0

Androidów obsługujących 2 karty SIM, jest jak na lekarstwo, nie tylko na polskim rynku. Na ten rok zapowiedziano Samsunga Galaxy Grand Duos, który będzie zdecydowanie najlepszym wyborem w tej kategorii. Nie będzie to jednak telefon dla każdego, bo patrząc na specyfikację, nie będzie należał do najtańszych. Natomiast Galaxy Ace Duos(GAD), którego możecie przeczytać recenzję, drogi nie jest i może pozwolić sobie na niego przeciętny Kowalski. Kilka razy się zastanawiałem, czy po prostu nie znaleźć recenzji Galaxy Ace, bądź odesłać was do takiego testu  i dodać akapit “Dual SIM”. Dlatego, że te 2telefony nie różnią się praktycznie niczym, po za możliwości obsługi 2 kart SIM. Jednak tylko na pozór, bo z czasem dostrzegłem więcej różnic, wciąż jednak będącymi jedynie mało znaczącymi niuansami.

Zawartość pudełka oraz technikalia

W pudełku znajdujemy klasyczny zestaw: telefon, kabel USB-microUSB oraz ładowarkę. Zabrakło słuchawek i raczej nikt nie będzie za nimi płakał, bo powątpiewam w ich, przypuszczalną jakość.Wszystko jest w standardowym kolorze, czyli czarnym, choć z pewnością wersja biała otrzymała akcesoria w tej barwie. Oprócz tego, w pudełku znajdziemy trochę standardowych papierów jak gwarancja oraz skrócona instrukcja obsługi.

specyfikacja

Wnętrzności, to wszystko co już znamy z telefonu wyjściowego, jakim jest Galaxy Ace. 512 RAM wystarcza do wygodnego korzystania z telefonu, mimo, że procesor o taktowaniu zegara 832MHz nie zachwyca. Nigdy nie byłem zwolennikiem Ace’a, ze względu na ekran, który ma 3,5″ i rozdzielczość jedynie 320×480 pikseli. Wygląda to po prostu słabo i jest męczące. Bateria o pojemności 1300mAh starcza na standardowy dla Androida dzień działania. Cieszą aż 3GB pamięci wewnętrznej, bo to akurat standardem nie jest. Możemy to rozszerzyć za pomocą karty pamięci, bo znalazł się slot na microSD. Na sam koniec oczywistość, tj. 2 wejścia na kartę SIM.

Wygląd oraz wykonanie

Wiele z was ma rodzeństwo tej samej płci. Mimo, że widać podobieństwo to nie jesteście tacy sami. Ale na świecie prawdopodobnie jest ktoś kto wygląda identycznie jak wy, niemal pod każdym względem-wasz sobowtór. Taka sytuacja zaistniała w tym przypadku. Miałem w ręku “braci”i można było wyczuć różnicę na pierwszy rzut oka. Miałem też do porównania iPhona 3G, który niczym, po za szczegółami, nie różnił się od GAD. Jeżeli Apple pozwało by Samsunga o plagiat designu, tego konkretnego modelu, to wygraliby w cuglach. Tylna klapka, w odróżnieniu od tej z Ace’a, a analogicznie do tej z iPhona jest gładka i łatwo ulega zarysowaniom. Całkowicie niezrozumiały dla mnie ruch-chropowate klapki, są bezdyskusyjnie lepsze. U góry, centralnie umieszczono aparat, a z jego prawej strony głośnik. Telefon otacza aluminiowa obwódka. Pod ekranem znajdziemy trzy przyciski. Na środku prostokątny home, z lewej menu, na prawo cofnij. Natomiast nad wyświetlaczem umiejscowiono logo producenta, głośnik oraz napis duos.

Prawa krawędź skrywa przycisk blokady ekranu. Lewa zawiera przyciski regulacji głośności. U dołu umiejscowiono wejście microUSB, natomiast u góry mamy wejście słuchawkowe oraz wgłębienie, dzięki któremu zdejmiemy klapkę.

Telefon sprawia wrażenie solidnego, nie powinien się zniszczyć przy pierwszym lepszy upadku. Materiały jakie zastosowano do produkcji nie są zaskoczeniem w tej klasie telefony-wszędobylski plastik, na szczęście ten dobrej jakości. Zaskoczeniem, in plus, jest zastosowanie szkła Gorilla Glass.

Ekran

3,5″ w tym momencie wydają się być już przestarzałym formatem. Jednak nie każdy lubi wielkie ekrany, więc jest to pewien kompromis, choć chyba większość ludzi woli większe ekrany, skoro nawet Apple zwiększyło przekątną iPhona. Gorzej jest niestety z rozdzielczością, gdyż ta, we współpracy z ekranem TFT, powoduje, iż wszędzie widać piksele. Jest to chyba największa wada GAD, sam zresztą w przeszłości zrezygnowałem z Ace’a, właśnie ze względu na rozdzielczość która jest po prostu pomyłką. Lepiej jest z kątami widzenia oraz czytelnością w słońcu, które są już znośne.

Aparat

5 Megapikseli, zapewniają optymalną jakość zdjęć, które są wyraźne i czytelne. Brakuje diody do robienia zdjęć, gdy jest ciemno, jednak można się tego spodziewać, kupując telefon w takiej cenie. Mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości  640 x 480 pikseli.

Interfejs

Z pewnością Android 2.3 Gingerbread to nie jest odpowiedni system, dla smartfona z roku 2012. Jednakże po za ustawieniami oraz menu kontekstowym, nie odczujemy tego, ze względu na osławionego Samsungowego TouchWiza. Na jego opisanie  poświęcono już dość tekstów, dlatego też nie widzę sensu poruszania tego tematu tutaj. Jedyna zmiana, na jakąś się zdecydowano, to przełącznik karty SIM w pasku powiadomień.

Multimedia

Z pewnością nie jest to telefon, który można by przypisać do kategorii “multimedialne”. Zawodzi jakość muzyki, która stoi na niskim poziomie. Do tego notorycznie zdarzały mi się 2-3 sekundowe szumy/przycięcia, które po prostu irytowały podczas słuchania.

Nie miałem problemów z filmami, faktem jest jednak, iż tak mały ekran o takiej rozdzielczości, po prostu nie jest przystosowany, do odtwarzania na nim plików wideo. Najzwyczajniej w świecie, oglądanie na nim czegokolwiek jest męczące.

Wydajność oraz gry

Prawda często bywa bolesna. I także w tym wypadku tak jest, ponieważ telefon działa topornie i powolnie. Kilkukrotnie się zawiesił, wiele razy czekałem zbyt długo na otwarcie się aplikacji, a o płynności nie będę nawet wspominał, bo tej brakuje nawet w Androidzie 4.0, a co dopiero na Gingerbread.

Jeśli chodzi o gry, to sytuacja jest dosyć klarowna- chodzą li wyłącznie gry 2D, z których obsługą nie ma najmniejszych problemów, oraz mało wymagające gry 3D jak Need for Speed Shift. Gracze nie mają tu czego szukać, mocy obliczeniowej wystarczy jednak na proste “zabijacze” czasu jak Angry Birds, Speed Racing czy Rope Escape.

Dual SIM

Najwazniejsza funkcja i jedyna karta przetargowa tego telefonu, która mogłaby zachęcić do jego zakupu. Jak wcześniej wspominałem, zamiana pomiedzy kartami jest banalnie prosta, wystarczy nacisnąć jeden z 3 przycisków w pasku powiadomień. Wybranie jednej z nich, powoduje, że jest aktywna tj. za jej pomocą wysyłamy sms’y i dzwonimy, podczas gdy druga jedynie odbiera połączenia oraz wiadomości tekstowe. W menu można wybrać, która karta jest odpowiedzialna za transfer danych, dzięki czemu nie musimy przełączać się każdorazowo gdy korzystamy z internetu, jeżeli tylko jedna karta ma wykupiony pakiet danych.

6

Dodatkowo, każda karta może mieć przypisane inne dzwonki, nazwy oraz ikony. Producent zapewnia, nas, że z czasem telefon uczy się z którego nr dzwoniliśmy do danego kontaktu i automatycznie przełącza na daną kartę, ja jednak nie zauważyłem tego- być może jest to spowodowane zbyt krótkim testem telefonu. Mimo wszystko, działanie systemu dual SIM jest godne pochwały.

Podsumowanie

GAD można podsumować jednym zdaniem: tylko jeżeli zależy Ci na Dual SIM. Telefon nie ma wielu zalet, jest to przestarzały model, którego wydawanie w 2012 roku powinno przynieść wstyd dla Samsunga. Zastanawia mnie target jaki obrał sobie producent. Dla biznesmenów, telefon może być wolny. Nastolatkowie raczej nie potrzebują dwóch kart SIM, a wydajność sugerowałaby, iż to oni, ze względu na niską cenę są targetem. Jeżeli szukasz smartfona, w którym 2 kart SIM mają być tylko miłym dodatkiem, to z daleka omijaj GAD. Po za tym modułem, trudno mi znaleźć jakiekolwiek sensowne zalety, może jeszcze cena. Mimo wszystko, wypełnią on niszę, co jest uwzględnione w ocenie końcowej

Ocena: 6+/10

+Dual SIM
+Gorilla Glass
+cena

-wydajność
-ekran!
-multimedia

Wiadomości głosowe przez Facebook Messengera

Wcześniejszy wpis

Acer Icona B1-A71 zaprezentowany

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy