Microsoft prezentuje- Tablet Surface

Dziś w nocy odbyła się konferencja, podczas której Microsoft zaprezentował tablet o wdzięcznej nazwie Surface. Przyznam, że już sama nazwa jest intrygująca, dodatkowo efekt wzmacnia, świetnie zrealizowana, reklama.

 

 

Jak każde urządzenie tego typu, Surface ma podjąć walkę z iPadem. Dla Microsoftu jasnym jest, że sprzedaży na pułapie sprzętu od Apple nie zapewni coś wtórnego, dlatego też przygotowali szereg ciekawych zmian, z których największą będzie system.

 

Do wyboru do koloru

Microsoft ma w zwyczaju udostępnianie wielu wersji Windowsa. Także i w przypadku Surface będzie można wybrać 2 wersje, na pierwszy rzut oka, niczym się nie różniące. Zagłębmy się jednak w różnice. Najważniejsza to system, tańszy ma działać pod kontrolą Windows RT, czyli oprogramowania zaprezentowanego w kwietniu specjalnie pod urządzenia z procesorem ARM. Droższa wersja na pokładzie będzie miała Windows 8 PRO, przez co bardziej ma przypominać ultrabook’a, niźli klasyczny tablet. Inny Windows, wiąże się z innym procesorem. Wersja z Windows 8 na pokładzie będzie mieć procesor Intela, Core i5. Pozostałe różnicę wychwycicie już sami, są to cena, inny ekran, waga, pamięć czy data premiery.

 

 

Surface z Windows RT:

 • procesor: NVIDIA w architekturze ARM
 • ekran – dotykowy 10,6 cala ClearType HD
 • waga – 676 g
 • grubość – 9,3 mm
 • złącza – czytnik kart microSD, USB 2.0, wyjście Micro HD Video, 2×2 anteny działające w technologii MIMO (zwiększa przepustowość sieci)
 • oprogramowanie – Windows RT, Office Home & Student 2013 RT
 • pamięć – 32 GB lub 64 GB
 • premiera – wraz z premierą Windows 8 (jesień 2012)
 • cena – nieznana (spodziewane około 500 dolarów)

Surface z Windows 8 PRO:

 • procesor – Intel Core i5 (Ivy Bridge)
 • ekran – dotykowy 10,6 cala ClearType Full HD (1080p)
 • waga – 903 g
 • grubość – 13,5 mm
 • złącza – czytnik kart microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, 2×2 anteny działające w technologii MIMO (zwiększa przepustowość sieci)
 • oprogramowanie – Windows 8 Pro, obsługa rysika
 • pamięć – 64 GB lub 128 GB
 • premiera – około 3 miesięcy po premierze Windows 8 (przełom 2012/2013?)
 • cena – nieznana (spodziewane około 1000 dolarów)

 

Cukier, słodkości…i inne nowości

Trudno uniknąć porównań z iPadem, gdy opanował on rynek w zastraszającej części. Ekran w Surface ma być większy, niemal o cal, jednocześnie zmieniając proporcję, na bardziej nam współczesne 16:9. Bronią tabletu Microsoftu ma być „trafnsformacja”. Podczas prezentacji, dużo czasu zostało poświęcone dwóm dodatkom- Touch i Type Cover. Wyglądem przypominają one Smart cover, znane z iPada. Są jednak czymś więcej, niż tylko ochroną. Są to 2 klawiatury, które łączą się z tabletem za pomocą magnesów.

 

Pierwsza z nich jest kompletnie dotykowa. Touch Cover, bo o niej mowa, ma 3mm grubości. Z jednej strony ochrona dla naszego tabletu, z drugiej klawiatura pełnej funkcjonalności. Składa się na nią 7 warstw, których zadaniem jest zapewnić dokładny odczyt nacisku wywieranego przez użytkownika, co ma gwarantować precyzję pisania i eliminację niechcianych błędów.

 

Na całe szczęście Microsoft nie zapomniał o ludziach takich jak ja, którzy wolą czuć i słyszeć, że piszą. Dla takich osób stworzono Type Cover, która jest nieco grubsza (5mm), ale zapewnia klawisze które klikają gdy je naciskamy, a dodatkowo ma wbudowanego touch pada.

 

 

By jeszcze zwiększyć funkcjonalność z tyłu urządzenia znajduję się „nóżka” o grubości o,7mm, dzięki której Surface jeszcze bardziej przypomina ultrabook’a.

 

Niech przyszłość będzie z Tobą

 

Microsoft raczej nie miał nigdy jakiegoś nosa do sprzętu, Windows, pakiety Office czy Windows Phone 7, możemy okrzyknąć sukcesami. Jednak spośród wszystkich urządzeń Microsoftu, jak Zune, sukces osiągnął tylko Xbox, choć nie brakowało mu wad. Dziennikarze którzy byli obecni na konferencji podkreślają jakość i solidność wykonania. trudno powiedzieć jak mają się klawiatury Touch i Type Cover, ponieważ nie były prezentowane po podłączeniu do urządzenia. Nie wspomniano też nic o czasie pracy wersji droższej, co niepokoi, ponieważ zastosowany procesor jest typowym sercem jednostek mniej mobilnych niż tablety. Nie wiadomo także jak dopracowany jest system, ponieważ do premiery zostało jeszcze parę miesięcy, a Microsoft już rozbudził nadzieję. Bo Surface, w połączeniu z Windowsem 8, możliwe, że najbardziej rewolucyjnym systemem od ludzi z Redmond, może przynieść prawdziwą mobilność, dzięki pełnej funkcjonalności komputera w domu i po za nim.

 

Walka z Apple nigdy nie jest równa, bo to trochę jak wojna nauki z religią. Możliwy jest kompromis, ale religia zawsze zwycięży ze względu na prosty argument jakim jest słowo wiara. Miliony ludzi kupuje produkty Apple, sami nie wiedząc czemu, co oczywiście nie oznacza, że jest to zły system, pokazuje tylko pewne mechanizmy społeczne. Czy te mechanizmy uda się złamać Microsoftowi, czy ich rewolucja będzie miała poparcie wśród społeczeństwa? Zobaczymy już we wrześniu.