13

Okazało się, że wczorajsza informacja mówiąca o rzekomym wypuszczeniu dnia dzisiejszego, oficjalnej aktualizacji do ICS 4.0 dla Samsunga Galaxy SII okazała się prawdziwa. Mało tego, okazuje się że aktualizacja nie dotyczy tylko klientów Samsunga w Korei Południowej, ale również kilku krajów Europy. I tak do grona wybrańców zaliczamy tu takie kraje jak Polska, Węgry oraz Szwecja. Nas szczególnie cieszy obecność Polski na tej liście, miło choć raz nie być ostatnim.

Jak można wgrać wyżej wspomnianą aktualizację? Sposoby na to są w sumie trzy, pierwszy i zarazem najbardziej bezpieczny to Kies, czyli dedykowana aplikacja Samsunga służąca nam do zarządzania naszym telefonem z pozycji PC, w tym również do aktualizowania naszego urządzenia. Myślę, że większość użytkowników telefonów od Samsunga spotkało się z tym programem, więc uaktualnienie naszego telefonu, raczej nie będzie nikomu nastręczać trudności. Nawet jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z Kiesem, to nie należy się niczego bać, gdyż cały proces aktualizacji przebiega niemalże automatycznie, ograniczając naszą rolę tylko do kliknięcia na przycisk wyrażający zgodę na przeprowadzenie aktualizacji. Szczerze mówiąc osobiście polecam tą właśnie metodę wszystkim zainteresowanym. Po pierwsze jest ona najbezpieczniejsza, a po drugie przeglądając fora internetowe mam wrażenie, że użytkownicy którzy się zdecydowali własnie na nią, mają mniej problemów z przejściem z “piernika” na “lodową kanapkę”.

Innym sposobem jest aktualizacja bezpośrednio z pozycji telefonu, za pomocą służącej do tego funkcji. Ową funkcję znajdziemy w Ustawienia/O telefonie/Aktualizacja oprogramowania/Uaktualnij. Jedynym warunkiem jaki musimy spełnić to założenie konta na stronie Samsunga, ale to jest banalnie proste i można to zrobić również z pozycji telefonu. Mi osobiście jednak ten sposób nigdy nie działał, choć wiem że nie jest to reguła. Proponuje jednak stosować ten sposób będąc w zasięgu sieci Wi-Fi, ze względu na dość dużą ilość danych.

Osoby, które w żaden z powyższych sposobów nie mogą zaktualizować swojego telefonu, a są wystarczająco zdeterminowane, mogą skorzystać z programu o nazwie Odin. Przeważnie do tej grupy będą się zaliczały osoby mające tzw. brandowany soft, czyli system z dodatkami od operatora sieci, bądź osoby które wgrywały jakieś inne ROMy na ten telefon. Nie będę opisywał metody na wgranie aktualizacji tym sposobem, ponieważ jest to trochę trudniejsze niż za pomocą programu Kies, a nie chcę mieć waszych telefonów na sumieniu 🙂 Zresztą w polskim internecie można znaleźć wiele poradników, jak wgrać tą aktualizację za sprawą tego programu, więc chcacy skorzystać z tego sposobu nie będą mieli raczej trudności z ich znalezieniem.

Pytanie teraz jakie musimy sobie zadać, to czy warto przechodzić na nową wersję Androida? I tu tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli od nowej wersji systemu spodziewacie się jakichś diametralnych zmian w wyglądzie całego interfejsu, jakichś dodatkowych “bajerów” lub spodziewacie się czegoś pokroju Androida na Galaxy Nexus, to niestety ale przeżyjecie rozczarowanie. Samsung zaimplementował do tego romu swoją firmową nakładkę systemową TouchWiz 4.0, co sprawiło że cały system jest pod względem wizualnym niemalże tym samym co dobrze znany nam już Gingerbread. Zmian wizualnych jest tu naprawdę kilka i są one mocno kosmetyczne. Co więcej nie ma możliwości wyłączenia TouchWiza i korzystania z “czystego” Androida, a chodziły pogłoski, że Google ma wymuszać na producentach taką możliwość. Na dzień dzisiejszy jednak to tylko wierutne bzdury.

Jak wiemy jednak wygląd to nie wszystko. Tak naprawdę ICS 4.0 niesie szereg zmian jeżeli chodzi o sam system. Wraz z pojawieniem się ICS zostało wprowadzonych wiele ustawień, których wcześniej próżno było szukać na naszym telefonie. Czy są to ustawienia potrzebne? Na to każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Pamiętajmy jednak, że ICS to tak naprawdę pierwszy Android obsługujący w pełni wielordzeniowość, więc warto choćby dla samej wydajności wgrać nowy system. No właśnie, ale skoro przy wydajności jesteśmy, to czy faktycznie widać tu duży skok wydajnościowy? Odpowiedź brzmi, na tą chwilę nie, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że ROM został wydany dosłownie kilkanaście godzin temu, a więc trochę za wcześnie aby wysnuwać jakieś wnioski na temat jego działania, czy wydajności. Jedno jest pewne małą poprawę pkt. w popularnych benchmarkach widać, ale wcale nie musi to być zasługa ICS. Ja jednak jestem zdania, że nie można stać w miejscu i soft należy aktualizować, bo nawet jeżeli zmiany nie są na pierwszy rzut oka widoczne, to zapewne i tak zostały wprowadzone.

Na koniec jednak chciałbym przestrzec przed zbyt pochopnym wgrywaniu nowego softu. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy są zadowoleni z jego działania. Zdarzają się osoby, mające większe bądź mniejsze problemy ze swoim telefonem po aktualizacji, nawet tej robionej przez Kiesa, choć tych jest zdecydowanie mniej. Problemy są różne i trudno określić, które z nich są odosobnionymi przypadkami, a które są błędami w samym systemie. Więc przed podjęciem ewentualnej decyzji o aktualizowaniu, bądź też nie, polecam zapoznanie się z nimi na różnego typu forach.

Poniżej zamieszczam filmik nagrany przez polskiego użytkownika świeżo po zaktualizowaniu swojego telefonu. Będziecie mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda system po aktualizacji, oraz jak się zachowuje. Zdaję sobie sprawę, że to nie wiele, ale jak to mówią lepszy rydz niż niż:) Jeżeli mimo wszystko zdecydujecie lub zdecydowaliście się na aktualizacje, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami odnośnie ICS 4.0 w komentarzach.

AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….AKTUALIZACJA….

PAMIĘTAJCIE, ŻE MIMO IŻ WSZELKIE OPISANE TU SPOSOBY SĄ SPRAWDZONE W 101% I MIMO IŻ SĄ ONE BEZPIECZNE TO JEDNAK ZAWSZE COŚ MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK. W ZWIĄZKU Z TYM NIE PONOSIMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIE PROBLEMY POWSTAŁE Z TEJ PRZYCZYNY.

Ponieważ pojawiają się pytania odnośnie aktualizacji, a właściwie problemów z jej przeprowadzeniem, postanowiłem napisać ten skromny poradnik, który mam nadzieję przeprowadzi Was przez cały proces i odpowie na wszelkie wasze pytania.

Po pierwsze, jeżeli chcecie przeprowadzić aktualizację przez Kiesa, czyli moim zdaniem łatwiejszym sposobem to musicie się upewnić, że Wasz telefon działa na oryginalnym i nie brandowanym sofcie dla Polski. Jak to sprawdzić? To bardzo proste, przede wszystkim musicie dowiedzieć się jaką wersję softu aktualnie posiadacie. Sprawdzicie to w Ustawianiach=>O telefonie. Tam znajdziecie numer wersji Androida i tu od razu przestrzegam, jeżeli macie Androida w wersji np. 2.3.6 to niestety, ale Kies nie przeprowadzi Wam aktualizacji, gdyż ostatnia oficjalna wersja softu dla Polski to 2.3.5, a dokładnie XXKI4. Co w takim wypadku napiszę później.

Jeżeli jednak, macie Androida w wersji 2.3.5, lub niższego a mimo wszystko Kies Wam nie chce przeprowadzić aktualizacji, to prawdopodobnie albo macie soft przeznaczony dla innych krajów, albo tzw. brandowany przez operatora sieci. Wszystkie softy wydane przez Samsunga dla Polski odznaczają się kodem XEO. Kod ten możecie sprawdzić wpisując w dialer następujący kod: *#1234#. Po jego wpisaniu wyświetli Wam się wersja PDA, Modemu oraz CSC. Nas interesuje właśnie to CSC, jeżeli jest inne niż XEO, to źle 😉

Kod CSC można zmienić na XEO za pomocą odpowiedniej komendy, ale tu uwaga zmiana tego kodu kasuje wszystkie dane z Waszego telefonu, więc warto wszystko przenieść na PC. Jeżeli jesteście zdecydowanie na zmianę tego kodu to będzie Wam jeszcze potrzebny numer IMEI telefonu. Możecie go spisać z naklejki pod baterią, pudełka od telefonu, bądź wpisując komendę w dialerze *#06#. Komendę tą możecie wpisać bez obaw, nic się złego nie stanie. Jeżeli znacie już numer IMEI telefonu i przenieśliście wszystkie ważne dla Was dane z telefonu na np. PC takie jak np. zdjęcia, czy muzykę to pora zmienić kod CSC. W tym celu wprowadzacie kod *#272*IMEI#, gdzie IMEI to Wasz wcześniej spisany numer. Wyświetli Wam się menu, w którym zaznaczacie kod XEO i klikacie Instal. Tylko raz jeszcze ostrzegam, że po instalacji tego kodu wyczyści Wam wszystkie dane z telefonu. Po kliknięciu, po chwili możecie cieszyć się kodem odpowiednim dla naszego kraju, czyli XEO. Teraz pod warunkiem, że macie Androida w wersji 2.3.5 lub starszej, po podłączeniu telefonu do PC, Kies powinien powiadomić Was komunikatem o dostępnej aktualizacji do ICS.

Jeżeli jednak z takich czy innych powodów w dalszym ciągu Kies nie informuje Was o dostępnej aktualizacji, bądź należycie do grupy mającej Androida w wersji 2.3.6, czeka Was zabawa z Odinem. Odin nie jest trudnym programem, nie trzeba mieć zdolności hakerskich żeby się nim posługiwać, ale na pewno wgranie przez niego ROMu wymaga więcej pracy z Waszej strony. Ale wracając do tematu, jeżeli jesteście zdecydowani na wgranie Androida ICS przez Odina, to macie dwie drogi działania. Pierwsza to wgranie którejś z oficjalnych wersji Androida, a następnie próba wgrania ICS przez Kiesa. A druga to od razu wgranie przez Odina Androida w wersji ICS. Pierwszej opcji nie będę opisywał, gdyż skoro już i tak jesteście skazani na Odina, to po co wgrywać soft dwa razy, jak można raz.

Co Wam będzie potrzebne? Przede wszystkim program Odin, który możecie pobrać TUTAJ, oraz oficjalny ICS dla Polski, co możecie zrobić w TYM MIEJSCU. Jest to oficjalna strona Samsunga więc pobieranie z niej jest w 100% bezpieczne, dodatkowo jest to ta sama wersja ICS co ta wgrywana przez Kiesa. Oczywiście ściągacie wersję dla Polski 🙂 I to wszystko co Wam potrzebne.

Niektórzy zalecają przed wgraniem ROMu zropić tzw. wipe, czyli czyszczenie pamięci systemowej z różnego typu śmieci. Można to zrobić, ale nie jest to konieczne. Dla świętego spokoju jednak polecam wykonać ten krok. Wyłączamy telefon, następnie przez pewien czas wciskamy jednocześnie Volume UP (głośności do góry), Home  (klawisz pod ekranem)  oraz Power, następnie za pomocą klawiszy głośności z wyświetlonego MENU wybieramy opcję :  WIPE DATA/FACTORY RESET i potwierdzamy klawiszem Home. Po zakończeniu procedury w ten sam sposób wybieramy Reebot i telefon powinien wyczyszczony z wszelkich naszych “śmieci” odpalić się ponownie.

Po ściągnięciu Odina, wypakowujecie go w dogodne dla Was miejsce, ja proponuje pulpit. Następnie to samo robicie z archiwum zawierającym Androida ICS. Gdy to zrobicie do folderu z Odinem wklejacie wypakowanego Androida ICS. Następnie musimy przełączyć nasz telefon w tryb DOWNLOAD MODE, robimy to wyłączając nasz telefon, a następnie przez pewien czas przytrzymując wciśnięte jednocześnie klawisze: Volume Down (głośność w dół), Home (klawisz pod ekranem) oraz przycisk POWER. Po jakimś czasie powinno pojawić się u nas okno z ostrzeżeniem WARNING!, oraz tekstem poniżej. Gdy takie okno się pojawi wciskamy przycisk Volume Up (głośności do góry) i naszym oczom powinien ukazać się zielony robocik z podpisem na dole Downloading, jest to znak, że jesteśmy w trybie Download. Następnym krokiem jest podłączenie telefonu do komputera oraz uruchomienie programu Odin. Po jego uruchomieniu jedyne co zmieniamy w tym programie to zaznaczamy opcję PDA klikając na ten przycisk i wybieramy z okna kontekstowego plik z naszym Androidem ICS. Gdy to zrobimy klikamy przycisk START i czekamy na zakończenie wgrywania softu. UWAGA PRZED KLIKNIĘCIEM PRZYCISKU “START” UPEWNIJ SIĘ ŻE MASZ ODZNACZONE TAKIE OPCJE JAK “RE-PARTITION”, “PHONE EFS CLEAR” ORAZ “PHONE BOOTLOADER UPDATE”.

Tak powinien wyglądać prawidłowo skonfigurowany program tuż przed kliknięciem przycisku START. 

Zazwyczaj cały proces trwa około minuty, ale może potrwać troszkę dłużej więc nie panikujcie niepotrzebnie. Po zakończeniu wgrywania telefon sam sie zrestartuje i uruchomi prosząc Was o podanie pinu, o ile taki macie. Możecie po tym spokojnie odłączyć telefon od komputera i cieszyć się Androidem ICS.

Źródło: Własne

 

Nokia Maps w końcu na inne systemy!

Wcześniejszy wpis

Drogi iPad 3?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android