LG Swift 2X

LG Swift 2X to pierwszy na świecie telefon z dwurdzeniowym procesorem. LG z reguły nie tworzyło high-endowych urządzeń. Ot co smartfony z niższej półki cenowej, a także komórki dla szerszego grona odbiorców. Przez ostatnie kilka dni miałem możliwość zapoznać się z jednym z najnowszych dzieci koreańskiego producenta. Czy warto jest  kupić to urządzenie? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka oraz technikalia

W pudełku podobnie jak u reszty konkurencji znajduje się:  zestaw słuchawkowy, ładowarka sieciowa wraz z kablem USB. Niestety w zestawie nie znajdziemy karty pamięci, gdyż najpewniej koreański producent zrezygnował z tego dodatku ponieważ LG Swift 2X ma wbudowaną pamięć wewnętrzną. Kilka słów o wykonaniu elementów. Ładowarka jest mała i poręczna, dzięki czemu bez problemu zmieści się w kieszeni plecaka czy torby. Niestety słuchawki nie są najlepszej jakości. Lecąca z nich muzyka jest słabej jakości, brakuje jej „trójwymiaru”, pozbawiona jest głębi.  Dlatego też koneserom muzyki proponuję zakup dużo lepszych słuchawek, które zdecydowanie lepiej będą pełnić swoje zadanie.

Wykonanie

Obudowa

Telefon LG charakteryzuje się ciekawym designem. W większości wykonany jest z gumowego plastiku z którego stworzona jest prawie cała tylna klapka, przez to smartfon pewnie leży w dłoni i nie wyślizguje się. Natomiast krawędź telefonu wykonana jest metalu, a dokładniej z aluminium, co dodatkowo chroni urządzenie przed uszkodzeniem. Komórka sprawia wrażenie solidnie wykonanej – wszystkie elementy spasowane są bardzo dobrze i nie ma mowy o skrzypieniu smartfonu pod naciskiem. Telefon mimo 4 calowego wyświetlacza jest stosunkowo duży. Twórcy Swifta oddali użytkownikom wiele  wolnego miejsca wokół klawiszy dotykowych, przez co komórka jest pokaźnych rozmiarów mimo nie największego ekranu. Podobnie z wolnych miejscem jest w przypadku kamerki do wideorozmów. Gdyby skrócić LG Swift 2X o tę dodatkowe przestrzeni, telefon byłby dużo bardziej poręczny, a przede wszystkim mniejszy i wygodniejszy w użyciu. W szczególności dla ludzi, którzy mają niewielkie dłonie.

Telefon nie jest przeładowany dodatkowymi wyjściami czy klawiszami. Producent zastosował w nim absolutne minimum. I tak tuż nad górną krawędzią ekranu znajduje się przednia kamera do wideorozmów, nieco wyżej bardziej na środku zainstalowany jest głośnik do rozmów. Pod ekranem usytułowane są 4 dotykowe klawisze, które sprawują się bardzo dobrze. Na górnej krawędzi telefonu znajduję się kolejno od lewej strony wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm, wyjście HDMI ( przysłonięte klapką) oraz przycisk power. Natomiast na lewej położone są dwa przyciski służące do regulacji głośności.  Na tylnej klapie LG Siwft 2X znajduje się obiektyw aparatu oraz dioda doświetlająca LED. Dodatkowo ta część obudowy przyozdobiona jest szczotkowanym kawałkiem aluminium, który dodatkowo podkreśla design telefonu.

Ekran

W LG Swift 2X jest zainstalowany ekran o przekątnej 4 cali wykonany w technologii IPS. Już na pierwszy rzut oka ekran wyróżnia się dużą jasnością oraz jaskrawością odwzorowanych barw. Przez pierwsze kilkanaście minut korzystania ze smartfonu trzeba się do tego przyzwyczaić. Warto wspomnieć, że wyświetlacz ten pracuje w rozdzielczości WVGA czyli 480×800. Co nie jest szczególnym osiągnięciem, zważywszy że konkurencja montuje już w swoich high-endowych urządzeniach matryce o rozdzielczości qHD, a niebawem na rynku mają pojawić się ekrany HD (1280×720) . Wyświetlacz nie ma problemów z wielodotykowością, a także obraz nawet przy dużym nasłonecznieniu jest na tyle ostry – bez problemu możemy go odczytać.

 

Bateria

W flagowym modelu koreańskiego producenta dołączona jest bateria o pojemności 1500 mAh, wykonana w technice Li-Ion. Podobnie jak u konkurencji telefon wytrzymuje maksymalnie kilka godzin intensywnego użytkowania. Natomiast w przypadku pisania kilku SMSów czy wykonywania krótkich rozmów telefonicznych smartfon bez ładowania powinien działać przez około trzech dni. Jak na razie pozostaje nam czekać na nowości na rynku baterii, ale jak na razie nic ciekawego w tej kwestii się nie zapowiada.

Aparat

Standardowo już niemal we wszystkich nowych smart fonach instalowane są dwie kamery – przednia do wideorozmów, druga „standardowa”. Podobnie jest  w przypadku LG Swift 2X, gdzie mamy oba aparaty. Przedni sprawuje się dobrze i w 100% spełnia swoje zadanie. Pracuje z rozdzielczością 1,3 Mpx, co w zupełności wystarcza do przeprowadzanie np. wideokonferencji. Tylni aparat natomiast wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 8 Mpx. Same fotki wykonane tym telefonem są dobrej jakości, kolory są naturalne, lecz niestety przy słabszym oświetleniu pojawiają się szumy. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy od telefonu wymagać robienia zdjęć jakości lustrzanki. Do „cykania” fotek na szybko, gdy coś się dzieje na naszych oczach smartfon ten w zupełności wystarcza. LG Swift 2X bez problemu radzi sobie z nagrywaniem filmów w jakości full HD (1080p), obraz jest płynny i nie można mówić o najmniejszych przycięciach. Interfejs aplikacji obsługującej aparat mógłby być odrobinę mniejszy, gdyż same menu zabierają sporo miejsca na wyświetlaczu. Choć jeśli chodzi o ilość opcji fotografowania, które udostępnia nam stockowa aplikacja jest ich naprawdę dużo i każdy malkontent będzie usatysfakcjonowany.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=_oK46mZsfMM&feature=mfu_in_order&list=UL600 500]

Oprogramowanie

LG Swift 2X działa na Androidzie Froyo i najprawdopodobniej oficjalną aktualizację dostanie dopiero w drugiej połowie września. Jest to poważne niedopatrzenie ze strony producenta. Telefon już jakiś czas temu wyszedł na rynek, a bez najnowszej wersji systemu sygnowanego zielonym robocikiem.  Android w „swifcie 2x” dodatkowo ma zainstalowaną autorską nakładkę Optimus UI, do której mam trochę zastrzeżeń. Po pierwsze nie oferuje ona zbyt dużo nowych elementów, wszystko  to zaledwie wygląda na prawidłowo. Optimus UI nie wyróżnia się niczym szczególnym, co mogłoby dać przewagę nad pozostałymi systemowymi nakładkami na tle konkurencji. Szczególnie, że w przypadku przejść do poszczególnych ekranów czy przewijaniu listy aplikacji pojawia się drobne opóźnienie, które w ogóle nie powinny mieć miejsca przy dwurdzeniowym smartfonie.

Ciekawą opcją, która wyróżnia się wśród innych jest obsługa gestów i tak między innymi uderzając dwa razy w boczną krawędź telefonu możemy cofać czy przewijać do przodu utwory muzyczne. Całą listę gestów, którą obsługuje LG Swift 2X możecie znaleźć w ustawieniach telefonu. Ciekawostką, która szczególnie spodoba się osobom, które chcą robić zrzuty ekranowe ze swojego smartfonu, a nie chce im się konfigurować SKD Androida to mam dobrą wiadomość. Za pośrednictwem kombinacji klawisza dotykowego dom i przycisk power możecie bez problemu wykonywać zrzuty ekranowe. W telefonie mamy preinstlowane następujące aplikacje:

– Twitter for LG, Facebook for Lg, Myspace for LG – są to aplikacje, które umożliwiają korzystanie z największych portali społecznościowych i niczym nie wyróżniają się od tych standardowych wersji

-SmartShare jest to program obsługujący DLNA, dzięki któremu możemy połączyć się bezprzewodowo np. z telewizorem

-AppAdvisor – aplikacja która poleca nam najciekawsze gry oraz program z Android Marketu

-F-Sercure – system antywirusowy na Androida

-Kopia zapasowa- jak sama nazwa wskazuje z pomocą tego programu możemy wykonać kopię zapasową naszych smsów czy kontaktów ( musimy mieć włożoną do telefonu kartę microSD)

-Lustro – wykorzystuje kamerę przednią, przez co możemy się obejrzeć w ekranie komórki

-W drodze – jest to tryb, dzięki któremu mamy pod ręką wszystkie opcje związane z dzwonieniem

Internet

Przeglądarka internetowa działa płynnie i nie można się pod tym względem do niczego przyczepić. Trochę gorzej natomiast radzi sobie ze stronami stworzonymi we flashu, czasem miewa przycięcia oraz opóźnienia, choć i tak mieszczą się w granicy akceptacji. Stockowa przeglądarka obsługuje zarówno HMTL w wersji 5 jak i wcześniej wspomniałem Flasha. Jednym co zauważyłem i obniża komfort pracy to wówczas jeśli mamy otwartych kilka okien, przełączanie miedzy poszczególnymi oknami ijest niewygodne i trzeba przejść przez kilka menu by się dostać do tego  którego chcemy.

Multimedia

Od strony multimediów telefon radzi sobie niezwykle dobrze. Galeria w Optimus UI jest identyczna ze zwykłą zawartą w „gołym” Androidzie. Są ubogie w opcje szczególnie ta odpowiedzialna za odtwarzanie filmów. Apropo filmów LG Swift 2X radzi sobie filmami w jakości HD, także nie ma problemów z odtwarzaniem filmów w formacie .avi.

Wydajność oraz gry

Pod tym względem smartfon LG plasuje się na wysokim miejsce w samej czołówce. Jego sercem jest procesor dwurdzeniowy o taktowaniu 1 Ghz – Nvidia Tegra 2 znany chociażby z tabletów. Dzięki czemu nie możemy się wstydzić za osiągi jakie ma ten telefon. Wszystkie najnowsze aplikacje jak i gry chodzą niezwykle płynnie, ale niestety sama nakładka systemowa Optimus UI działa dosyć topornie, choć nie ma takiej dużej ilości wodotrysków jak nakładka od HTC, szczególnie w czasie przewijania między ekranami potrafi chrupnąć.

Jakość rozmów oraz łączność

W przypadku rozmów oraz łączności bezprzewodowej nie można mieć uwag. Dźwięk jest czysty a odgłosy otoczenia bardzo dobrze tłumione. Co do samego dialera obsługującego połączenia – nie wyróżnia się niczym szczególnym ot co jest przemyślany i dobrze wykonany. LG Swift 2X ma wszystkie najważniejsze moduły łączności bezprzewodowej począwszy od DLNA, przez Bluetooth, skończywszy na Wi-Fi. Dzięki podręcznemu paskowi powiadomień wszystkimi tymi elementami możemy zarządzać niezwykle szybko i sprawnie.

Podsumowanie

Telefon LG Swift 2X jest wart uwagi ze względu na dobre wykonanie oraz procesor dwurdzeniowy. Jest to ciekawa alternatywa dla Samsunga Galaxy SII czy HTC Sensation, bo przede wszystkim jest tańszy od konkurentów.