1

Witajcie, przestawiam wam dziś recenzje tabletu z wyższej półki, a mianowicie Asus’a Transformera TF-300.

Zawartość pudełka oraz technikalia

W eleganckim, czarnym pudełku znajdziemy oprócz tabletu: instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, kabel USB, wtyczkę do gniazda (która razem z kablem USB pełni rolę ładowarki) oraz STACJĘ DOKUJĄCĄ! Tablet oraz stacja dokująca (pełniąca również rolę klawiatury) są zapakowane w bardzo dobrej jakości folie, które na pewno będą bardzo dobrze chronić nasz sprzęt. W pudełku przestrzeń została bardzo dobrze zagospodarowana oraz w sprytny sposób zostało zakryte miejsce, w którym znajduje się ładowarka i kabel usb. Ta “sprytność” polega na tym, że po wyciągnięciu tabletu oraz stacji widzimy puste dno, ale po łatwym podwadzeniu środka pudełka ukazuje nam się miejsce z akcesoriami.

Wygląd i wykonanie

Tablet jest wykonany z materiałów bardzo dobrej jakości. Obudowa nie “maże” się, ani nie rysuje. Dodatkowo pod stacją dokującą znajdują się cztery duże ślizgacze, które zapobiegną poruszaniu się naszego tabletu po gładkiej powierzchni. Tył tabletu jest zrobiony w taki sposób, że od napisu “Asus” obudowa jest prążkowana dzięki czemu pewniej leży w dłoni.

Sam tablet jest duży, ale moim zdaniem dosyć cienki (niecałe 10mm). Waży trochę ponad pół kilograma, ale jego waga nie przeszkadza zupełnie w codziennym użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że po podłączeniu klawiatury waga oraz grubość sporo wzrasta. Grubość i wielkość tabletu możecie sobie porównać na zdjęciach z Samsungiem Galaxy S2.

[nggallery id=223]

Bateria

W Transformerze mamy zamontowaną dwukomorową baterię litowo-polimerową, która podczas mojego testowana wytrzymała niecałe siedem godzin bez ładowania. Podczas testu trochę grałem, przeglądałem internet i trochę czasu tablet leżał wygaszony. Moim zdaniem wynik jest dobry i nie można na niego narzekać. Niestety, nie mogłem nigdzie znaleźć pojemności baterii tego tabletu więc jeśli wam się uda to proszę napisać mi ją w komentarzach.

Ekran

Po pierwsze, najważniejsze: ekran bardzo mocno się maże (znacznie bardziej niż np. recenzowany przeze mnie Plug Impact), ale na szczęście to jego jedyna wada. Do dużego, dziesięciocalowego ekranu mamy dołożoną dużą rozdzielczość 1280×800, która zapewnia nam bardzo komfortowe oglądanie internetu czy granie w gry. Kąty widzenia są dobre i nie budzą moich zastrzeżeń.

W Asusie mamy duży zakres zmiany jasności dzięki czemu każdy bez problemu może ustawić swoją ulubioną jasność. To duży plus bo niestety w tablecie Plug Impact ekran na maksymalnej jasności był (moim zdaniem) stanowczo za ciemny.

Aparat

Tablet jest wyposażony w tylną kamerę o rozdzielczości 8 megapixeli. Podchodziłem bardzo sceptycznie do tego aparatu, ale okazało się, że niesłusznie (no może poza jednym przypadkiem o którym zaraz napiszę). Po włączeniu tabletu i WiFi wykonałem automatyczną aktualizacje sterownika od kamery więc zdjęcia robione były przy najnowszych sterownikach. Jak widać na zdjęciach, które zamieszczam poniżej tablet radzi sobie z robieniem zdjęć przy słabym oświetleniu (mimo braku jakiejkolwiek lampy doświetlającej) zaś zdjęcia np. na dworze wychodzą nieźle (dodam tylko, że gry robiłem te zdjęcia niebo było zachmurzone po wielkiej ulewie także warunki oświetleniowe nie były najlepsze). Niestety, nie wiem dlaczego, ale tablet KOMPLETNIE nie radzi sobie z robieniem zdjęć w trybie makro co możecie zobaczyć na mojej próbie sfotografowania pierwszej strony “Lśnienia” S. King’a. Filmy w HD nagrywają się bez przycięć oraz jakichkolwiek problemów, ale ich jakość jest średnia (jak na HD).

[nggallery id=224]

Interfejs

Tablet działa na standardowym launcherze ICS z kilkoma usprawnieniami, a mianowicie zmienionym paskiem powiadomień (dodano więcej opcji). Producent dorzucił od siebie bardzo fajne “żywe tapetki”, w szczególności tapeta widoczna na zdjęciach poniżej (ta z drzewem), na której pogoda zmienia się wraz z godziną (o ósmej rano słońce na tapecie wstaje, w południe świecie na niebie, zaś wieczorem zachodzi za horyzont i na tapecie mamy noc). Producent dodał kilka widgetów z zegarkiem, pocztą czy widget menadżera zadań od Asusa o nazwie Asus Task Menager. Asus dodał kilka mniej lub bardziej przydatnych aplikacji. Jedną z tych bardziej przydatnych jest aplikacja App Locker dzięki której na aplikacje możemy ustawić hasło bez którego jej nie odpalimy.

[nggallery id=226]

Multimedia

W tablecie mamy wejście microHDMI, którego nie mogłem przetestować, bo producent nie dodaje kabla HDMI-microHDMI.
Tablet odtwarza filmy we wszystkich bardziej znanych formatach (testowane na MxPlayer). Filmy 720p oraz 1080p odtwarzane są płynnie, bez żadnych ścinek.
Jakość dźwięku jest dla mojego przeciętnego ucha jest dobra. Głośnik tabletu jest umiejscowiony w bardzo nieodpowiednim miejscu przez to często oglądając filmiki na Youtube zakrywałem go dłonią.

Wydajność oraz gry

Tablet ma zamontowany czterordzeniowy układ Nividia Tegra 3, dzięki któremu mamy dostęp do sklepu TegraZone, z którego możemy pobierać gry/aplikacje na Transformera. Jak pewnie się domyślacie każda przetestowana przeze mnie gra działała płynnie, bez ścinek ( w zasadzie nic dziwnego przy takim hardware). Dodatkowo udało mi się zainstalować aplikację OnLive (nie pytajcie jak 🙂 ) także przetestowałem również “granie streamingowe”. Nie jestem zachwycony jakością gry, ale to nie wina tabletu, tylko programu (słaba jakość, opóźnienia w sterowaniu). Zamieszczam zdjęcia, które pokazują jaka niska jest jakość gry w programie OnLive.

Wyniki benchmarków przedstawiają się następująco:

Łączność

Tablet, który otrzymałem nie był wyposażony w modem 3G, więc jedyną drogą łączności z internetem był moduł WiFi b/g/n. WiFi ma dobry zasięg (nieco lepszy niż w Samsungu Galaxy S2) i połączenie jest stabilne. W teście programem Speedtest tablet wyciągał maksymalną prędkość pobierania i wysyłania na jakie pozwalał mój pakiet internetowy.

Podsumowanie

Moim zdaniem za około 1700zł. dostajemy tablet o bardzo dobrym wykonaniu oraz hardware. Dodatkowo w tej cenie otrzymujemy stację dokującą, która służy jako klawiatura. Na pewno jest to fajny gadżet, ale moim zdaniem zbędny. Z klawiaturą tablet jest dużo cięższy i grubszy, a ja używając tabletu używam klawiatury ekranowej i też jest dobrze. Możliwe, że klawiatura z dock’u będzie przydatna dla kogoś kto pisze bardzo długie hmm… komentarze, posty na forum.

Jeśli o mnie chodzi to zamiast Asus’a wolałbym kupić Nexus’a 7, który niedługo zagości na naszym rynku, a przy podobnym hardware będzie kosztował około 1000zł.

Plusy

-hardware
-duży ekran z dobrą rozdzielczością
-dobre wykonanie
-stacja dokująca służąca jako klawiatura w zestawie
-ciekawe widgety i programy dodane przez producenta

Minusy

-cena
-słabe zdjęcia w trybie makro
-brak lampy błyskowej

 Ocena:9/10

GoClever Tab R74

Wcześniejszy wpis

Samsung potwierdza 64 GB edycję Galaxy SIII

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy