Jak to działa? – bateria

Bateria to nieodłączny element każdego smartfonu czy tabletu. Bez niej urządzenie nie mogło by funkcjonować bezprzewodowo. Jakie aktualnie na rynku mamy modele baterii? Które są najczęściej używane? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie zakupu nowego tabletu czy smartfona? O tym wszystkim i jeszcze więcej dowiecie czytając poniższy artykuł.

Bateria, akumulator są złożone z kilku do kilkudziesięciu mniejszych ogniw, które w połączeniu ze sobą dają całą pojemność baterii. Najbardziej podstawowym głównym elementem jest poszczególne ogniwo, które składa się z dwóch  elektrod, które zanurzone są w elektrolicie. W przypadku urządzeń mobilnych dwoma głównymi rodzajami baterii są litowo jonowe oraz litowo polimerowe, które różnią się w głównej mierze elektrolitem, który wykorzystywany jest w produkcji. Jakie parametry są ważne przy wyborze baterii?

Najważniejszym parametrem i tak właściwie jedynym, prócz samej technologii wykonania jest pojemność, która informuje nas ile „prądu pomieści” nasza bateria. Jednostką pojemności elektrycznej dla tego typu ogniw jest amperogodzina – Ah. Jednak w przypadku ogniw implementowanych w smartfoanch i tabletach mamy mAh (miliamperogodziny). I im większa jest ta liczba tym dłużej urządzenie działa na jednym ładowaniu. Jednak tutaj trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy mianowicie długość działania na jednym ładowaniu baterii o tych samych pojemnościach może być różna w zależności od samego smartfona. Najnowsze układy czterordzeniowe pożerają więcej energii niż jednordzeniowe (znaczenie ma też wielkość ekranu, moduły włączone etc.) dlatego też nieraz w czterordzeniowce z 2100 mAh baterią wytrzymują tyle samo co jednordzeniowec z baterią o pojemności 1600 mAh. Trzeba się niestety w dzisiejszych czasach liczyć z tym, iż najnowsze smartfony nie wytrzymują więcej niż jeden dzień i niemal zawsze trzeba mieć przy sobie ładowarkę.

Kolejnym punktem, który jest zdecydowanie mniej ważnym elementem dla samego długości działania na jednym ładowaniu to technologia w której została wykonana bateria  i tak właściwie na rynku mamy dwie – Li-Ion oraz Li-Po, pierwsza litowo-jonowa zdecydowanie bardziej popularna niż druga litowo-polimerowa.

Li-Ion są to akumulatory, które jako jedną z elektrod wykonana jest z porowatego węgla, natomiast druga została stworzona z tlenków metali. Elektrolitem są za to sole litowców. Litowo-jonowe akumulatory są niezwykle popularne wśród producentów urządzeń mobilnych i to właśnie głównie je możecie znaleźć w smartfonach i tabletach. Ogniwa te są najlżejsze ze wszystkich do tej pory produkowanych, a można też dodatkowo w nich skumulować dużo większą ilość energii niż w przypadku konkurencyjnych technologii.

Akumulatory Li-Po są rodzajem wcześniej przeze mnie opisywanych ogniw Li-Ion, które podobnie jak litowo jonowe, jako elektrody mają tlenki metali, jednak różnicą jest tutaj przede wszystkim elektrolit, który w tych ogniwach jest polimerem, dzięki nim można tworzyć jeszcze mniejsze giętkie baterie. Jedynym poważnym mankamentem tego rozwiązania jest ich słaba odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też dzisiaj raczej rzadko stosowane w urządzeniach mobilnych.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Przedstawiłem Wam pokrótce jak wygląda rynek dzisiejszych baterii wykorzystywanych przy produkcji urządzeń mobilnych. Jak na razie nie mamy następcy technologii Li-Ion i obawiam się, że przez kolejne kilka lat w smartfonach największą bolączką będą właśnie baterie. Producenci także myśleli na rozwiązaniami typowo organicznym, lecz jak na razie wszystkie próby wdrożenia tego typu baterii się nie udały  i nadal musimy korzystać z ogniw litowo-jonowych.

More Stories
Microsoft przejmuje Nokię za 7.2 mld dolarów