Rozdzielczość 4K już wkrótce dostępna na smartfonach

Rynek mobilny rozwija się niezwykle dynamicznie,  co chwilę zaskakując nas nowinkami, które jeszcze do niedawna były nie do pomyślenia. Nie tak dawno jeszcze część za nas cieszyła się na wieści o pojawianiu się możliwości nagrywania filmów telefonem w jakości FullHD, a dzisiaj już okazuje się, że technologia ta jest przestarzała. Jej następcą ma być rozdzielczość 4K, czyli dokładnie 4096 × 2304, która  zostanie wprowadzona przez firmę Qualcomm wraz z jej nową serią układów Snapdragon 800 przewidzianych dla urządzeń mobilnych.

Qualcomm swój najnowszy układ Snapdragon 800 wraz z technologią pozwalającą na nagrywanie i odtwarzanie filmów w rozdzielczość 4K zaprezentował już na tegorocznych targach CES i MWC, wraz z informacją, że procesory te znajdą się w komercyjnych urządzeniach do połowy 2013 roku. Jak widać firma postanowiła wywiązać się z tych obietnic i już wkrótce będziemy mogli podziwiać filmy w niespotykanej do tej pory jakości.

Niestety, tutaj kryje się też mały minus ponieważ aby móc w pełni podziwiać film nagrany w jakości 4K potrzebny nam będzie odpowiedni monitor/telewizor, który pozwoli na odtworzenie takiej rozdzielczości. Niestety na chwilę obecną tego typu telewizory to dopiero nowinka na rynku, w związku z czym ich cena może być dla wielu odstraszająca. Biorąc również pod uwagę, że wyświetlacze stosowane w telefonach dopiero w tej generacji pozwalają na wyświetlanie obrazu w FullHD, pozwala to sądzić że nie prędko ujrzymy przeskok na 4K. No i najważniejsze, czy faktycznie jest nam to potrzebne?

Poniżej filmik prezentujący wspomnianą technologię nagrany na Mobile World Congress 2013.

 

Źródło: Android and Me

More Stories
Z Androidem za kółkiem