1

Samsung i HTC to dwaj najwięksi gracze jeżeli chodzi o rynek telefonów z Androidem. Obydwie firmy jakiś czas temu wypuściły na rynek swoje flagowe modele, w przypadku HTC był to One X, natomiast Samsung wypuścił Galaxy S3. Obydwa urządzenia prezentują podobny poziom i obydwa zostały dobrze przyjęte przez opinię publiczną. Niemniej jednak jeżeli przyjrzymy się zyskom tych firm, to zauważymy że zwycięzca jest tylko jeden.

Według oficjalnych raportów zysk Samsunga w drugim kwartale tego roku ma wynieść od 5,7 do 5,9 miliardów dolarów. Możemy mieć tu więc do czynienia z kolejnym rekordem Samsunga, ponieważ suma ta daje nam wzrost zarobku o ok. 84% względem tego samego okresu rok wcześniej. Przewiduje się, że całkowity zysk jaki firma wypracuje w 2012 roku może wynieść około 40 miliardów dolarów. Oczywiście sumy te dotyczą całej branży jaką zajmuje się Samsung, ale skupiając się tylko na gałęzi mobilnej sumy te i tak robią wrażenie, bowiem zysk za drugi kwartał 2012 roku tylko z branży mobilnej wyniósł 3,87 miliardów dolarów.

W przypadku HTC nie możemy już mówić o takim sukcesie. Z opublikowanych raportów wynika jasno, że firma w dalszym ciągu traci. W drugim kwartale 2012 roku firma HTC odnotowała zysk na poziomie 247 milionów dolarów przy jednoczesnych przychodach operacyjnych w tym okresie rzędu 3.04 miliardów dolarów. Daje nam to ponad 57,8 procentowy spadek zysków w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Jak podkreślają jednak przedstawiciele HTC, drugi kwartał 2011 roku był pod tym względem dla HTC rekordowy. Firma uzyskała wtedy 585 milionów dolarów zysku co było wzrostem o 104,1 procenta w stosunku do roku poprzedniego. Aby lepiej to zobrazować przyjrzyjmy się poszczególnym zyskom na przestrzeni lat za drugi kwartał.

  • 2009 Q2 – 217 milionów dolarów zysku
  • 2010 Q2 – 287 milionów dolarów zysku
  • 2011 Q2 – 585 milionów dolarów zysku
  • 2012 Q2 – 247 miliony dolarów zysku

Jak widać sytuacja HTC nie jest najgorsza, ale z pewnością nikogo nie cieszy fakt, że firma obecnie znajduje się w nieco lepszym położeniu niż 3 lata temu. Jeżeli firma utrzyma obecny poziom do końca roku, to prawdopodobnie zamknie go z ponad milionem dolarów zysku. Pytanie tylko czy patrząc na konkurencje jest to powód do zadowolenia czy może raczej do płaczu.

 

 

A koszt produkcji Galaxy Nexus 7 toooo…184$

Wcześniejszy wpis

Jeszcze MeeGo nie umarły, póki my żyjemy… Nadchodzi Jolla Mobile!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Inne