Nokia 500

2

Witam Was w serdecznie w jednej z pierwszych recenzji w Polsce najnowszego smartfonu ze stajni  fińskiego producenta. Nokia 500 bo tak nazywa się najnowsze dziecko Nokii jest telefonem skierowanym dla młodzieży oraz dla osób mniej wymagających. Czy komórką tą warto się zainteresować? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Zawartością pudełka Nokii pod kilkoma względami nas pozytywnie zaskakuje, bo prócz standardowych elementów takich jak ładowarka, kabel micro usb i słuchawki stereo minijack, ciekawym elementem są dodatkowe obudowy w dwóch wersjach kolorystycznych – pomarańczowej oraz błękitnej. Standardowo „pięćsetka” wyposażona jest w czarną obudowę, a fiński producent zapewnił, że już w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się także inne wersje kolorystyczne. Wszystkie elementy zestawu wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Słuchawki są przede wszystkim wygodne, a pod względem jakości muzyki płynącej z nich nie można mieć zastrzeżeń. Fiński producent zrezygnował z dodania do zestawu karty pamięci, gdyż w samym telefonie mamy 2 GB pamięci wewnętrznej, lecz niestety w praktyce jej ilość nie wystarcza i jesteśmy zmuszeni zakupić osobną kartę pamięci. Od strony technicznej telefon nie oferuje żadnych fajerwerków. Można go zakwalifikować do półki middle-end. Sercem Nokii 500 jest procesor jednordzeniowy o taktowaniu 1 Ghz, 3,2 calowy wyświetlacz, 256 MB RAM. Wśród portfolia Nokii jest to jeden z najmocniejszych smartfonów, lecz w porównaniu do urządzeń innych producentów wypada niezwykle blado.

Wykonanie

Obudowa

Telefon w całości wykonany jest z plastiku, szkoda gdyż smartfon ten byłby dużo bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, choć jakość plastików stoi na wysokim poziomie. Trzymając Nokię 500 w ręce to od pierwszych sekund można zauważyć że jest niezwykle lekki, ale mimo to leży bardzo dobrze w dłoni. Telefon z przodu oferuje nam ekran o przekątnej 3,2 cala nad nim znajduje się głośnik do rozmów, a tuż pod nim usytułowanne są trzy klawisze fizyczne. Od prawej – służący do odbierania rozmów, środkowy menu, a ostatni służy do odrzucania połączeń jak i przycisk power. Na górnej krawędzi mamy trzy elementy – od prawej strony wyjście mini jack 3,5 mm, w środku znajduje się wyjście micro usb, a ostatni element służy do podłączania ładowarki sieciowej. Na prawej krawędzi znajduje się przycisk do regulacji głośności tuż pod nim znajduje się klawisz odpowiadający za blokadę ekranu. Na dolnej znajduje się jedynie mikrofon. Lewa krawędź jest zupełnie wolna od przycisków. Natomiast tylna klapka jest wykonana ze specyficznego gumowego plastiku, dzięki któremu telefon jest miły w dotyku i bardzo dobrze leży w dłoni, na niej znajduje się obiektyw aparatu, głośnik, z którego muzyka płynąca jest przeciętnej jakości. Telefon mimo wykonania z plastiku jest bardzo dobrze wykonany, choć mam wrażenie że po dłuższym obcowaniu ze smartfonem mogą wystąpić problemy np. ze skrzypieniem tylnej części obudowy.

[slideshow id=39]

Ekran

Nokia 500 została wyposażona w ekran o przekątnej 3,2 cala wykonany w technologii TFT, pracujący w rozdzielczości 320×640 pikseli, co jak na takiej wielkości ekran jest przyzwoitym wynikiem. Warto zaznaczyć, że wyświetlacz został zachowany w proporcjach 16:9. Ekran przede wszystkim nie ma problemu z poprawnym odwzorowaniem kolorów. Są one naturalne, a sam obraz jest niezwykle ostry i wyraźny. Elementy wyświetlane na ekranie są czytelne nawet przy większym nasłonecznieniu, choć obraz sam nie jest idealnie ostry. Wyświetlacz bezproblemowo obsługuje wielodotykowość. Ekran dodatkowo jest chroniony hartowanym szkłem, przez co nie ma najmniejszych niedogodności związanymi chociażby z rysami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Bateria

Bateria dodana do tego smartfonu nie grzeszy ogromną pojemnością. Nokia zdecydowała się zamontować baterie o pojemności 1100 mAh wykonaną w technologii Li-Ion, co daje w sumie jakieś 5 godzin intensywnego korzystania. Jeśli natomiast sporadycznie używamy smartfonu, wytrzymuje około 3- 4 dni, co jest wynikiem przeciętnym. Gdybyśmy mieli baterię przynajmniej o pojemności 1500 mAh, wówczas telefon wytrzymywałby niespełna tydzień co wielu mogłoby by przekonać do zakupu tego modelu, a na pewno podniosłoby jakość korzystania ze smartfonu.

Aparat

W „pięćsetce” mam tylko jeden aparat pracujący w rozdzielczości 5 Mpx, który sprawuje się bardzo dobrze, a przede wszystkim robi on znakomitej jakości zdjęcia –  o naturalnym kolorystyce. Niestety nie jesteśmy w stanie robić zdjęć w ciemnych pomieszczeniach, gdyż Nokia 500 nie została zaopatrzona w żadną diodę doświetlającą, która przy takim smartfonie zdecydowanie się by przydałaby. Filmy nagrywa w dobrej jakości, ale w najwyższej rozdzielczości nie są one płynne, co powinno być absolutną podstawą, ale przy gorszej „rozdziałce” filmy są już dobre, choć wyświetlić je już na tablecie czy innym większym ekranie nie jest komfortowe, ze względu na „pikselozę”.

[slideshow id=40]

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=xx89VK0k5GU&feature=mfu_in_order&list=UL600 500]

Oprogramowanie

Interfejs

Nokia 500 działa na najnowszej wersji Symbiana – Anna. Cóż i tutaj jest zdecydowanie lepiej niż w E7 Communicator czy chociażby na pierwszej prezentacji urządzenia, lecz nadal nie jest perfekcyjnie. Interfejs nie działa w 100% płynnie i już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie mało intuicyjnego oraz dosyć topornego. W praktyce pierwsze odczucia pokrywają się z rzeczywistością. Symbian na dzień dzisiejszy jest dosyć toporny i mało innowacyjny, a nadal Nokia nie zaprezentowała nowego urządzenia, które moglibyśmy postawić na najwyższej półce high-end i jak na razie nic takiego się nie zapowiada. Fiński producent musi jak najprędzej całkowicie odświeżyć swój system, gdyż widać ogromną przewagę zarówno Androida jak i iOS.

[slideshow id=41]

Internet

Pod tym względem również widać zdecydowaną poprawę, lecz nadal symbianowa przeglądarka nie dorównuje temu co widzimy u pozostałych producentów innych smartfonów, chociażby w przypadku WebKit na Androida czy Safari na iOS. Strony WWW wczytują się z przeciętną szybkością, a skalowanie samych stron jest dosyć powolne i ewidentnie musimy czekać na reakcję urządzenia. Interfejs przeglądarki podobnie jak sam Symbian jest toporny i wolny, miejmy nadzieję, że  w najbliższym czasie w nowszej wersji Belle, będzie bardziej zaawansowany i wniesie pewien powiew świeżości. Aktualnie najczęściej użytkownicy smartfonów surfują w Internecie, dlatego tak ważna jest szybka i bezawaryjna przeglądarka, na której będzie mógł pracować każdy.

Multimedia

Telefon ten nie jest tak multimedialny jak chociażby N8 czy E7. W Nokii 500 nie uświadczymy łącza HDMI czy możliwości podłączenia pod USB On The Go, brakuje też kilku pomniejszych funkcji, które wyróżniały pozostałe urządzenia spośród rzeszy innych.  Telefon bez problemów obsługuje wszystkie najważniejsze formaty zarówno muzyczne jak i filmowe, choć widać że telefon mocno potrafi zwolnić przy większej ilości plików w postaci bogatszej biblioteki muzyki, a zbyt bogata na wewnętrznej pamięci nie może być, gdyż Nokia udostępniła nam jedynie 2 GB, nie dodając do zestawu żadnej karty pamięci.

Wydajność oraz gry

Telefon obsługuje wszystkie gry dostępne na Symbiana bez najmniejszych problemów, choć na dłuższą metę granie na tym smartfonie nie jest wygodne ze względu na niewielki 3,2 calowy wyświetlacz. Reszta elementów to znaczy interfejs czy inne aplikacje – tutaj można mieć już zdecydowanie więcej zastrzeżeń. Przede wszystkim interfejs działa przeciętnie, nieraz zdarza się „zamulenie” czy niewłaściwe działanie. W tej sferze  zdecydowanie Nokia musi popracować  by sam system dużo sprawniej działał.

Jakość rozmów oraz łączność

Pod względem jakości  rozmów czy samych modułów łączności nie możemy mieć najmniejszych uwag. Połączenia telefoniczne są wykonywane w bardzo dobrej jakości, odgłosy otoczenia są dobrze tłumione. Dialer nie jest może tak innowacyjny czy ładnie wizualny, lecz spełnia swoje funkcje. Nokia 500 wyposażona jest we wszystkie najważniejsze moduły łączności bezprzewodowej.  Choć dostęp do ich funkcji jest utrudniony, a to za sprawą przedzierania się przez kilka menusów, by na przykład włączyć  Wi-Fi czy Bluetooth.

Podsumowanie

Reasumując, Nokia 500 to telefon głównie przeznaczony dla ludzi którzy nie poszukują smartfonu mocnego z dużą ilością bajerów czy wodotrysków. Jest w nim kilka braków, które szczególnie zniechęcają jak chociażby brak lampy doświetlającej LED oraz o kulejący system Symbian, który jest zdecydowanie przestarzały i coraz mniej funkcjonalny.  Telefon ten pojawi się w najbliższym czasie u wszystkich czterech polskich operatorów i tam zapewne będzie dostępny w najbardziej korzystnych cenach, na wolnym rynku Nokia 500 jest dostępna za około 850 zł.