1

Rynek mobilny rozwija się niezwykle dynamicznie,  co chwilę zaskakując nas nowinkami, które jeszcze do niedawna były nie do pomyślenia. Nie tak dawno jeszcze część za nas cieszyła się na wieści o pojawianiu się możliwości nagrywania filmów telefonem w jakości FullHD, a dzisiaj już okazuje się, że technologia ta jest przestarzała. Jej następcą ma być rozdzielczość 4K, czyli dokładnie 4096 × 2304, która  zostanie wprowadzona przez firmę Qualcomm wraz z jej nową serią układów Snapdragon 800 przewidzianych dla urządzeń mobilnych.

Qualcomm swój najnowszy układ Snapdragon 800 wraz z technologią pozwalającą na nagrywanie i odtwarzanie filmów w rozdzielczość 4K zaprezentował już na tegorocznych targach CES i MWC, wraz z informacją, że procesory te znajdą się w komercyjnych urządzeniach do połowy 2013 roku. Jak widać firma postanowiła wywiązać się z tych obietnic i już wkrótce będziemy mogli podziwiać filmy w niespotykanej do tej pory jakości.

Niestety, tutaj kryje się też mały minus ponieważ aby móc w pełni podziwiać film nagrany w jakości 4K potrzebny nam będzie odpowiedni monitor/telewizor, który pozwoli na odtworzenie takiej rozdzielczości. Niestety na chwilę obecną tego typu telewizory to dopiero nowinka na rynku, w związku z czym ich cena może być dla wielu odstraszająca. Biorąc również pod uwagę, że wyświetlacze stosowane w telefonach dopiero w tej generacji pozwalają na wyświetlanie obrazu w FullHD, pozwala to sądzić że nie prędko ujrzymy przeskok na 4K. No i najważniejsze, czy faktycznie jest nam to potrzebne?

Poniżej filmik prezentujący wspomnianą technologię nagrany na Mobile World Congress 2013.

 

Źródło: Android and Me

Nexus 4 oficjalnie dostępny w Polsce

Wcześniejszy wpis

Rozstrzygnięcie konkursu „Wygraj smartfona Samsunga”

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Inne