42

Choć Samsung Galaxy SII swoje najlepsze momenty ma już za sobą, to jednak w dalszym ciągu telefon ten cieszy się zainteresowaniem wśród użytkowników. Dowodem tego może być ostatnio wydana aktualizacja tego modelu do najnowszego Androida w wersji Jelly Bean. Ponieważ niektóre osoby mogą mieć problemy z przeprowadzeniem wspomnianej aktualizacji, postanowiłem napisać ten skromny poradnik wyjaśniający, mam nadzieję w dostatecznym stopniu, wszelkie “zawiłości” jej towarzyszące.

PAMIĘTAJCIE, ŻE MIMO IŻ WSZELKIE OPISANE TU SPOSOBY SĄ SPRAWDZONE W 101% I MIMO IŻ SĄ ONE BEZPIECZNE TO JEDNAK ZAWSZE COŚ MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK. W ZWIĄZKU Z TYM NIE PONOSIMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIE PROBLEMY POWSTAŁE Z TEJ PRZYCZYNY.

Najprostszym sposobem zaktualizowania telefonu jest tzw. aktualizacja przez OTA. Do jej przeprowadzenia potrzebny nam jest jedynie dostęp do internetu, zaznaczam że najlepiej gdyby był to internet po WiFi ze względu na dużą ilość danych do pobrania. Gdy jesteśmy w zasięgu takiego internetu, oraz mamy telefon naładowany przynajmniej w połowie, wystarczy że wejdziemy w USTAWIENIA=>O TELEFONIE =>AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA=>UAKTUALNIJ. Telefon następnie połączy się z serwerami szukając dostępnych aktualizacji i o ile takie znajdzie rozpocznie proces aktualizacyjny.

Innym równie banalnym sposobem jest aktualizacja przez program Kies, który służy do zarządzania naszym telefonem z pozycji PC. Program ten możecie pobrać z oficjalnej strony Samsunga klikając w TEN LINK.  Po jego instalacji na komputerze jedyne co musicie zrobić, to podłączyć telefon za pomocą kabla do PC. Program powinien sam wyszukać dostępne aktualizacje, poinformować Was o tym i ewentualnie przeprowadzić przez cały proces, który w tym wypadku jest banalnie prosty.

Jeżeli jednak z jakiś powodów Kies nie informuje Was o dostępnej aktualizacji do pobrania, to musicie się upewnić, czy Wasz telefon działa na oryginalnym i niebrandowanym sofcie dla Polski. Jak to sprawdzić? To bardzo proste, przede wszystkim musicie dowiedzieć się jaką wersję softu aktualnie posiadacie. Sprawdzicie to wpisując w dialer następujący kod: *#1234#. Po jego wpisaniu wyświetli Wam się wersja PDA, Modemu oraz CSC. Nas interesuje właśnie to CSC. Jeżeli wyświetli wam się któryś z tych oznaczeń: BVKE2; XWKE7; XWKF3;  BVLPH; XWLPW, to znaczy, że Wasz telefon pracuje na tzw. brandowanym sofcie od operatora, a to z kolei uniemożliwi Wam aktualizację przez program Kies.

Kod CSC można zmienić na XEO (akceptowalny przez Kiesa) za pomocą odpowiedniej komendy, ale tu uwaga zmiana tego kodu kasuje wszystkie dane z Waszego telefonu, więc warto wszystkie cenne dla Was rzeczy przenieść wcześniej na PC. Jeżeli jesteście zdecydowani na zmianę tego kodu to będzie Wam jeszcze potrzebny numer IMEI telefonu. Możecie go spisać z naklejki pod baterią, pudełka od telefonu, bądź wpisując komendę w dialerze *#06#. Komendę tą możecie wpisać bez obaw, nic się złego nie stanie. Jeżeli znacie już numer IMEI telefonu i przenieśliście wszystkie ważne dla Was dane z telefonu na PC takie jak np. zdjęcia, czy muzykę to pora zmienić kod CSC. W tym celu wprowadzacie kod *#272*IMEI#, gdzie IMEI to Wasz wcześniej spisany numer. Wyświetli Wam się menu, w którym zaznaczacie kod XEO i klikacie Instal. Tylko raz jeszcze ostrzegam, że po instalacji tego kodu wyczyści Wam wszystkie dane z telefonu. Po kliknięciu, po chwili możecie cieszyć się kodem odpowiednim dla naszego kraju, czyli XEO. Teraz po podłączeniu telefonu do komputera program Kies powinien Was poinformować o dostępnej aktualizacji do Androida Jelly Bean w wersji 4.1.2.

Jeżeli jednak z takich czy innych powodów w dalszym ciągu Kies nie informuje Was o dostępnej aktualizacji czeka Was zabawa z Odinem. Odin nie jest trudnym programem, nie trzeba mieć zdolności hakerskich żeby się nim posługiwać, ale na pewno wgranie przez niego ROMu wymaga więcej pracy z Waszej strony. Ale wracając do tematu, jeżeli jesteście zdecydowani na wgranie Androida przez Odina, to macie dwie drogi działania. Pierwsza to wgranie którejś z oficjalnych wersji Androida, a następnie próba wgrania Jelly Bean przez Kiesa. A druga to od razu wgranie przez Odina Androida w interesującej nas najnowszej wersji. Pierwszej opcji nie będę opisywał, gdyż skoro już i tak jesteście skazani na Odina, to po co wgrywać soft dwa razy, jak można raz.

Co Wam będzie potrzebne? Przede wszystkim program Odin, który możecie pobrać TUTAJ, oraz oficjalny soft Jelly Bean dla Polski, co możecie zrobić w TYM MIEJSCU. Jest to  ta sama wersja JB co ta wgrywana przez Kiesa, więc możecie pobierać śmiało.  I to wszystko czego potrzebujecie.

Przed przystąpieniem do aktualizacji za pomocą programu Odin, mimo wszystko polecam ściągnięcie programu Kies, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, bowiem program ten zawiera paczkę sterowników, które mogą choć nie muszą się przydać. Niektórzy zalecają przed wgraniem ROMu zrobić tzw. wipe, czyli czyszczenie pamięci systemowej z różnego typu śmieci. Można to zrobić, ale nie jest to konieczne. Dla świętego spokoju jednak polecam wykonać ten krok. Wyłączamy telefon, następnie przez pewien czas wciskamy jednocześnie Volume UP (głośności do góry), Home  (klawisz pod ekranem)  oraz Power, następnie za pomocą klawiszy głośności z wyświetlonego MENU wybieramy opcję :  WIPE DATA/FACTORY RESET i potwierdzamy klawiszem Home. Po zakończeniu procedury w ten sam sposób wybieramy Reebot i telefon powinien wyczyszczony z wszelkich naszych “śmieci” odpalić się ponownie.

Po ściągnięciu Odina, wypakowujecie go w dogodne dla Was miejsce, ja proponuje pulpit. Następnie to samo robicie z archiwum zawierającym Androida Jelly Bean. Gdy to zrobicie do folderu z Odinem wklejacie wypakowanego Androida JB. Następnie musimy przełączyć nasz telefon w tryb DOWNLOAD MODE, robimy to wyłączając telefon, a następnie przez pewien czas przytrzymując wciśnięte jednocześnie klawisze: Volume Down (głośność w dół), Home (klawisz pod ekranem) oraz przycisk POWER. Po jakimś czasie powinno pojawić się u nas okno z ostrzeżeniem WARNING!, oraz tekstem poniżej. Gdy takie okno się pojawi wciskamy przycisk Volume Up (głośności do góry) i naszym oczom powinien ukazać się zielony robocik z podpisem na dole Downloading, jest to znak, że jesteśmy w trybie Download. Następnym krokiem jest podłączenie telefonu do komputera oraz uruchomienie programu Odin. Po jego uruchomieniu jedyne co zmieniamy w tym programie to zaznaczamy opcję PDA klikając na ten przycisk i wybieramy z okna kontekstowego plik z naszym Androidem JB. Gdy to zrobimy klikamy przycisk START i czekamy na zakończenie wgrywania softu. UWAGA PRZED KLIKNIĘCIEM PRZYCISKU “START” UPEWNIJ SIĘ ŻE MASZ ODZNACZONE TAKIE OPCJE JAK “RE-PARTITION”, “PHONE EFS CLEAR” ORAZ “PHONE BOOTLOADER UPDATE”.

Tak powinien wyglądać prawidłowo skonfigurowany program tuż przed kliknięciem przycisku START. 

Zazwyczaj cały proces trwa około minuty, ale może potrwać troszkę dłużej więc nie panikujcie niepotrzebnie. Po zakończeniu wgrywania telefon sam się zrestartuje i uruchomi prosząc Was o podanie pinu, o ile taki macie. Możecie po tym spokojnie odłączyć telefon od komputera i cieszyć się Androidem Jelly Bean w wersji 4.1.2.

Gdyby ktoś zastanawiał się czy warto instalować najnowszą wersję Androida, poniżej zamieszczam listę zmian wprowadzonych wraz z nową wersją:

  • Projekt Butter – szybsze, płynniejsze i stabilniejsze działanie systemu
  • TouchWiz Nature UX: odświeżony interfece
  • Samsung zapewnia, że urządzenie powinno wytrzymać dłużej na jednym cyklu baterii
  • Modyfikacja w trybach ekranu: Tryb Podstawowy i Tryb Ułatwienia
  • Dodanie usługi Google Now
  • Odświeżony pasek powiadomień
  • Aplikacje Smart stay, Direct call, Pop-up Play

Mam nadzieję, że poradnik pomoże Wam przejść przez wszystkie etapy aktualizacji i że dzięki niemu wkrótce będziecie mogli korzystać z najnowszego Androida. Myślę, że warto się zastanowić nad skorzystaniem z tej możliwości bo aktualizacja ta będzie już prawdopodobnie ostatnią przeznaczoną dla Samsunga Galaxy SII.

HP powraca do gry

Wcześniejszy wpis

Xperia Tablet Z wkrótce w sprzedaży

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android