0

Zapewne z Was słyszało o firmie Apple i jej urządzeniach które natychmiast stawały się kultowe. Ostatnio opisywałem Androida i porady jakimi należy się kierować podczas wyboru urządzenia z tym systemem. Dziś idąc za ciosem postanowiłem podobny tekst napisać dla iUserów. Zarówno obecnych jak i przyszłych. Skupimy się więc tu  na najpopularniejszych w naszym kraju iUrządzeniach. Dowiemy o wadach i zaletach tej platformy oraz wskazówki co zrobić by wad było mniej. Odkryjemy jailbreak i dowiemy się jak może nam pomóc w codziennym życiu. Do tego wiele przydatnych wskazówek dzięki którym odkryjemy na nowo swoje urządzenia. Zapraszam do lektury.

iOS? A cóż to takiego?

Zacznijmy najpierw od tego czym jest system stosowany w sprzętach sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka czyli iOS dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod Touch oraz iPad choć nie zawsze się tak nazywał. Na samym początku sam system nie miał nazwy, potem Apple ochrzciło go jako iPhone OS, obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin. Obsługa odbywa się za pomocą ekranu dotykowego co w połączeniu z intuicyjnym interfejsem dało telefon dla każdego. Kolejną innowacją było  wprowadzenie sklepu z aplikacjami- sprawdzonymi i przetestowanymi- użytkownik mógł przebierać w tysiącach produkcji od gier po aplikacje biznesowe. Sam system jest bardzo zamknięty co ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownika i stabilność. W chwili obecnej aktualna wersja oprogramowania to 4.3.5 ale wielkimi krokami zbliża się 5.0 który wnosi wiele nowości i pozwoli kolejny raz zdeklasować konkurencję . A wszystko zaczęło się gdy Apple ogłosiło że ich iPhone odkrywa na nowo telefon komórkowy. I nie było to przesadne stwierdzenie, a z perspektywy czasu okazało się prorocze.

Kupujemy iUrządzenie!

W przeciwieństwie do Androida produkcją i dystrybucją zajmuje się jedna firma Apple więc to do niej ograniczyć musimy swój wybór. Nie jest to jednak wada lecz zaleta  moim zdaniem gdyż dostajemy doskonały telefon i wsparcie ze strony dewelopera, który nie musi swoich aplikacji i gier tworzyć tak by działały na różnych procesorach, układach graficznych czy rozdzielczościach lecz na dosłownie kilku urządzeniach i to opartych o podobne komponenty. Jeśli planujemy kupić iPhona to nasz wybór w chwili obecnej ogranicza się do iPhona 4 (choć wielkimi krokami zbliża się premiera jego następcy więc warto poczekać) lub jeśli dysponujemy mniejszym budżetem to iPhona 3GS, który nadal daje radę jeśli nie zależy nam na najbardziej wymagających grach. Podobnie sprawa się ma się z iPodami- jest kilka generacji i najbardziej opłacalne w tej chwili to 4 generacja lub przy mniejszych funduszach 3. Z iPadami sprawa wygląda inaczej gdyż oba urządzenia zostały stworzone do multimediów i internetu więc na tym polu się doskonale sprawdzają i 2 generacja poza lepszymi podzespołami oraz kamerką nie wprowadza żadnych innowacji więc jeśli gry nas nie interesują lub gramy sporadycznie to nie warto przepłacać. Należy jednak pamiętać iż Apple nie udostępnia w swoich urządzeniach slotu na karty pamięci (polityka firmy) więc nie będzie możliwości w przyszłości powiększyć pamięci. Sam używam iPhona 4 32Gb i ta pojemność jest dla mnie za mała więc warto myśleć przyszłościowo bo wgramy kilka gier (a niektóre zajmują około 1GB!!!) nagramy parę filmów, trochę muzyki i pamięci niema…

Pierwsze włączenie!

Cóż, w odróżnieniu od innych smartfonów iUrządzenia by funkcjonować trzeba „aktywować” za pomocą komputera PC z iTunesem lub Mac. Sam proces zajmuje chwilę ale jest to mała niedogodność.  Apple niedawno się zreflektowało i w nadchodzącej 5 wersji systemu ta uciążliwa czynność znika. Choć nie zmienia to faktu że jeśli chcemy na nasze urządzenie wgrać film, muzykę czy fotografie potrzebny nam będzie komputer z iTunesem. I to się przez dłuższy czas zapewne nie zmieni.

Jak instalować gry, aplikacje oraz jak je potem usuwać?

Cóż, wszelkie programy i gry, które możemy zainstalować w naszym smartfonie znajdują się w App Store czyli applowskim sklepie. Mamy do wyboru tysiące posegregowanych programów, zarówno płatnych jak i darmowych. Kupować je możemy zarówno z poziomu komputera jak i komputera z pomocą iTunes. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest również market Cydia ale o tym niżej przy jailbreaku. Usuwanie aplikacji jest równie proste. Możemy zrobić to na dwa sposoby- poprzez iTunes lub z poziomu urządzenia przytrzymując chwilkę palec na danej aplikacji aż ikonki zaczną się trząść zaś w górnym rogu mamy mały krzyżyk- klikając go powodujemy usunięcie programy z naszego urządzenia.

Jailbreak- czyli z czym to się je?

Jailbreak to metoda za pomocą której można złamać oprogramowanie iPhone i wgrywać nieautoryzowane aplikacje (np. za pomocą popularnej w środowisku Cydii) oraz uzyskać pełen dostęp do plików. Apple nie popiera tej operacji i choć sąd uznał iż jest ona legalna to firma stara się blokować dostęp do niego. Są dwa rodzaje jailbreak- na uwięzi czyli po każdym restarcie telefonu trzeba podpiąć telefon do komputera i powtórzyć operację łamania oraz trwały czyli nawet po restarcie jest w urządzeniu. Sama operacja jest bezpieczna dl telefonu, jednak warto zrobić backup danych. Pamiętajmy też że wgrywanie plików .IPA płatnych aplikacji jest kradzieżą własności intelektualnej! Co zwykłemu zjadaczowi chleba daje sam jailbreak? Możliwość grywania ciekawych aplikacji których nie uświadczymy w App Store. Przykłady mamy choćby od kilku odcinków w naszym cotygodniowym cyklu aplikacji i gier na iOS. Daje również dostęp do modyfikacji i personalizacji, czyli możemy zmienić motyw, ikonki, ekran blokowania, animacje przejścia i wieeeeeele więcej. Naprawdę warto spróbować, jailbreak nic nas nie kosztuje, zaś jeśli obawiamy się utraty gwarancji zawsze w iTunes możemy odtworzyć oprogramowanie i nie ma nawet śladu po operacji.

Do czego może mi służyć mój wypasiony iSprzęt?

A więc gwóźdź programu- zastosowanie naszego wspaniałego i nie bez kozery kultowego sprzętu. Co możemy robić? Oj możliwości jest wiele. Możemy oglądać filmy, surfować po internecie, korzystać z doskonałego klienta email, słuchać muzyki (genialny wręcz odtwarzacz muzyki) czy też używać gier i aplikacji. Poniżej przedstawiam co ciekawsze gry i aplikacje które moim zdaniem mają status MUST HAVE zaś osobiście nie wyobrażam sobie bez nich życia:

-Cydia- alternatywny market z aplikacjami, które zwiększą możliwość Twojego urządzenia

-Gadu-gadu/Skype- dwa doskonałe komunikatory

-QuickOffice PRO- rozbudowany pakiet office

-iFile- doskonały menager plików, do pobrania z Cydii

-MyWi- umożliwi tethering internetu n dowolne urządzenie via bluetooth, usb, wifi (również z Cydii)

-Ceneo- zawsze przydatne na zakupach, możemy porównać ceny, ma możliwość skanowani kodu kreskowego i wyszukiwanie według niego co niewątpliwie przyspiesza operację

-Dropbox- wirtualny dysk w którym mogę mieć pliki z każdego miejsca w świecie z iphona, tabletu z iOS/Androidem czy  komputera Mac/PC

-TomTom- moim zdaniem jedn z lepszych nawigacji offline na iOS

-Google translator- szybko możemy przetłumaczyć dowolną frazę z ANG na PL i odwrotnie

-Opera- doskonała i szybka przeglądarka, warto zainstalować jeśli używamy EDGE

-no i kilka gier bez których nie potrafię się obejść: Infinity Blade, Fruit Ninja, BugHeroes, Zenonia 3, Galaxy of Fire 2 oraz ostatnia perełka Aralon HD.

Jak zapewne wiecie w AppStore i Cydii jest przeogromna ilość aplikacji i gier więc każdy znajdzie swoje ulubione pozycje. Ja przedstawiłem swoje, jeśli macie własne apki to podzielcie się nazwami (mile widziany krótki opis) w komentarzach. A dla chętnych co tydzień, w każdy piątek pojawia się w cyklu porcja gier i aplikacji wyselekcjonowanych przez naszych redaktorów.

Najczęstsze problemy/pytania użytkowników

-jak ominąć/zdjąć simlock? Cóż temat rzeka gdyż są trzy sposoby- dwa nietrwałe bo przy każdej aktualizacji oprogramowania blokada powraca czyli mowa tu o specjalnej karcie TurboSim (omijanie simlocka) lub programie blacksn0w (zdjęcie simlocka). Oba sposoby do działania wymagają by była odpowiednia wersja oprogramowanie w telefonie oraz wersja modemu. Trzeci sposób zdjęcia simlocka to strona simlock.pl gdzie usuną nam blokadę trwale. Jednak w zależności od tego skąd mamy telefon to koszt może wynosić od 70zł w górę. Jednak warto bo blokada znika i nie powróci w przyszłości.

-jak oszczędzać energię? Cóż, ustawiając podświetlenie ekranu na niższe lub automatyczne, wyłączając bluetooth, wifi, transmisję danych oraz GPS jeśli ich nie używamy.

-jak aktualizować oprogramowanie? Podpinamy urządzenie pod iTunes, w zakładce urządzenia klikamy aktualizuj. Itunes sam wykona backup i całą resztę operacji

-czy jailbreak może uszkodzić mój telefon? Nie może gdyż ingeruje w oprogramowanie, a nie w sprzęt. Samo oprogramowanie można przywrócić do wcześniejszego stanu.

Na tym kończymy nasz poradnik, liczę że komuś się przyda. Jeśli macie pytania, sugestie to piszcie w komentarzach. Pozdrawiam- Zequ

 

Porcja gier i aplikacji – iOS [23.09]

Wcześniejszy wpis

Zwolnienie w Microsoft za wpis o nowej Nokii

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle