0

Wokół nowego systemu operacyjnego wspieranego przez Canonical narobił się nie mały szum, wczoraj nadeszła nowa fala uderzeniowa wiadomości.

Tak, pisząc ten nagłówek jestem za równo dumny jak i smutny, że nie będę mógł przez najbliższy czas go przetestować. Według doniesień CEO Canonical, Ubuntu w przeciągu paru najbliższych tygodni zostanie oficjalnie wydane dla urządzeń dotykowych – wersja Touch. Co to oznacza?

Aplikacje, market, beta testy i wszystko co związane z portowaniem i używaniem systemu operacyjnego spod pomarańczowego loga dobiegają końca, a wynik jest na tyle pozytywny iż na XDA możemy znaleźć już nie jeden udany port systemu w wersji Daily – poszczycić takowym wydaniem może się między innymi Galaxy S i9000 czy Galaxy S3.

To dobre wyjście dla starszych telefonów ze specyfikacją która nie pozwala odpalić Androida 4, lecz pozwala na płynną pracę jego ostatniego wydania spod skrzydła 2.3.

Tak, ta informacja jest wesoła, jak wiemy bardzo duży procent urządzeń które nie otrzymały Androida 4.0 może spokojnie nieoficjalnie pociągnąć tą i następną wersję systemu Google.
Canonical zauważył tą dziurę i postanowił ją wykorzystać – jeżeli posiadasz procesor Cortex-A7, lub odpowiednik wyprodukowany przez Qualcoom, 512 Mb Ram oraz 4Gb pamięci na karcie pamięci lub na pamięci NAND możesz odpalić ten system nie martwiąc się o brak wsparcia.

Zaraz, zaraz… Nokia N9 wspiera te wymagania i nie ma klawiszy fizycznych, idealna szansa na sporą ilość użytkowników?

Pisząc ostatnie zdanie specyfikacji wymaganej do płynnego uruchomienia urządzenia przypomniałem sobie o czarnym koniu ze stajni Nokii.
Ten telefon nie tylko spełnia tą specyfikację, ale także nie posiada żadnych klawiszy funkcyjnych – pomyślmy, Ubuntu Touch jest oparte o gesty, telefon ma odblokowany Bootloader i pewnie parę osób weźmie się niedługo za portowanie kolejnego systemu na to urządzenie. Co najciekawsze, żaden z nadchodzących systemów operacyjnych nie będzie oficjalnie wspierał Nokii N9, więc ani Sailfish, ani Tizen nie zapewnia tym użytkownikom świetlanej przyszłości, Canonical udostępniając kod i specjalne poradniki pisania oraz edytowania sterowników na każde urządzenie zapewnia takie wsparcie, a jak wiemy ludzi z tym telefonem jest masa.

Co z HTC Touch HD2?

Jak niejednokrotnie społeczność pokazała, modelu Touch HD2 nie da się uśmiercić, tak też dzieje się tu.
Prace nad portem idą w jak najlepsze jednak żadne oficjalne informacje nie są dopuszczane do szerszego kręgu – naturalnie dla tego, że gdy projekt skończy się fiaskiem nie będzie płaczu i smutku – “za mało się staraliście ;( “.

Co do nowości, które piszę w tej chwili – 3.03.2013, godzina 18:06, port ów systemu dla urządzenia HTC Desire jest dostępny pod tym adresem, a informacje dla Nexusa One znajdziecie na Polskiej stronie wsparcia projektu Ubuntu .

Szansa na sukces?

Tak, ten system już teraz ma bardzo duże szanse, patrząc na to moimi oczami. Nawet dla użytkowników, którzy kochają Androida przychodzi koniec wsparcia, lub wypalenia się i znudzenia się obecnym systemem (to dorwało między innymi mnie), otwieramy się wtedy na świat i szukamy alternatyw, jedną z najlepszych dla mnie w tej chwili jest Ubuntu, dlatego że łatwo zbudować je samemu w domu, dlatego że jest bardzo społecznościowe oraz dlatego iż Canonical nie spocznie na laurach, a Valve jest siłą napędową która może spowodować iż nagle giganci rynku tele-informatycznego zaczną produkować urządzenia oparte o ten system, bo nie muszę chyba przypominać przedwczorajszych statystyk Steam – Linux na tą chwilę ma 16% rynku, gdzie Os X tylko… 6%.

Co sądzicie o tym systemie, chcielibyście go przetestować własnoręcznie?

Źródło: omgubuntu.co.uk

Marzenie Stephena Elopa, czy się spełni?

Wcześniejszy wpis

Sony z nowym flagowcem?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy