0

W moje ręce wpadły dwa telefony, produkcji Nokii- są nimi Nokia Asha 309 oraz Asha 308.Oba urządzenia zostały wypuszczone na rynek, we wrześniu ubiegłego roku. Mimo tego, że fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne postawiło na Windows Phone, to wciąż, regularnie wypuszcza komórki, niestety jedynie wyglądają jak smartfony. Jeśli czytając tytuł spodziewaliście się recenzji każdej z Nokii, to znajdziecie je w tym jednym tekście, ponieważ różnica jaka się między nimi pojawia jest niewielka lecz znacząca, dlatego jej opis będziecie mogli napotkać w miarę czytania

Zawartość pudełka

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukaże się elegancka Nokia Asha 308/309, a wraz z nią klasyczny zestaw, nie zbyt bogaty – tj. słuchawki, instrukcja obsługi i karta microSD 2GB, ładowarka. Jedynie zabrakło kabla microUSB, choć nie jest to znaczącym problemem gdyż większość danych osobistych, zdjęć, filmów, muzyka, znajdują się na załączonej karcie pamięci bądź też naszej własnej i aby np. zaktualizować playlistę, wystarczy wyjąć a następnie włożyć do komputera kartę microSD.

Wygląd i wykonanie

Nokia Asha 308 i Asha 309 wyglądają identycznie co z resztą można zobaczyć na zdjęciach, nie rzucają się specjalnie w oczy lecz gdy już zwrócą naszą uwagę, możemy dostrzec że są inne, a ich wygląd nie kopiuje designu konkurencji- zupełnie odbiega od reszty. Oba smartfony są smukłe, delikatne oraz eleganckie, kształt ułatwia trzymanie telefonu w ręku, a swą prostotą wręcz uwydatniają piękno które w nich drzemie. Oba modele swoim designem zawiązują do smart fonów z Symbianem lecz pracują pod kontrola systemu Nokia OS, który przypomina ów system, tylko stylistyką ikon. Cechują się przede wszystkim wysoką jakością wykonania jeśli chodzi o sprzęt z niższej półki, aczkolwiek obudowa wykonana jest z plastiku który trwale przywiera do telefonu. Wpływa to pozytywnie na wagę urządzenia- trudno poczuć że znajduje się w ręce, tylnia klapka pokryta jest specjalną powłoką która zapobiega nagminnemu rysowaniu się. Różnica pomiędzy 309 i 308 to dodatkowy slot na kartę SIM umieszczony po lewej stronie i nie mający znacznego wpływu na wygląd Asha 308,

nowa tabela

Ekran

Przekątna ekranów LCD pracujących w rozdzielczości 400 x  240 pikseli (WQVGA), to nieszczęsne 3”.
Jest to o tyle mało, że niestety telefon ciężko się obsługuje, a pisanie wiadomości jest naprawdę  kłopotliwe. Większego problemu jednak nie sprawia poruszanie się po ekranie głównym czy po galerii aparatu , ekran działa dostatecznie czule na dotyk (nie zawsze reaguje). Przy większym natężeniu światła, ekran jest w stanie ukryć pojawiające się piksele i jest czytelny. Na plus telefonu wpływa fakt iż wyświetlacz pokryty jest specjalnym szkłem, chroniącym przed zarysowaniami.

DSC_0794

Bateria

Najbardziej przemówiła do mnie bateria. Jej pojemność to 1110 mAh. Telefonu nie starałem się „zamęczyć”, chciałem sprawdzić jak sprawuje się w życiu codziennym i tu zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Pod ładowarką był jedynie cztery razy w ciągu 2 tygodni co jest miłe, aczkolwiek w dzisiejszych smartfonach czy tez telefonach, baterie wychudzone kosztem grubości urządzenia, muszą udźwignąć ciężar działającego procesora i niezwykle dużych wyświetlaczy, co powoduję że wskazane jest minimum, jedno ładowanie dziennie(!).

Aparat

Pod tym względem urządzenia wypadają słabo. Producent zastosował tu słabe aparaty- 2 Megapiksele i nie zdecydował się na diodę doświetlającą co też utrudnia wykonanie zdjęć w jakichkolwiek trudniejszych warunkach. Zdjęcia nie należą do tych najpiękniejszych, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Natomiast jeśli chodzi o filmy, myślę że można już sobie odpuścić nagrywanie materiału tym sprzętem- nagrania się „klatkują” (nawet strasznie bym powiedział), a w dodatku są nie wyraźne. W dobrym oświetleniu (jak widać na poniższych zdjęciach), zdjęcia wychodzą ładne, a, aby je „udoskonalić” w ustawieniach aparatu możemy znaleźć dodatkowe funkcje- te podstawowe tj. efekty typu: czarno-białe, sepia, itp. Oraz te które pozytywnie mogą wpłynąć na osobę pozującą, tzn: zabawne dźwięki- po włączeniu tej funkcji, tuż przed upamiętnieniem chwili, usłyszymy zabawny dźwięk wywołujący uśmiech na naszych twarzach.

zdjęcie0007

zdjęcie0006

Dual SIM

Tu skupimy się na Asha 308, która tę o to funkcje posiada. Telefon został wzbogacony o dodatkowy slot na kartę SIM, znajduje się po lewej stronie obudowy, zaraz nad slotem na kartę pamięci MicroSD.
Obsługa dwóch kart jednocześnie, jest znacznym wyróżnikiem tego modelu. Wystarczy piętnaście minut by i ci, nawet mniej doświadczeni użytkownicy połapali się w menu i funkcjach tego trybu. Telefon daje nam możliwość zadecydowania o tym z której karty chcemy wysłać wiadomość SMS, zadzwonić, czy z której karty chcemy uruchomić Internet. Ponieważ jest to jeden z niewielu tego typy urządzeń, zasługuje na pochwałę i śmiało można powiedzieć że jest godny polecenia. Korzystanie z niego jest równie proste jak z modelu oznaczonego 308.

Interfejs

Jak wspomniałem na początku, oba telefony pracują pod kontrolą Series 40. Na pierwszy rzut oka można by rzec, że jest to Symbian- można by, ponieważ kształt i stylistyka ikon jest znacznie zbliżona do tego systemu. Bardzo ważnymi i przyjemnymi rozwiązaniami są trzy ekrany wyboru, każdy z nich przedstawia coś innego i ma inne zastosowanie. Jako główny ekran ukazuje się nam siatka aplikacji, następnie przesuwając go w prawo bądź też w lewo, zobaczymy:  Dialer i typowy ekran- tzn. zegar i data, a poniżej wybrane przez nas aplikacje. Ekran ten możemy edytować poprzez dodawanie i usuwanie z niego kontaktów albo aplikacji. Edytować również można Dialer, podmieniając go na radio, albo odtwarzacz mp3. Sam interfejs w sobie działa bardzo płynnie, jest dość intuicyjny i przemyślany, nie zdarzyło się mu zwiesić bądź zmulić

DSC_0795

Internet

Oba telefony zapewniają szybki dostęp do Internetu oraz wielu aplikacji internetowych i społecznościowych. Dostęp do Internetu może nas wynieść stosunkowo niedrogo, gdyby porównywać to do konkurencji, a wszystko to jest zasługą przeglądarki internetowej jaka została tu użyta, a mianowicie Nokia Xpress Browser która zwiększa efektywność przeglądania stron.

Przeglądarka została tak zoptymalizowana by zmniejszyć nasze wydatki, obniżając zużycie danych z pakietu internetowego oraz tak, by zwiększyć prędkość przeglądania Internetu i jego wygodne. Korzystając z pakietu danych prędkość przełączania się pomiędzy stronami może się spowolnić, ponieważ są to urządzenia pracujące jedynie w sieciach 2G. Jednak dzięki WiFi, to przełączanie się może być znacznie przyjemniejsze jak i oczywiście szybsze. Dla osób mało wymagających od Internetu, potrzebujących jedynie sprawdzić co dzieje się na świecie, w moim odczuciu tyle co możemy tu znaleźć jest wystarczająco.

Multimedia

Pod telefonami ciężko było by wstawić podpis, że są one multimedialne, bo do tego jednak jest im daleko tym bardziej jeśli na codzie mamy styczność z tak multimedialnymi kombajnami, które pojawiają się z dnia na dzień. W tej kategorii nie wyróżnia ich nic specjalnego, mimo WiFi, Internet nie spełnia swojej roli, jest przeciętnie szybki- to dało by się przełknąć gdyby nie zbyt mały ekran, który najzwyczajniej się do tego nie nadaje.
Sklep który ma na zadanie, pomóc nam spersonalizować telefon, nie posiada zbyt wielkiej ilości aplikacji, a gdy już jakąś znajdziemy to jest ona nieco prymitywna. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich tytułów lecz niestety wiele z nich, zasługuje na taką opinie. Kolejnym elementem jest muzyka- jakość granych utworów, może nie jest fatalna, ale dobrze o niej powiedzieć jest również ciężko. Dźwięki wypływające z głośnia są nieczyste, bez wsłuchiwania się usłyszymy szumy. Jeśli chodzi o słuchawki, to spełniają swoją rolę- są słuchawkami, ich zastosowanie jest naprawdę znikome przez, nadzwyczaj niską jakość dźwięku. Jako że zdążyłem już ponarzekać, tak też pora na plusy- bardzo przyjemnie można oglądać zdjęcia znajdujące się w naszej galerii, a znaleźć może się ich tam wiele, ponieważ w zestawie otrzymujemy kartę pamięci o pojemności 2GB- niby mało ale wystarczająco, gdyż zdęcia wykonywane są w niskiej rozdzielczości przez co nie zajmują wiele miejsca. Wracając do przeglądania zdjęć- galeria działa płynnie, wiadomo, czasami zdarzą się „zwiechy”, lecz na tej klasy model, jest to wybaczalne.

Wydajność oraz gry

Jeśli chodzi o gry to nie jest to iPhone czy Galaxy S II, nie sposób znaleźć bardziej wymagające tytuły czy te, których grafika powala. Mamy dostęp do prostych lecz pochłaniających czas gier takich jak: Worms, Casino, Golf itp. Napotkamy bardziej znane tytuły, typu Need for Speed czy Sims, ale nie mamy się co za dużo spodziewać. NFS wygląda niczym pierwsze wyścigówki na pierwszych modelach Nokii, ale do tego można się odnieść z pewnym sentymentem.  Słuchawka do wydajnych nie należy,  ładowanie stron internetowych często kończy się niepowodzeniem, gubi czasami płynność podczas uruchamiania aplikacji, mimo to jest bardzo dobrze

Jakość rozmów oraz łączność

Zaznaczając na wstępie chcę powiedzieć że jakość jest naprawdę dobra. Zarówno ja jak i rozmówca z którym prowadzone było połączenie z tego aparatu, nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń do jakości, nie słychać było szumów, wyraźnie i dobrze słyszałem co było do mnie mówione przebywając na zewnątrz, spacerując ulicami miasta czy też w domu- wszystko bez zastrzeżeń. Równie dobrze sprawuje się Asha 308, pomimo obsługi dwóch kart SIM, nie ma problemu z wykonaniem połączenia, a telefon nie stroi “fochów”, tzn. w trakcie rozmowy nie przełącza się na kartę z której aktualnie nie korzystamy.

Podsumowanie

Obie Nokie są bardzo fajnymi telefonami godnymi uwagi, z naciskiem na Nokia Asha 308, gdyż są to modele dla nie wymagających użytkowników dla których liczy się szybki dostęp do wiadomości i łatwość wykonywania połączeń. Są to produkty przeznaczone dla osób, nieprzepadających za systemem którego praca opiera się przede wszystkim na Internecie, za ciągłą synchronizacją.
Myślę że wiele osób może sobie chwalić telefony ze względu na bardzo dużą wytrzymałość baterii, Dual SIM i prostotę, oraz Nokie za kontynuowanie swojego dzieła i wspieranie rynku mobilnego niskobudżetowymi komórkami, przeznaczonymi dla osób podążających za własną modą i własnymi przyzwyczajeniami.

Zalety:
-bardzo dobry stosunek ceny do jakości
-płynność działania
-długa żywotność baterii
-intuicyjny interfejs

Wady:
-słaby aparat
-mała ilość aplikacji w sklepie
-wyświetlacz

LG Optimus G Pro zaprezentowany

Wcześniejszy wpis

Ekstremalne pokrowce od PureGear

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy