0

Przejęcie Motoroli przez giganta z Mountain View miało miejsce już jakiś czas temu, ale dopiero teraz wychodzą na jaw niektóre fakty. Według raportu opublikowanego wczoraj przez SEC (Securities and Exchange Commission), Google w ramach wstępnej oferty złożonej 1 sierpnia zaproponowało 30 dolarów za jedną akcję Motoroli. Jednak już 9 sierpnia cena ta wzrosła do 37 dolarów. Przedstawiciele Motoroli chcieli uzyskać jednak 43,50 dolarów za akcję. Jeszcze tego samego dnia Google zwiększyło cenę do 40 dolarów, mimo iż Motorola nie prowadziła w tej sprawie żadnych negocjacji z innymi firmami. Mówi się że Google obawiało się, że może dojść do aukcji publicznej która zagroziłaby całej transakcji.

Ostatecznie więc nastąpił 33% wzrost ceny akcji za jaką przedstawiciele Google chcieli przejąć Motorolę. Innymi słowy Google musiało dołożyć 3 miliardy do ceny początkowej, co w ostatecznym rozrachunku dało nam kwotę 12,5 miliarda dolarów.

Rzeczniczka firmy Google odmówiła komentowania przebiegu negocjacji. Jednak agresywna polityka firmy pozwala przypuszczać, że koncernowi z Mountain View bardzo zależało na przejęciu Motoroli. Z ujawnionych dokumentów wynika również, że rozmowy na temat praw patentowych były jednym z głównych aspektów poruszanych przy spotkaniach vice prezesa Google Andy Rubina i dyrektora generalnego Motoroli  Sanjay Jha. Według Wall Street Journal rozmowy te ostatecznie przekonały Jha o tym, że jego firmie będzie lepiej pod skrzydłami Google. Prawdopodobnie Jha wystraszył się ewentualnych sporów patentowych, których ostatnimi czasy nie brakuje.

Źródło: engadget

HTC Sensation XE już oficjalnie

Wcześniejszy wpis

Sony zapowiada nowy telefon z serii Walkman

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Inne