6

Wcześniej nigdy nie miałem w rękach urządzenia z nowym systemem operacyjnym od Microsoftu, dlatego też chętnie przystąpiłem do testów. Słyszałem wiele dobrego i wiele złego o nim. Okazało się, że większość tych opinii jest prawdziwa. Ale o tym w dalszej części testu.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Telefon przybył do mnie w małym, zgrabnym pudełeczku okrytym kiczowatym białym kartonem. Pod nim było już dożo lepiej. Ciekawie wykonane opakowanie w czarnym kolorze mieni się brokatem. To wszystko sprawia, że chcemy dobrać się do zawartości. Po otwarciu zobaczymy telefon, który nie należy do najmniejszych, słuchawki z pozoru dobrej jakości (gorzej po podłączeniu do telefonu), ładowarkę dwuczęściową oraz trochę papieru. Brak ciekawych dodatków, ale co tam? W końcu aparat nie należy do najdroższych.

Kilka słów o samej specyfikacji:

Ekran 3,8 cala o rozdzielczości 800×480

Waga urządzenia to aż 157g

Bateria 1500 mAh, niestety w praktyce okazuje się niewystarczająca

Pamięć 512MB + 16GB na aplikacje (brak złącza na karty)

Procesor Qualcomm QSD8650 1Ghz

Nic innego raczej nie interesuje zwykłego, szarego użytkownika. Na podsumowanie dodam, że wnętrzności dobrze ze sobą współpracują i wszystko działa sprawnie.

4,5/5

Wygląd oraz wykonanie

Telefon sprawia wrażenie naprawę solidnie wykonanego. Duża tafla szkła, która niestety rysuje się szybko. Z tyłu klapka w całości wykonana z metalu. Tutaj nie ma zastrzeżeń. Moim zdaniem telefon jest jednak zbyt toporny. Mógłby być dużo, dużo mniejszy gdyby projektanci zmniejszyli nieco olbrzymie przyciski oraz niewykorzystane przestrzenie nad oraz pod ekranem. Aparat jest także gruby. Na pewno znajdzie on wielu zwolenników, gdyż cechy te powodują, że urządzenie pewnie trzyma się w dłoni. Dla mnie natomiast jest to lekkie „przegięcie”. Niektórzy opisują wygląd smartphona jako biznesowy – niezupełnie się z tym zgodzę, ale to rzecz gustu.

Teraz cóż znajdziemy na obudowie: z przodu komplet czujników, głośnik (jeden do wszystkiego i zresztą średnio udany), wielkie przyciski z ciekawie wykonanym środkowym, wystającym, metalowym znaczkiem windowsa oraz rzecz jasna ekran. Z tyłu aparat 5MPx z lampom błyskową oraz metalowe plecki z napisem Windows Phpne. U góry malutki, niepraktyczny przycisk blokady oraz mini jack. Na dole jedynie mikrofon. Z prawej przycisk aparatu oraz złącze miniUSB przykryte zaślepką. Z lewej przyciski głośności. Niestety brak diody powiadomień.

4/5 <- miałem dać 3, jednak biorąc pod uwagę, że niektórzy wyglądem są zachwyceni – dałem wyższą notę.

Bateria

Pięta achillesowa urządzenia. Przy intensywnym użytkowaniu trzeba nieźle uważać, aby telefon wytrzymał do wieczora. Wystarczy dwie dłuższe rozmowy i procenty lecą na łeb na szyje. Będąc w potrzebie wykonałem dwie 45 minutowe rozmowy po czym schowałem telefon do kieszeni. Wyobraźcie sobie jakie było moje zdziwienie jak wyciągnąłem LG z ochotą napisania smsa i zobaczyłem, że raczej muszę wracać do domu. Dodam, że aparat przed rozmowami był naładowany w jakiś 80%. Nie byłem na to przygotowany. Przy mniej intensywnym używaniu mimo wszystko musimy być przygotowani na podpinanie do ładowarki co drugi dzień, chociaż ja, biorąc pod uwagę przykre doświadczenia, proponuje robić do codziennie.

2,5/5

Ekran

Rewelacyjne kąty widzenia, słabe odwzorowanie barw oraz rozdzielczość (ta widoczna, nie ta na papierze) sprawiają, że moje odczucia są mocno ambiwalentne. Nie jest to najładniejszy ekran, jednak za te pieniądze można przymknąć oko na niedociągnięcia. Osobiście wolałbym otrzymać nieco gorsze kąty widzenia a lepsze odwzorowanie kolorów.

3/5

Aparat

Nie jest najgorzej, jednak nie ma się czym zachwycać. Aparat robi w miarę poprawne zdjęcia w dzień, jednak w nocy jest dużo gorzej. Nawet z lampą zdjęcia wychodzą słabo. Zresztą możemy to zaobserwować na zdjęciach poniżej. Z bliska jeszcze jako tako to wygląda. Odchodząc z obiektywem nieco dalej jakość spada logarytmicznie. Z filmami podobnie. Chyba nie ma co się rozpisywać.

3/5

Oprogramowanie

Jaki jest Windows każdy widzi. Nie każdemu musi się podobać. Jedyne co trzeba mu przyznać, to super płynność działania. Nawet na LG 7, nie najdroższym modelu w końcu, wszystko działa perfekcyjnie. To wielki plus. Pomińmy tutaj względy estetyczne, gdyż to niektórym może się podobać innym nie. Mam natomiast kilka poważnych uwag: nie można ustawić osobno głośności dla dzwonka telefonu i dla innych multimediów. Co to znaczy w praktyce? Słuchając cicho muzyki nie usłyszymy przychodzącego połączenia. Kpina? Tylko czekałem jak ustawiony budzik nie zadzwoni, gdyż miałem wyciszony telefon. Na szczęście aż tak źle nie jest. Dodatkowo YT HD strasznie zarywa i nie da się tego oglądać. Na plus: super klawiatura z podkreślaniem błędów! Dla mnie to istna rewolucja. Omijam inne rzeczy, które są porównywalne ze wszystkimi telefonami na rynku.

3.5/5

Multimedia

No cóż – wszystkie wgrane przeze mnie filmy działały. Niestety przy 1080p można było zaobserwować rozjazd dźwięku z obrazem oraz drobne klatkowanie. Dodatkowo widoczne piksele (czy to nie dziwne przy takiej rozdzielczości?).

Jak już wspomniałem wyżej – YT HD zarywa do granic absurdu.

Muzyka – na standardowych słuchawkach jest źle! Na dobrej klasy zestawie słuchawkowych jest dużo, dużo lepiej jednak bez rewelacji.

Ocena może się niektórym wydawać zbyt surowa, jednak jakość dźwięku jest dla mnie szczególnie ważna. Dodatkowo to YT HD! Nie wyobrażam sobie oglądania filmów na niższej jakości (szczególnie gdy jestem podpięty pod WiFi). Jednak mając LG 7 musimy się na to przygotować.

3.5/5

Internet

Tutaj nie mam zastrzeżeń. Wszystko działa super szybko i płynnie. Chyba nie ma o czym pisać 😉

4.5/5

Łączność oraz jakość rozmów

Tu jest źle a nawet bardzo źle. Zasięg dużo gorszy od mojego starego SE neo V. Średnio o 1-2 kreseczki lub nawet o jedną klasę połączenia. Dodatkowo tragiczny, charczący głośnik i brak jakiegokolwiek odszumiania rozmów. Przesiadając się z soniaka poczułem mocny niedosyt i smutek.

2.5/5

Wydajność oraz gry

Wydajność doskonała. Brak jakichkolwiek zwiech, zacięć czy innych rzeczy. Programy uruchamiają się natychmiast. Animacje są płynne. Gdy działają. Niektóre może nie w pełni swoich możliwości, jednak nie zdarzyło mi się, aby jakaś aplikacja zarywała do tego stopnia, że nie dało się z niej korzystać.

Ocena zawiera w sobie aspekt ekonomiczny.

4/5

Podsumowanie

Uważam, że telefon jest udaną konstrukcją. W miarę wytrzymały, niestety o słabym image (jak dla mnie). Jest za to bardzo płynny, ze świetną klawiaturą ekranową oraz fajnym systemem poprawiania błędów. Posiada wszystko czego potrzeba bez konieczności dogrywania czegokolwiek, rootowania, kombinowania. Poleciłbym ten model mojej dziewczynie przykładowo, która chce mieć aparat do rozmów, smsmów i od czasu do czasu skorzystania z szybkiego Internetu. Lubi także być w stałym kontakcie z fb. To wszystko zapewnia ten model za niewielkie pieniądze. Niestety bateria pozostawia wiele do życzenia. No cóż – za 800 zł nie można mieć wszystkiego.

Ocena ogólna 3.5

Dodam, że taka ocena naprawdę nie jest zła biorąc pod uwagę, że jestem srogim recenzentem. Uważam, że jeśli komuś odpowiada wygląd aparatu oraz system  oraz dodatkowo nie ma zbyt wielu funduszy może uznać, że telefon otrzymał ocenę 4/5 😉

iPhone 5 już w czerwcu?

Wcześniejszy wpis

Cyanogenmod 9 odpalony na Samsung Wave!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy