0

W przeciągu kilku ostatnich tygodni mogliście razem z nami rozebrać smartfona i przyjrzeć się jego budowie. Przyjrzeliśmy się wszystkim podstawowym podzespołom, które zawarte są w naszych telefonach i zmierzamy powoli ku końcowi cyklu. Dziś uzupełniamy tekst dotyczący układów mobilnych o wiedzę w zakresie grafiki, która jest niezbędna w wielu przypadkach podobnie jak sam procesor.

Zacznijmy od samego początku to znaczy czym tak właściwie jest karta graficzna, za co odpowiada i jak jest zbudowana? Po pierwsze GPU to z języka angielskiego Graphics Processing Unit, który odpowiada za wyświetlanie zaawansowanej grafiki. W przypadku układów mobilnych jest ta „karta graficzna” bezpośrednio skorelowana z chipsetem, w którym między innymi możemy znaleźć procesor i to tak właściwie CPU+GPU niemal w całości odpowiadają za szybkość pracy naszego smartfona czy tabletu (oczywiście takie podzespoły jak RAM, czy nawet wbudowana pamięć wewnętrzna, po części mają wpływ na wydajność, lecz znacznie mniejszym stopniu).

Jeśli bierzemy pod uwagę stricte mobilne układy przeznaczone na smartfony jak i tablety to sprawa jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku CPU. Tutaj mamy tak właściwie czwórkę graczy, którzy dominują na rynku i oni rozdają karty.

ULP Geforce/Nvidia – ten układ graficzny został zastosowany tylko i wyłącznie w produktach zielonego producenta. Tak właściwie większość zna pojęcie Tegra, jednak milczy się o niezwykle ważnym elemencie czyli właśnie niskonapięciowym procesorze graficznym. W przypadku Tegra 2 zaczynało się dosyć skromnie, przy następcy otrzymaliśmy aż dwunastordzeniowy układ graficzny, który zapewniał bardzo duży wzrost mocy. Jednak już teraz zapowiedziano czwartą generację układu Nvidii. Będzie ona w sumie zawierać blisko 72 rdzeni graficznych otrzymamy wparcie dla szybkiego renderowania grafiki, a także obsługę wysokich rozdzielczości. W przypadku gier warto zaznaczyć, że twórcy układu postarali się o pełne wsparcie i wykorzystanie swojego układu powstał autorski sklep TegraZone, w którym to możemy zaopatrzyć się w produkcje, które są specjalnie optymalizowane pod kątem chipsetu zielonych.

Mali dosyć niepozorna nazwa jak na układ graficzny kojarząca się raczej z egzotycznym krajem, niż z samym GPU. Pozory mylą, gdyż Mali to układ, który jednym z najbardziej popularnych chipsetów graficznych przeznaczonych na smartfony i tablety. Tutaj także mamy zdecydowanie większy wybór samych układów.  Ojcami tego GPU są twórcy technologii ARM, właśnie firma ARM Holdings, która użycza Mali wielu producentom między innymi Samsungowi przy ich Exynosach czy Allwinnerowi. Podobnie jak w przypadku ULP Nvidii tak i tutaj zaczynało się niepozornie od Mali 200 oraz 300, które zawierały jedynie jeden rdzeń i tak właściwie były bardziej platformami testowymi możliwości układów mobilnych, w przypadku Mali 400 liczba rdzeni została zwielokrotniona do 4, w przypadku 450 nawet do 8, jednak w kolejnej generacji wróciła do 4 core.  Najnowsze układy Mali to już ośmiordzeniowe układy, które chociażby zasilają topowe modele smartfonów największych producentów – Samsunga (Samsunga Galaxy SIII) czy LG.

Adreno – układy te aktualnie są tworzone przez Qualcomma, jednak wcześniej technologia ta pod nazwą Imageon należała do giganta „pełnowymiarowych” kart graficznych ATI (aktualnie ATI jest częścią AMD).  Tutaj Qualcomm mocno rozwija swoją ofertę GPU, można je jedynie znaleźć w układach Snapdragon. Począwszy od Adreno 130 do 320, były to jednostki, które wyznaczały moce obliczeniowe na kolejne generacje GPU.  Aktualnie najmocniejszą jednostkę – Adreno 320 można znaleźć w układzie Qualcomma S4 Pro i najprawdopodobniej właśnie do tego układu będzie należał bieżący rok, gdyż w większości najmocniejszych smartfonów, które zostały zapowiedziane w najbliższym czasie króluje S4 Pro.

PowerVR – kolejne układy tym razem,  przygotowane przez Imagination Technologies, które można znaleźć chociażby w urządzeniach sygnowanych logiem nadgryzionego jabłuszka.  W światło dzienne ujrzało 6 generacji tych GPU, jednak ostatnia nie została jeszcze zaimplementowana do żadnych urządzeń mobilnych. Aktualnie najmocniejszy układ zasila iPada 4 – SGX 554, pozornie jedynie czterordzeniowy, lecz zdecydowanie większą mocą obliczeniową drzemiącą w każdym rdzeniu jednostki.

Ekstremalne pokrowce od PureGear

Wcześniejszy wpis

HTC Sense po liftingu

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android