Wyniki Nokii za IV kwartał 2011r. – na minusie

Największy światowy producent telefonów komórkowych, fińska Nokia, przedstawiła swoje wyniki finansowe za IV kwartał ur., oraz za cały 2011 rok. Niestety nie są one dla tego producenta powodem do zadowolenia. W ostatnim kwartale minionego roku firma zanotowała stratę w wysokości 1,08 miliarda euro. Dla porównania rok wcześniej, w tym samym kwartale, odnotowano zysk w wysokości 745 milionów euro.

W IV kwartale 2011r. Nokia sprzedała 113,5 miliona telefonów komórkowych – o 8 proc. mniej niż rok wcześniej (123,7 mln). Jeszcze bardziej spadła liczba sprzedanych przez firmę smartfonów – o 31 proc., z 28,6 do 19,6 miliona sztuk. Średnia cena oferowanych przez firmę urządzeń mobilnych wyniosła w IV kwartale 53 euro, wobec 69 euro rok wcześniej (spadek o 23 proc.) i 51 euro w III kwartale (wzrost o 4 proc.).

W całym 2011 roku strata netto Nokii wyniosła 1,2 miliarda euro, w porównaniu do 1,8 miliarda euro zysku w roku 2010, a przychód zmniejszył się o 9 proc., z 42,45 do 38,66 miliarda euro.

Źródło: wirtualnemedia.pl