Google “uśmierca” przycisk MENU

Dzień dzisiejszy zapewne na długo pozostanie w pamięci osób, dla których przycisk Menu to ważna i istotna część urządzeń mobilnych. Dzisiaj bowiem Google oficjalnie i definitywnie postanowiło “uśmiercić” ten przycisk twierdząc, że nowe wersje Androida po prostu go nie potrzebują. Taka decyzja jest następstwem pewnych przygotowań, które trwają, a właściwie trwały ponad rok. Jako początek tej “rewolucji” typuje pojawienie się Androida w wersji Honeycomb na tabletach. To właśnie ta wersja systemu była swoistym sprawdzianem przed ewentualnymi działaniami na szerszą skalę.

Wraz z pojawieniem się Ice Cream Sandwich oraz Samsunga Galaxy Nexus było jasne, że przyszłość doskonale znanego przycisku Menu jest już przesądzona. Od tej pory jego rolę przejmuje element interfejsu użytkownika o nazwie Action Bar. Według przedstawicieli Google nowy element ma być “najważniejszym elementem strukturalnym w Androidzie”, a jego zastąpienie przez niego tradycyjnego przycisku Menu ma zapewnić spójny wygląd we wszystkich aplikacjach przy jednoczesnym zwiększeniu wygody użytkownika.

Oczywiście nie oznacza to, że od dzisiaj przycisk ten staje się historią, bowiem na pewno znajdą się jeszcze producenci, którzy będą korzystać z tego rozwiązania. Niemniej jednak Google stara się nakłonić wszystkich producentów do przejścia na nowy element interfejsu oferując szczegółową pomoc i tłumacząc jak to zrobić. Według wstępnych planów w ciągu nadchodzących trzech miesięcy wszystkie zatwierdzone przez Google Androidy mają być już z nowym Action Barem.

 

Źródło: Android and Me

More Stories
Google i jego nowy patent