Android i iOS umacniają swoją pozycję na rynku mobilnym

Nie będzie niczym nowym jak napiszę tu, że na rynkach mobilnych najbardziej popularnymi systemami są Android i iOS. Niemniej jednak uważam, że warto poświęcić chwilę czasu żeby sprawdzić jak przebiega „rozkład sił”, kto zyskuje, a kto traci.  IDC opublikowało raport w którym pokazuje procentowy udział poszczególnych systemów w rynku mobilnym, oraz ogólną ilość dostarczonych urządzeń z danym systemem do sklepów i operatorów, a to wszystko z podziałem na kwartały. Jednym słowem swoisty Hit Chart branży mobilnej.

Przejdźmy jednak do samego raportu z którego wynika, że na szczycie tabeli nie wiele się zmieniło od ostatniego czasu i w dalszym ciągu niepodzielnie „panują” Android wraz z iOS. Co więcej obydwa te systemy zdają się umacniać swoją pozycję względem konkurencji, która wyraźnie sobie nie radzi. Obydwaj główni konkurenci tj. BlackBerry OS oraz Symbian zaliczyły w tym roku spadek jeżeli chodzi o sprzedaż telefonów z tymi właśnie systemami w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Ciekawostką na tym polu jest Windows Phone, który choć stracił w procentowym udziale rynku, spadek z 2,6% na 2,2%, to jednak w ogólnym rozrachunku w tym roku sprzedano więcej telefonów opartych o ten system o całe 700 tysięcy sztuk. Prawdopodobnie jest to efekt pojawiania się coraz większej liczby urządzeń opartych o system Microsoftu.

Jedno wynika z tego raportu niezbicie, mianowicie że jeszcze długo Google i Apple może spać spokojnie nie obawiając się konkurencji. Jeżeli powyższa koniunktura utrzyma się w dalszym ciągu, być może już wkrótce będziemy świadkami całkowitej hegemoni tych dwóch systemów, co z punktu widzenia klienta nie jest dobrym rozwiązaniem.

Źródło: pocketnow.com