUSB; oraz „papierki” . Producent do zestawu nie dołącza słuchawek,  jak i również nie karty pamięci, która to była by bardzo fajnym dodatkiem w przypadku tabletu w wersji 8GB.

Mimo iż jest to model niskobudżetowy, nie można powiedzieć że jest to kiepski wyrób. Sercem tej całej machiny jest dwurdzeniowy procesor MediaTek o taktowaniu 1,2 GHz, którego prace wspiera 512MB pamięci operacyjnej RAM. Wszystkie parametry doskonale ze sobą współgrają. tworząc niemalże idealną „melodie”.

specyfil

Wygląd

Co do kwestii wyglądu sprawa wygląda różnie, przyprawia mnie on o nieco mieszane uczucia, gdyż z łatwością mogę doszukać się i pozytywnych jego stron, jak zarówno tych nieco gorszych. Ponieważ zaczyna się od dobrych wiadomości, to powiem tak: wykonanie tabletu w stylu młodzieżowy, tudzież niebieska otoczka wokół ramki, robi super wrażenie- na pewno gdyby stał na półce sklepowej wśród konkurencji, bądź też innych urządzeń, zapewne nie umknął by on Waszej uwadze. Niestety po dobrych „wiadomościach”, pora na te złe: szeroka, czarna ramka wokół małego, 7-mio calowego ekranu, nie robi najlepszego wrażenia, aczkolwiek jest ona z całą pewnością do przeżycia.  Mniej kusząco wygląda tylna część tabletu, gdyż jest ona… dziwna(!). Środkowa część tylnego panelu jest delikatnie wypukła i wszystko było by w jak najnormalniejszym porządku gdyby nie fakt iż, przyciskając delikatnie kciukiem na ten obszar, możemy poczuć że nie znajduje się pod nim nic. Osobiście, pustkę tę, wypełnił bym większą bateria, lecz o niej w dalszej części recenzji.

Acer-Iconia-B1

Ekran

Ponieważ jest to tablet, a różnica pomiędzy nimi, a smart fonami staje się coraz mniej widoczna, to jego przekątna nie należy do największych- jest to 7cali. Jako że wpływa to na jego mobilność, a kolorystka obudowy może sugerować, że jest to urządzenie skierowane do młodzieży; można stwierdzić, iż jest to jego zaleta. Ekran TFT LCD, pracujący w rozdzielczości 1024 x 600, w stanie jest zapewnić nam, komfortowe przeglądanie Internetu, galerii zdjęć oraz wideo. Niestety, za stwierdzenie, że wiernie odwzorowuje barwy, nie dał bym sobie uciąć ręki- barwy zdają się być nieco ciemniejsze niż w rzeczywistości, a biel nie jest biała; kusi się ona o kolor szary.

Bateria

Pojemność zaimplementowanego akumulatora, wynosi 2170mAh. Liczba ta nie powala na kolana, lecz nie dajcie się zmylić- zapewnia w zupełności żywotność jaką oferuje konkurencja. Podczas intensywnego użytkowania z tabletu musimy liczyć się z koniecznością ładowania go codziennie. Jednak jeśli sposób korzystania z niego jest, intensywnie umiarkowany, ładowarka stykać będzie się z urządzeniem średnio raz na 2-3 dni. Osiągi w tej dziedzinie nie są ponad normę, choć gdyby (jak wcześniej wspomniałem) wolne miejsce pod wypukłością, zastąpić większym akumulatorem, mogły by takie być.

Aparat

W tej kwestii nie ma za bardzo co się rozpisywać. Zaimplementowany tu aparat nie pozwoli nam na wykonanie zdjęć wysokiej jakości, uchwycenie drobiazgów  z chociażby delikatna ostrością, a za to pozwoli nam zobaczyć, jak wygląda świat zza pikseli. Znajdujący się w urządzeniu aparat, zapewne posłuży nam jedynie do rozmów na Skype, albo jako lusterko, ponieważ jest to przednia kamera o rozdzielczości 0,3 MP.

Oprogramowanie

Interfejs

Na pierwszy rzut oka, interfejs przypomina ten z Nexus’a 7- oznacza to że mamy do czynienia niemal z czyściutkim Androidem bez nakładki autorskiej, co z kolei usprawnia, a raczej przyspiesza nieco, działanie tabletu. Dodatki jakimi uraczył nas producent można policzyć na palcach u jednej ręki. Jedyną, wartą uwagi, aplikacją jest AcerCloud. Jak sama nazwa wskazuje jest to chmura, w której możemy przechowywać nasze dane tj. zdjęcia, filmy, muzykę oraz dokumenty. Widgety i skróty aplikacji rozmieszczać możemy na 5 pulpitach, których niestety nie da się modyfikować w żaden sposób tzn. nie możemy ich usuwać, dodawać, również nie możemy wybrać ekranu głównego. Jedynym mankamentem -drobnym lecz jak dla mnie bardzo irytującym- który zmusił mnie do korzystania z innego spośród dostępnych w Google Play, launcherów; był brak możliwości zmiany rozmiarów widgetu. Do nawigacji po systemie, przeznaczone są trzy przyciski wirtualne: wstecz, dom oraz „ostatnie aplikacje”.

Internet

Niestety do sieci podłączyć możemy się tylko jedną drogą- poprzez WiFi. Model ten w żaden sposób nie wpiera łączności 3G, jak również nie daje możliwości podłączenia zewnętrznego modemu, a wszystko to za sprawą budowanego portu,  microUSB który w tym wypadku nie zezwala na prace w trybie Hosta- za tym idą kolejne smutne informacje, ale o nich może troszkę później. Przeglądanie i surfowanie po sieci nie sprawia większych problemów, dodatkowo umila to siedmio calowy ekran. Łapanie zasięgu nie stwarza problemów- następuje szybko i sprawnie. Osoby zasmucone brakiem łączności 3G, muszę pocieszyć, gdyż tuż obok gniazda na kartę microSD (właśnie w tej chwili sobie uświadomiłem że odesłałem tablet wraz z moją kartą pamięci), znajduje się totalnie zaślepiony port na kartę SIM! Tak więc głowa do góry i może z czasem doczekamy się delikatnie bardziej funkcjonalnego egzemplarzu.

Multimedia

W tym przypadku muszę przyznać, że sprzęt podołał moim wymaganiom. Nie ma problemów przy otwieraniu plików wideo czy audio, chociaż w tym drugim wypadku radził bym się wyposażyć w jakikolwiek głośniczek gdyż jakość dźwięku wydobywanego z głośniczka nie jest zadowalająca. Jeśli chodzi o gry, to nie rozczarowałem się, wręcz przeciwnie! Jestem zaskoczony jego wynikami. Bardziej wymagającą grą jaką sprawdzałem, było GTA III, faktycznie istnieją nowsze i mocniejsze tytuły, lecz myślę że również i ten jest w stanie pokazać Wam do czego zdolny jest Acer. Zawiodłem się tylko na, wyżej wspomnianym, wbudowanym porcie microUSB i jego braku wsparcia dla trybu hosta- poza brakiem obsługi zewnętrznych modemów, oznacza to również, że nie można podpiąć pada od PS/Xbox, oraz wielu innych urządzeń sterujących i zewnętrznych. Wielka szkoda, zapewniło by to nam rozrywkę na bardzo wysokim poziomie. Tak czy inaczej frajda płynąca z zabawy jest ogromna i nie ma co ganić producenta za drobny ubytek- z pewnością można to naprawić Custom Romem bądź jakimś kernelem.

Multimedia

Wydajność

Acer B1 tytułu demona prędkości raczej nie zyska, lecz pamiętajmy jaki jest to sprzęt i jakie podzespoły posiada. W istocie samej, będąc normalnym użytkownikiem, korzystającym normalnie z tabletu, nie poddającym go wyczerpującym testom wydajnościowym- nie zawiedziesz się. Kilka razy zdarzyło się chwilowe zwieszenie, ale przeszło niemal natychmiast, a czasami trzeba było poczekać zdecydowanie dłużej, w końcu każdy musi mieć chwile na to by pomyśleć. Przypominam że tablet ma jedynie 512MB RAM-u(!), więc multitasking może być nieco ograniczony, a jego działanie spowolnione. Ilość pamięci operacyjnej nie przekłada się znacznie na płynność systemy (jak dla mnie działał tak jak działać powinien). Przestrzegam że tablet ten nie jest dla osób wymagających od sprzętu, że uruchomi najnowsze tytułu. Słaby procesor i układ graficzny, który tu zaimplementowano nie poradzą sobie z nimi.

BENCH

Łączność

Nie mam zastrzeżeń co do łączności. Mimo iż jest to jedynie WiFi, to tablet wykorzystuje je w pełni, szybkie nawiązywanie połączenia, szybkie skanowanie i odnajdywanie dostępnych sieci, zdecydowanie są jedną z największych zalet tego urządzenia. Niestety, rodzący nadzieje, zaślepiony port na karty SIM, nie zmienia faktu, że nadal się on tam nie znajduję czym jednocześnie w dużej mierze zmniejsza mobilność tabletu.

Podsumowanie

Oczekując na tablet, wraz ze świadomością jakim segmencie się on znajduje, przypuszczałem że kolorowo nie będzie. Jednak moje zdanie szybko się zmieniło, jak tylko go uruchomiłem. Podstawowa funkcjonalność jest w 100% zapewniona, dostęp do podstawowych jak również tych rozbudowanych aplikacji zapewnia nam Google Play i ta cena… 500 zł- cena pasuje do jego możliwości, nie jest ona zbyt wygórowana i wywindowana zanadto, jest wprost adekwatna. Myślę że tablet sprawdził by się idealnie w roli prezentu komunijnego, natomiast w roli centrum multimedialnego było by gorzej- jeśli do tego urządzenie przede wszystkim miało by nam służyć, myślę że warto by zainwestować troszkę więcej i nie szarpać włosów z głowy (to w przypadku mocniejszych tytułów).

Zalety:

  • Niska cena
  • Jej stosunek do jakości i możliwości
  • Dobra łączność WiFi
  • Praktyczny i idealny dla mało wymagających

Wady:

  • Giętki i słaby wyświetlacz
  • Wygląd
  • Jakość wykonania
  • Brak łączności 3G oraz trybu Host USB

More Stories
Moto G4 i G4 Plus oficjalnie w Polsce!