Tegra 4 zaprezentowana światu

Właśnie dziś rozpoczęły się targi elektroniczne CES 2013 w Los Angeles i przez następne kilka dni będziemy Was informować o nowościach, jakie serwują nam producenci sprzętu mobilnego. Na pierwszy ogień idzie zielony producent, który mocnym wejściem rozpoczął targi. Zaprezentował dwie zupełnie nowe rzeczy, które zmiatają to co aktualnie mamy na naszym rynku. Mowa oczywiście o następcy Tegra 3 oraz Projekt Shield. W tym wpisie dokładniej przedstawimy Wam Tegrę 4, a w jednym z kolejnych będziecie mogli szerzej przeczytać o nowej konsoli od Nvidii.

Tegra 4 (nazwa kodowa Wayne) to ponownie układ czterordzeniowy z dodatkowym piątym. Jednak tym razem zmienia się architektura układu, Nvidia zdecydowała się na implementację Cortex A15 (wcześniej mieliśmy do czynienia z Cotex A9), dzięki czemu sam ten fakt zwiększa moc obliczeniową przy zastosowaniu podobnych taktowań o blisko 40%, dodatkowy rdzeń tzw. Companion Core  także został unowocześniony – ma jeszcze lepiej zarządzać mocą całego chipsetu przy mniejszym poborze energii.  Do tego dochodzi bardzo wydajny układ graficzny składający się w sumie z 72 rdzeni (poprzednik miał ich raptem 12), co przełoży się na mniej więcej sześciokrotnie większą wydajność. Włodarze Nvidii zapowiadają, że ich chipset poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu jakości 4K. Przy tym całość ma pobierać o 45% mniej energii od Tegry 3.

Kiedy dokładnie ujrzymy w akcji smartfonach i tabletach nowy układ od „zielonych” trudno powiedzieć, lecz zapewne nie będziemy musieli zbyt długo czekać.

Źródło: phandroid.com

More Stories
iOS 5 beta 7 już dostępna