3

Piractwo jest problemem, z którym boryka się wiele branż szeroko rozumianej elektronicznej rozrywki i tak właściwie do tej pory nie znaleziono lekarstwa, które skutecznie wyeliminowało by ten proceder. Swoje trzy grosze dorzuca także digitalizacja, która zdecydowanie ułatwia kradzież. Dziś do piracenia gier, muzyki, filmów dochodzi problem piractwa mobilnego. Smartfony i tablety od pewnego czasu królują na rynkach zachodnich czy zza wielką wodą. My Polacy tak właściwie dopiero doświadczamy najnowszych technologii, lecz proces poznawczy zachodzi niezwykle szybko i w przeciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedaż urządzeń mobilnych znacząco wzrosła, a to dopiero początek boomu. Przyszły rok będzie zdecydowanie należał do smartfonów i tabletów. Jednak za tym wielkim powodzeniem mobilnych technologii przychodzi problem piractwa, który już w przypadku gier czy filmów w naszym kraju charakteryzował się jednymi z najwyższych wskaźników w  Europie. Cóż niestety w przypadku platform mobilnych również wiedziemy ten niechlubny prym.

iOS

Urządzenia sygnowane logiem nadgryzionego jabłuszka są obiektem pożądania wielu fanów, choć w Polsce nie są, aż tak bardzo popularne. iOS jest także systemem dużo bardziej hermetycznym i zamkniętym niż Android. Jednak piractwo także dosięgnęło i tę platformę wskaźniki nie są zachęcające około 64% aplikacji i gier na iPhone zainstalowanych jest nielegalnie, nieco lepiej wygląda sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę iPada, gdzie można powiedzieć że „jedynie” co drugi program czy gra jest spiracona. Jednak to co najbardziej zaskakuje to, że pobieramy nielegalnie także programy darmowe i to całkiem w dużym stopniu, gdyż około 21% pochodzi z nieoficjalnych  źródeł. A z jakich urządzeń najczęściej piracimy w Polsce? Tutaj prym wiedzie iPhone 4 (39%), iPhone 4S (28%) i podium zamyka iPad drugiej generacji. W przypadku wersji systemu iOS są to kolejno 5.0.1, 4.2.1 oraz 5.1.1.

Android

Tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej niż w przypadku iOS. Według tych najbardziej pesymistycznych danych, które otrzymaliśmy na jedną zakupioną w Google Play kopię przypada około 20 nielegalnie pobranych. Inne źródło mówi o około 90% spiraconych kopii. System sygnowany zielonym robocikiem jest dużo bardziej popularny w Polsce, a to za sprawą przede wszystkim większego wyboru urządzeń, a także ich cen. Android to także platforma zdecydowanie bardziej otwarta, przez co piracenie jest dużo prostsze niż na iOS.

Mirror’s Edge tylko dziś za darmo!

Wcześniejszy wpis

Aplikacje Tygodnia [20.11-27.26.11]

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać