0

 

Co do tego, że następca niezwykle popularnego Samsunga Galaxy SII będzie posiadał procesor czterordzeniowy, nie ma żadnych wątpliwości. Z nowym bowiem rokiem wkraczamy w erę smartfonów oraz tabletów opartych na 4 rdzeniowych układach i gdyby Samsung w tym wypadku nie poszedł za trendem oznaczałoby to jego niechybny koniec. Pytanie tylko jaki procesor znajdziemy w nadchodzącym modelu i co będzie miał on nam do zaoferowania.

Obecnie w Galaxy SII znajduje się procesor Exynos 4210. Jest to procesor wyprodukowany przez Samsunga, oparty na dwóch rdzeniach, o taktowaniu 1,2 GHz. Jest to na tyle udany układ, że wiele wskazuje na to, że następca SGSII będzie posiadał nowszą wersję tego procesora. Na początku dużo mówiło się o fakcie, iż Exynosa 4210 zastąpi jego młodszy odpowiednik Exynos 4212. Szanse jednak na to są dość małe, ponieważ choć Exynos 4212 jest wydajniejszą o 30% wersją poczciwej 4210, bowiem mamy tutaj do czynienia z procesorem wyprodukowanym w technologi 32nm, o taktowaniu 1,5 GHz, to niestety ma on jedną zasadniczą wadę, posiada tylko dwa rdzenie.

Bardziej odpowiednim kandydatem do zajęcia miejsca w Galaxy SIII wydaje się niedawno opracowany procesor Exynos 4412. Jest to już czterordzeniowy procesor, również wyprodukowany w technologii 32nm o maksymalnym taktowaniu 1,5 GHz. O tym, że to właśnie 4412 będzie sercem SGSIII świadczy również fakt, iż Samsung podobno już prowadzi jego zaawansowane testy.

Jak jednak wiadomo wydajne CPU to jeszcze nie wszytko, nie mniejsze bowiem znaczenie odgrywa tutaj również układ graficzny. W Galaxy SII mieliśmy do czynienia z ARM Mali-400, które mimo iż w benchmarkach pokazywało swoją moc, to jednak przez wielu było krytykowane, szczególnie w początkowym okresie po premierze SGSII. Prawdopodobnie jednak Samsung po raz kolejny sięgnie po te GPU, z tym że w nowszej wersji. Mówi się, że będzie to ARM- Mali T604, które ma zapewnić 5 krotny wzrost wydajności względem wcześniejszych wersji Mali, oraz ma być skalowany do 4 rdzeni. Gdyby te informacje się potwierdziły mogłoby się okazać, że to znów smartfon Samsunga zostanie liderem wszelakich benchmarków. W tej chwili tytuł lidera należy do iPhona 4S i jego procesora A5 z układem graficznym PowerVR SGX543MP2.

Wszystko zapewne będzie wiadomo już pod koniec lutego, bowiem to własnie wtedy odbywają się targi urządzeń mobilnych w Barcelonie, Mobile World Congress, na których to prawdopodobnie zostanie zaprezentowany Galaxy SIII.

 

Źródło: Android and Me

Samsung Galaxy SII i LG Optimus 3D z ICS 4.0

Wcześniejszy wpis

Darmowe gry w warszawskim metrze od Play’a

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android