1

Jeżeli ktoś poprosiłby mnie o wymienienie 3 smartfonów z najlepszymi aparatami na rynku, w zasadzie bez wahania wymieniłbym iPhona 4S, Samsunga Galaxy S3, oraz HTC One X. Bez wątpienia te trzy modele definiują na nowo standardy mobilnej fotografii. Do trójki tej nieco niespodziewanie i w niespotykanym dotąd stylu dołączyła niedawno Nokia ze swoim modelem 808 PureView, który odznacza się 41 Mpx (sic!) aparatem fotograficznym z optyką Carla Zeiss’a i specjalną technologią PureView, która pozwala uzyskać idealny obraz przy maksymalnym zbliżeniu cyfrowym. No cóż skoro mamy już 4 telefony, którymi bez problemu powinniśmy zrobić porządne zdjęcie to wypadałoby wybrać spośród nich zwycięzce.

Niestety, póki co nie możemy pochwalić się naszym autorskim porównaniem możliwości tych telefonów, ale ekipie z pocketnow.com ten zabieg się udał, dlatego oprzemy się na ich testach. Zanim przejdziemy do pierwszej galerii, warto dodać tutaj, że wszystkie aparaty, nawet Nokia, były ustawione na 8 Mpx, zdjęcia robione były przy automatycznych ustawieniach, oraz bez użycia zoomu. No cóż, czas na pierwszą galerię. Polecam klikać w poszczególne zdjęcia i w ten sposób je powiększać.

 

 

 

 

Pierwsze co dosłownie rzuca się w oczy to niespotykana do tej pory jakość zdjęć w wykonaniu Noki 808, oczywiście jak na  zdjęcia robione telefonem. Wykonane przez ten telefon zdjęcia w zasadzie nie posiadają żadnych szumów, przebarwień artefaktów itp. defektów które negatywnie wpływają na ich jakość. Dziwi mnie natomiast jak bardzo w tym porównaniu od konkurencji odstaje model firmy HTC. To właśnie zdjęcia robione za pomocą One X są najgorszej jakości i to właśnie ten telefon zajmuje w tym zestawieniu niechlubne ostatnie miejsce. Co do pozostałej dwójki to lepiej wypada tutaj Samsung, którego zdjęcia odznaczają się mniejszą ilością szumów niż w przypadku telefonu Apple.

Sytuacja wygląda nieco inaczej jeżeli pod uwagę weźmiemy ostrość zrobionych zdjęć. Widać tu, że zarówno Samsung jak i HTC starają się nadrobić ewentualne braki podwyższonym kontrastem, oraz stosując efekt zwany “ghostingiem”. Niestety zabiegi te mimo, że poprawiają ogólną ostrość zdjęcia to jednak wpływają negatywnie na jego jakość, szczególnie w porównaniu do iPhona czy Noki, która to i w tym przypadku pozostawiła konkurencje daleko za sobą. To samo zresztą tyczy się odwzorowania kolorów. Tutaj tak jak i w pozostałych przypadkach bezapelacyjnie wygrywa Nokia 808 PureView, która robi zdjęcia o nieco stonowanych, ale przez to bardzo realistycznych barwach. Trochę gorzej wypada tutaj zarówno iPhone 4S jak i Galaxy S3, w moim odczuciu iPhone ma problemy z balansem bieli, natomiast Galaxy S3 robi zdjęcia nieco przyciemnione z powodu zbyt dużego kontrastu.  Flagowy model HTC znów niestety znajduje się na ostatnim miejscu, ponieważ jego zdjęcia w ogóle nie odzwierciedlają faktycznych kolorów.

Przejdźmy teraz może do zdjęć robionych w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Pierwsza galeria przedstawia zdjęcia robione bez użycia lampy błyskowej, natomiast druga zawiera zdjęcia z wykorzystaniem wmontowanej lampy.

 

 

 

No cóż, zarówno bez jak i z lampą Nokia wychodzi z tego starcia obronną ręką i zdecydowanie jest faworytem w tej konkurencji, zresztą jak i w całym teście. Robione nią zdjęcia odznaczają się najmniejszym poziomem szumów i największą ostrością. Jeżeli popatrzeć na przeciwników, to pod względem zdjęć bez lampy, bardzo dobrze wypada również iPhone, który oferuje całkiem niezłą ostrość obrazu. Najgorzej wypadają tutaj Galaxy S3 i One X, pierwszy ma ewidentnie problem z wyostrzeniem konturów, natomiast drugi choć charakteryzuje się całkiem małą ilością szumów to jednak zdjęcie  jest nieostre.

Sytuacja w przypadku robienia zdjęć z użyciem lampy wygląda trochę inaczej. Zwycięzcą oczywiście znów jest Nokia, ale trzeba tu pochwalić Samsunga, który robi zdjęcia zarówno z małą ilością zakłóceń jak i z bardzo dobrym odwzorowaniem barw oraz charakteryzujące się bardzo dobrą ostrością. Na trzecim miejscu umieściłbym model od HTC, który co prawda zawiera dużo szumów ale nie przekłamuje tak kolorów jak ma to miejsce w iPhonie. Na zdjęciu robionym smartfonem od Apple widać wyraźnie wspomniane wcześniej problemy z balansem bieli, w wyniku czego miś wyszedł żółty, a telefon na pudełku choć powinien być czerwony wyszedł pomarańczowy.

Na zakończenie jeszcze filmik wideo nagrany tymi telefonami, który w zasadzie potwierdza wszystko co zostało zawarte w tekście. Oczywiście nie można tu mówić o 100% odzwierciedleniu jakości jaką oferują te modele telefonów podczas nagrywania filmów, ponieważ YouTube stosuje swoje standardy kompresji danych, ale oglądając poniższe wideo w maksymalnej rozdzielczości i na pełnym ekranie, można dostrzec dostatecznie dużo. Jeżeli miałbym poustawiać na podium poszczególne modele to kolejność byłaby następująca:

1. Nokia 808 PureView

2. Apple iPhone 4S

3. Samsung Galaxy S3

4. HTC One X

Dajcie znać w komentarzach czy zgadzacie się z werdyktem. A może według Was kolejność powinna być inna?

 

 

 Źródło: pocketnow.com

 

 

[16.07-22.07] Aplikacje tygodnia

Wcześniejszy wpis

iOS 6 beta 3 już dostępna dla deweloperów

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Inne