1

Od jakiegoś czasu chodzi za mną napisanie tego tutoriala odnośnie początków przygody z Androidem. Przedstawię aplikacje warte zainstalowania na początek, porady przed zakupem telefonu i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zaawansowani użytkownicy również mogą znaleźć coś dla siebie i czasem mnie poprawić lub coś podpowiedzieć. Wszelkie sugestie mile widziane, tyle tytułem wstępu.

Zacznijmy od podstaw- czym jest Android? Android to autorski system światowego potentata usług internetowych, czyli Google. System ten opiera się na jądrze systemu Linux. Twór Google oferuje nam dużą swobodę zarówno w tworzeniu nań aplikacji i gier jak również duży wybór telefonów- możemy przebierać w ofertach na każdą kieszeń i od różnych producentów. Obecnie większość poważnych firm robiących telefony ma w swojej ofercie jakiś telefon na Androidzie. Od niedawna Google dysponuje też koncernem produkującym smartfony czyli Motorolę.  Mamy kilka wersji Androida i jest on bieżąco aktualizowany. Aktualna wersja na dzień dzisiejszy to 2.3.X dla smartfonów i 3.2 dla tabletów choć wielkimi krokami zbliża się Android  IceCream Sandwich.

1. Kupujemy telefon! (choć podobne porady odnoszą się i do tabletów)

Jeśli jeszcze nie mamy telefonu na Androidzie i dopiero przymierzamy się z zakupem takiego sprzętu to podrzucę kilka porad i wskazówek dla nieobeznanych w temacie. Skupmy się na najważniejszych rzeczach:

a) Wszelkie dane wprowadzane do telefonu z poziomu ekranu dotykowego więc kupując telefon skupmy się na tym by był duży, czytelny i posiadał multitouch. W przeciwnym razie nasz nowy telefon będzie nas tylko denerwował zamiast cieszyć. Standard na dziś to ekran 4 cale, choć np. Samsung zapowiedział już telefon z ekranem ponad pięciocalowym. Jeśli już ekran w naszym nowym smartfonie jest duży i czytelny to zwróćmy też uwagę na niestandardowe rozdzielczości co sprawia problemy w grach i aplikacjach!

b) Wersja oprogramowania- zawsze patrz jaka wersja Androida jest zainstalowana na starcie i czy producent udostępnia aktualizacje. Nie warto kupować na starcie telefonu przestarzałego z brakiem możliwości wgrania nowego ROMu- są co prawda porty i custom ROMy ale nie każdy chce się w to bawić.

c) Podzespoły- czyli to co tygryski lubią najbardziej. Bez mocnych bebechów nasz telefon będzie wolno chodził, a my wymagające multimedia (filmy w wyższej rozdzielczości itp.) gry i aplikacje będziemy musieli omijać z daleka. Czasem warto wstrzymać się z zakupem i trochę zaoszczędzić niż potem narzekać i denerwować się. W tej chwili standard to minimum 1GHz procesor i 512mb RAM ale na rynku zadomowiły się już potwory z dwurdzeniowymi procesorami więc jeśli dysponujemy większą kwotą to rozglądał bym się w ich kierunku.

d) Producent- nie kupujmy telefonów marki “krzak” na Allegro (choć ZTE Blade to wyjątek potwierdzający regułę)- to pieniądze wyrzucone w błoto i oferują jedynie namiastkę Androida bez wsparcia w przyszłości i więcej nerwów niż to warte.

e) Bateria- cóż, największą bolączką wypasionych telefonów jest to że często wołają o podpięcie do ładowarki. Dlatego warto kupując smartfon zobaczyć jak radzi sobie na tym polu.

f) Android w abonamencie? A dlaczego by nie? Tylko kupując u operatora telefon wiedz że prawdopodobnie będzie brandowany czyli będzie posiadał system z nakładkami producenta i wszelkie aktualizacje będą zależeć od operatora sieci, nie producenta telefonu. No i pamiętajmy o dowolnym pakiecie internetowym- Android  sporo go używa.

2. Pierwsze włączenie!

Gdy uruchomimy telefon i jest to nasze pierwsze spotkanie ze smartfonem to zdziwi nas długi czas uruchamiania- bez obaw to normalne. Urządzenie krok po kroku poprowadzi nas przez wstępną konfigurację, a następnie naszym oczom powinien ukazać się główny ekran czyli Home. W zależności od ROMu, launchera  (czyli nakładki modyfikującej wygląd całego naszego androida) użytego przez producenta ujrzymy co innego. Oczywiście launchery można zmieniać, jest ich wiele w Android Market i osobiście polecam Go Launcher- szybki, stabilny, łatwy w modyfikacji/personalizacji i po polsku.

3. Konfiguracja

Po wejściu do menu i kliknięciu w ustawienia pokazuje nam się szereg różnych opcji. Konfiguracja to kwestia indywidualna i każdy woli inaczej ale podpowiem co do kilku opcji:

a) Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł czyli np. pobranych z internetu: ustawienia/aplikacje/ i ptaszek przy nieznane źródła

b) Oszczędzanie energii: dźwięk i wyświetlacz/oszczędzanie energii oraz w jasność automatyczna regulacja jasności lub odpowiedni dla nas poziom jasności. Lwią część energii pożera właśnie ekran.

c) Reszta leży w kwestii użytkownika

4. Jak instalować/usuwać aplikacje?

a) Najprostszą metodą jest wejście do Android Marketu, przy pierwszym uruchomieniu powiązanie z kontem Gmail i pobieranie darmowych lub kupowanie płatnych aplikacji, gier, tapet i innych przydatnych lub nie rzeczy

b) Pobrać aplikację z internetu. Po zapisaniu pliku na dysk powinien mieć on rozszerzenie XXX.APK Taki plik wrzucamy na kartę pamięci i instalujemy przez dowolny menager plików.

c) Usuwanie aplikacji- wchodzimy w ustawienia/aplikacje/zarządzaj aplikacjami i dalej klikamy na aplikację do usunięci i klikamy odinstaluj. Gotowe

5. Do czego służy Root?

Prostymi słowami- jest to tryb super użytkownika umożliwiający dostęp do plików systemowych i głębokiej ingerencji w system. Polecana TYLKO użytkownikom zaawansowanym, zwykły zjadacz chleba tego nie potrzebuje. Jeśli jednak zacznie to proszę pisać….

6. Jakie możliwości oferuje mi mój telefon?

No i dotarliśmy do sedna- do czego mi taki inteligentny telefon? Cóż- odpowiednio skonfigurowany może z powodzeniem zastąpić odtwarzacz multimedialny, czytnik eBooków, nawigację, laptop, kamerę i inne rzeczy. Jak tego dokonać? O tym za chwilę. Najpierw musimy zainstalować kilka aplikacji. Wiele przydatnych gierek czy programów znajdziecie w naszych cotygodniowych cyklach poświęconych Androidowi.

Oto krótki spis wraz z przeznaczeniem:

-Nimbuzz czyli komunikator mający w sobie GG, Skype i inne

-Astro File Manager czyli najlepszy menager plików na Andka

-ExUnistaler czyli aplikacja do odinstalowywania aplikacji z telefonu

-MoboPlayer- najlepszy odtwarzacz multimedialny na androidka

-Aldiko eBook czyli czytnik eBooków

-Winamp- znany z komputerów doskonały odtwarzacz muzyki

-Dolphin Browser czyli najlepsza przeglądarka WWW

-SwithPro widget oferuje wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu- procentowy wskaźnik baterii, włącznik/wyłącznik wifi, Gps, bluetooth, połączenia internetowego i inne.

Warto dodać że każdy z tych aplikacji w markecie jest darmowa.

Gdy mamy już aplikacje na telefonie zainstalowane pora zacząć z nich korzystać. Procesu dodawania muzyki i filmów nie będę opisywał (no chyba że ktoś potrzebuje). Za to opiszę korzystanie z widgetów: na ekranie startowym klikamy dowolny punkt i przytrzymujemy, otwiera się podmenu z wyborem tapety i dodaniem widgetu. Wiele aplikacji oferuje widgety ułatwiające pracę. Każda zainstalowana w pamięci telefonu aplikacja zajmuje określoną ilość miejsca- uważajmy by nie przedobrzyć.

7. Najczęstsze pytania/problemy użytkowników:

Jak instalować aplikacje na karcie pamięci? Potrzebny będzie Android 2.2 Froyo lub wyższy. Jeśli nasz telefon go nie posiada to potrzebny będzie Root i aplikacja app2SD.

Jak zamknąć aplikacje chodzące w tle? Android to inteligentny system i sam zarządza otwartymi w tle aplikacjami. Jeśli jednak zależy nam na zabijaniu procesów to polecam Advanced Task Menager.

Dlaczego tak szybko uciekają mi pieniądze z konta? Cóż, Android lubi internet i często się nim łączy. W celu kontroli wydatków oraz baterii trzeba poszukać odpowiedniej opcji w ustawieniach.

Jak oszczędzać baterię? Przede wszystkim należy wyłączyć transmisję danych, przełączyć podświetlenie ekranu na automatyczne, wyłączyć synchronizację w tle oraz  automatyczną rotację.

Co to jest ROM? Najprościej mówiąc jest to system operacyjny telefonu. Spotyka się Romy oficjalne od producenta jak również Custom Romy tworzone i modyfikowane przez osoby prywatne. Niektóre custom Romy zapewniają szereg funkcji nieprzewidzianych przez producenta i przykładem może być tu choćby CyanogenMod lub Miui.

Jeśli podoba się Wam artykuł to zapraszam do komentowania. Na wszelkie pytania również odpowiem.

Zequ

Kuriozum tygodnia [12-18.09]

Wcześniejszy wpis

Jailbreak iOS 5 – nowe informacje

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android